Pēc viņa teiktā valsts budžetu plānošanā daudz kas būs atkarīgs no ģeopolitiskās situācijas.
"Ja mums būs jāpalielina būtiski aizsardzības izdevumi, un šeit mums ir divas daļas – ārējā un iekšējā drošība, tad mums ir vēl viena neliela rezerve – PVN [celšana par] vienu procentpunktu, ko mēs varam atļauties," pauda Ašeradens.
Viņš atzina, ka, piemēram, kaimiņvalsts Lietuva ir sagatavojusi nodokļu izmaiņu paketi, kurā paredz apmēram 400 miljonu eiro ieņēmumus, lai nodrošinātu aizsardzības izmaksas.
"Tā ir realitāte, ar ko Latvijai ir jārēķinās. Tātad mēs uzmanīgi vērtēsim, kā attīstīsies nodokļu situācija līdz rudenim, bet izslēgt šo situāciju nevaram (..)," pauda finanšu ministrs.
Savukārt premjere Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") ierakstā sociālajos tīklos uzsvērusi, ka "ļoti labi izprot iedzīvotājus, kuri reaģē uz jebkurām potenciālām izmaiņām, kas var ietekmēt viņu ienākumus vai palielina izdevumus".
Premjere no finanšu ministra sagaida budžetu, kas netiek veidots uz cilvēku rēķina un nepasliktina iedzīvotāju ekonomisko situāciju.
"Ne valdības, ne koalīcijas līmenī nav bijusi pat diskusija par nodokļu darba grupas rezultātu, kas vēl nav tapis. Attiecīgi jebkuras spekulācijas par specifiskām izmaiņām ir nepamatotas," raksta Siliņa. "Valdību vadu, lai stiprinātu tautsaimniecību un iedzīvotāju labklājību."
Nodokļu darba grupas ziņojumu Siliņa vērtēšot kā kopumu, īpaši pievēršot uzmanību tam, vai piedāvātās izmaiņas stimulē ekonomisko aktivitāti, vienkāršo nodokļu nomaksu un ir samērīgas.
Patlaban PVN pamatlikme ir 21%.
➡️ https://t.co/1kitijcYby pic.twitter.com/fTRY14tQlG
— Evika Siliņa 🇱🇻🇺🇦 (@EvikaSilina) June 6, 2024
Saeimā nav atbalsta šādam solim
Ašeradena paziņojums par nodokļa celšanu izsauca neizpratni viņa partijas biedros Saeimā. Daži pat neslēpa, ka teiktais varētu ietekmēt arī partijas startu Eiropas Parlamenta vēlēšanās. "Vienotības" biedri apgalvoja, ka nodoklis netiks palielināts.
"Kamēr es vadu Budžeta komisiju, šādas izmaiņas nebūs.
Līdzekļi ir jāmeklē programmās un ministrijās, nevis jāceļ nodokļi," uzsvēra Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs (JV).
Lai pieņemtu nodokļu izmaiņas galavārds būs jāsaka Saeimai. Vismaz pagaidām, Budžeta komisijā ierosinājumam atbalsta nav.
"Aizsardzības vajadzības ir jāfinansē, uzliekot virspeļņas nodokli bankām.
Finanšu sektors, kas uzrāda astronomiskus rādītājus, ir īstā vieta," sprieda Saeimas Budžeta un finanšu komisijas deputāts Andris Šuvajevs ("Progresīvie").
Saeimas Budžeta un finanšu komisijas deputāts Artūrs Butāns no Nacionālās apvienības savukārt pauda, ka "uzņēmēji gaida grozījumus, lai nodokļu politika būtu konkurētspējīga, bet tā vietā pasaka, ka cels PVN, tas ir diez gan bezatbildīgi".
Koalīcijā ietilpstošās Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Augusts Brigmanis pauda, ka "ZZS neatbalstīs PVN palielināšanu, tam nav nekādas argumentācijas, un ministriju iekšienē ir iespēja pārskatīt viņu tēriņus".
Bet Saeimas Budžeta un finanšu komisijas deputāts no opozīcijā esošā "Apvienotā saraksta" Māris Kučinskis sacīja: "Mana reakcija ir tāda pati kā visai sabiedrībai - "kāpēc jums jāceļ?", un atbildes nav."