Turcijā, kur atradās zemestrīces epicentrs, bojā gājušo skaits pārsniedzis 12 tūkstošus, bet ievainoti apmēram 52 tūkstoši cilvēku.
Turcijā ieradušās glābēju komandas no daudzām pasaules valstīm, ēku drupas pārmeklē tūkstošiem vietējo neatliekamās palīdzības un citu dienestu darbinieku. Taču ar šiem resursiem nepietiek.
Lielākās problēma ir nomaļās apdzīvotajās vietās, un to vizītes laikā Iskenderunas un Adanas pilsētās atzina arī prezidents Redžeps Tajips Erdogans. Vienlaikus viņš uzsvēra, ka ir arī objektīvi apgrūtinoši apstākļi – kopumā izpostīti apmēram 6 tūkstoši ēku un valstī valda aukstums, kas mazina cilvēku izdzīvošanas iespēju.
Tomēr ir arī cerīgas vēstis – mediji vēsta, ka
šonakt izdevies izglābt vēl divus bērnus, kas drupās bija iesprostoti 68 stundas.
Līdzīga situācija ir arī Sīrijā, bet tur glābšanas operācijas un palīdzības sniegšanu izdzīvojušiem apgrūtina iekšējais konflikts un ierobežotās iespējas saņemt ārvalstu palīdzību plašo sankciju dēļ. ASV un Eiropas Savienība paziņojušas, ka ir gatavas sniegt palīdzību, bet tikai sadarbojoties ar nevalstiskajām organizācijām, nevis ar prezidenta Bašera al Asada režīmu.
Pienākusi informācija par vairākām Latvijas valstspiederīgo cilvēku grupām Turcijā. “Viena septiņu cilvēku grupa vakar veiksmīgi pārbrauca uz Stambulu, un šodien plānota šīs grupas atgriešanās Latvijā. Nav cietuši vai ievainoti,” intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pastāstīja Latvijas vēstnieks Turcijā Pēteris Vaivars.
Zināms vēl par vienu jaukto ģimeni, kas nav cietusi un atrodas drošībā, pastāstīja vēstnieks.
Viņš arī norādīja, ka reģionā aizvien turpinās seismiskā aktivitāte, turklāt turpinās arī aukstums.
KONTEKSTS:
Naktī uz pirmdienu, 6. februārī, 4.17 pēc vietējā laika notika 7,8 magnitūdu zemestrīce ar epicentru 33 kilometrus uz ziemeļiem no Turcijas pilsētas Gaziantepas. Vēlāk sekoja vairāki stipri pēcgrūdieni, bet pēcpusdienā – vēl viena zemestrīce. Zemestrīce skāra arī Sīriju.
Gājuši bojā un cietuši vairāki tūkstoši cilvēku. Zem sagruvušo ēku drupām joprojām atrodas tūkstošiem cilvēku, kuru glābšanas un meklēšanas darbos ir iesaistījušies vietējie un ārvalstu speciālisti.
Nopostītas tūkstošiem ēku, kā arī cietis UNESCO piemineklis.
Turcijā zemestrīces nav reta parādība, taču šī ir viena no lielākajām valsts vēsturē.