“Nopietns dialogs ar šo nesaprātīgo veci nav iespējams. Uz viņu var iedarboties tikai absolūts spēks,” tā Ziemeļkorejas oficiālā ziņu aģentūra ir raksturojusi ASV prezidentu Donaldu Trampu. Tāpat Phenjana ir publiskojusi jaunas solītā uzbrukuma detaļas. Ziemeļkoreja plāno palaist četras vidējā rādiusa raķetes, kas iekritīs Klusajā okeānā aptuveni 30 km attālumā no Guamas krastiem.
Tas kalpos par nopietnu brīdinājumu Amerikai, teikts oficiālajā paziņojumā. ASV aizsardzības ministrs Džeimss Matiss uz to reaģēja, paziņojot, ka Ziemeļkoreja šādi riskē ar savu cilvēku iznīcināšanu.
Ziemeļkoreja sola pabeigt uzbrukuma plānus augusta vidū, pirms tās līdera Kima Čenuna dzimšanas dienas.
Savukārt pārējā pasaule turpina ar satraukumu noraudzīties uz notiekošo. Japānas aizsardzības ministrs norādījis, ka Japānai būtu tiesības notriekt uz Guamu raidītu raķeti, jo tā radītu draudus arī Japānai.
Dienvidkorejas armija gan neesot novērojusi neparastu rīcību, kas norādītu uz ziemeļu kaimiņa provokācijām, taču arī paudusi gatavību reaģēt uz šādu uzbrukumu.
Eiropas Komisijas preses sekretāre Ketrina Reja nosauca Phenjanas rīcību par klaju starptautisko pienākumu pārkāpumu.
“Ziemeļkorejai ir nekavējoties un bez jebkādiem priekšnosacījumiem jāpakļaujas ANO Drošības padomes rezolūciju prasībām un jāpilda savas starptautiskās saistības, kā arī jāatturas no jebkādām turpmākām provokācijām, kas varētu palielināt saspīlējumu reģionā un pasaulē. Ilgstošu mieru un Korejas pussalas atbrīvošanu un atomieročiem var panākt tikai miermīlīgi, izslēdzot jebkādas militārās darbības,” norāda Reja.
Viņa arī piebilda, ka ES augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni aizvadītajās dienās ASEAN valstu sanāksmē Filipīnās ir apspriedusi šo situāciju ar ASV, Krievijas un Dienvidkorejas ārlietu ministru.
Savukārt Guamas gubernators Edijs Kalvo saka, ka satraukumam šobrīd nav pamata. Sarunā ar ziņu aģentūru „Reuters” šīs ASV pakļautībā esošās Klusā okeāna salas vadītājs ir sacījis, ka Ziemeļkorejas detalizētie brīdinājumi par tās uzbrukumiem krasi atšķiras no tās parastās pārsteiguma taktikas. Tādēļ pēc Guamas gubernatora domām Phenjana patiesībā nevēlas radīt nekādus pārpratumus.
Līdzīgi izteicās arī japāņu profesors Masao Okonogi, kurš uzskata, ka šādi Ziemeļkoreja drīzāk mēģina pateikt, ka tā mainīs savu raķešu izmēģinājuma reģionu no Japāņu jūras uz Guamas apkaimi.
Kalvo arī sacīja, ka, lai gan Guamas iedzīvotāju vidū valda zināms satraukums, nekādas panikas uz salas šobrīd neesot. Guama ir ne tikai nozīmīgs tūrisma galamērķis. Uz tās atrodas arī ASV militārā bāze ar zemūdenēm, kā arī aviācijas bāze ar krasta apsardzes lidmašīnām. Uz salas dzīvo aptuveni 160 000 iedzīvotāju, un tā atrodas vairāk nekā 3000 km attālumā no Ziemeļkorejas.
Ziņots, ka Ziemeļkoreja šonedēļ paziņoja, ka apsver raķešu uzbrukumu Guamai. ASV un Ziemeļkorejas attiecības jau ilgāku laiku ir ļoti asas. Vēl pēc nesenajiem kārtējiem ieroču izmēģinājumiem ANO nolēma pastiprināt sankcijas pret Ziemeļkoreju, ko tā nikni kritizēja. Satraukums par Ziemeļkorejas politiku ir vērojams arī Japānā, Dienvidkorejā un pat Ķīnā, ko uzskata par Ziemeļkorejai salīdzinoši tuvāku valsti. ASV un Rietumu pasaulē jau ilgstoši ir bažas, ka Ziemeļkoreja var vai jau ir izgatavojusi raķetes, kas spēj sasniegt ASV teritoriju.