Saskaņā ar provizoriskajiem rezultātiem un nobalsojušo vēlētāju aptaujām Tautas partiju grupā ietilpstošie politiski spēki ieguva gandrīz 24% balsu un Eiropas Parlamentā būs pārstāvēti ar 180 deputātiem jeb par 41 mazāk nekā iepriekšējā sasaukumā.
33 vietas ir zaudējuši arī otrās vietas ieguvēji - sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupa, un abās frakcijās būs tikai 332 no kopumā 751 Eiropas Parlamenta pārstāvja.
Tikmēr eksperti kā lielāko ieguvēju min Eiropas Liberāļu un demokrātu apvienības grupu – ALDE, kas būtiski palielinājusi savu pārstāvniecību. Tās pārstāvis Gijs Ferhofstats jau paziņojis, ka stabila vairākuma nodrošināšana nebūs iespējama bez viņu 105 deputātu atbalsta.
Labi panākumi ir arī “Nāciju un brīvības Eiropas” grupai, kura ieguvusi 60 mandātus, tomēr radikāļi būtiski nespēs ietekmēt kopējo Eiropas politiku.
Francijā uzvaru ar apmēram 24% balsu ieguvusi Marinas Lepēnas vadītā galēji labējā Nacionālā apvienība, bet Itālijā pirmajā vietā ar 30% vēlētāju atbalstu ir Itālijas vicepremjera un iekšlietu ministra Mateo Salvīni vadītā labējā “Līga”.
Kā jau bija gaidīts, Lielbritānijā pārliecinoši uzvarējusi populista un eiroskeptiķa Naidžela Farāža jaundibinātā “Brexit” partija, bet premjeres Terēzas Mejas vadītie konservatīvie ir tikai 5. vietā.
Jaunievēlētajā Eiropas Parlamentā gaidāmas ilgākas diskusijas un strīdi par to, kas ir paveicams un kādas reformas īstenojamas, intervijā Latvijas Radio teica Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors, politologs Ojārs Skudra.
Viņš uzskata, ka jaunievēlētais Eiropas Parlaments būs centriski liberāls, tāpēc ka trīs lielākās frakcijas, un pieskaitām arī zaļos klāt, būs centriski liberālas.
Stabilitāte Eiropas Komisijas un Parlamenta attiecībās būtu, ja koalīciju veidotu Tautas partija, sociālisti, demokrāti un liberāļi, kas kopā dotu 436 vietas no 751. Tiesa, jāatceras, ka britu deputāti pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES, kam jānotiek līdz 31.oktobrim, jāpamet Eiropas Parlaments, un tad tajā paliks mazāk deputātu, un tad arī nedaudz mainīsies proporcijas, norādīja Skudra.
Viņš prognozēja, ka no šāda Eiropas Parlamenta mēs varam ilgākas diskusijas un vairāk strīdu par to, kas ir vai nav darāms.