Uzņēmums sāka aktīvi aicināt iedzīvotājus samazināt pieslēguma jaudu, jo no 1. jūlija stājās spēkā jauni, ievērojami augstāki sadales tarifi. Tiesa, valdība nolēma no oktobra līdz gada beigām kompensēt 60% no noteiktā sadales tarifa fiksētās daļas, tādējādi samazinot rēķinus par elektrību vidēji par 18%, taču tie būs augstāki nekā pirms sadales tarifu pieauguma jūlijā.
"Sadales tīkls" tagad informēja, ka, samazinot pieslēguma jaudu (slodzi), sarūk tarifa fiksētās daļas maksājums. Savukārt ilgākā perspektīvā ieguvēji ir visa sabiedrība, jo, elektrotīklam pakāpeniski kļūstot efektīvākam, sarūk gan tā uzturēšanas, gan arī jaunu pieslēgumu izveidošanas izmaksas.
Kopš 60% maksas samazinājuma piemērošanas septembrī mājsaimniecību aktivitāte attiecībā uz pieslēguma jaudas samazināšanu samērā strauji sarukusi – no aptuveni 10 300 pieteikumiem augustā uz 5700 septembrī un 2400 oktobrī, norādīja "Sadales tīkls".
"Iespējams, ka mājsaimniecības, kurām tas bija aktuāli, to jau paguvušas izdarīt, taču nevar izslēgt, ka 60% fiksētās maksas samazinājums mājsaimniecību pieslēgumiem ir mazinājis motivāciju jaudu pārskatīt," pieļauj uzņēmums.
"Sadales tīkla" patēriņa datu analīze liecina, ka daļai mājsaimniecību joprojām ir potenciāls samazināt pieslēguma jaudu. Piemēram, no aptuveni 25 000 mājsaimniecību objektu, kuriem 2023. gada maijā bija 3 fāžu (F) 32 ampēru (A) pieslēgums, jauda samazināta aptuveni 3000 gadījumos, taču vēl 13 000 jeb teju 60% šīs grupas mājsaimniecību ar patēriņu 150–300 kilovatstundas (kWh) mēnesī joprojām ir augsts potenciāls izvēlēto jaudu pārskatīt un, iespējams, samazināt.
Dzīvokļu īpašnieki lielākoties izmanto 1F un 16A vai 20A pieslēgumus. Šādi pieslēgumi ir piemēroti, lai nodrošinātu ikdienas vajadzības: apgaismotu telpas, darbinātu veļasmašīnu, ledusskapi, televizoru, gludekli, elektrisko tējkannu un citas ierīces, skaidroja "Sadales tīkls".
Savukārt 3F pieslēgumi pārsvarā tiek ierīkoti privātmājās un jauno projektu daudzdzīvokļu namos, kur nereti tiek izmantotas elektroierīces ar lielāku jaudu, piemēram, siltumsūknis, ūdens sūknis, kondicionieris u.c.
Kādi pieslēguma parametri (F un A skaits) būs piemērotākie, aprēķināt var palīdzēt "Sadales tīkla" mājaslapā pieejamais slodzes aprēķina kalkulators, kurā ir apkopotas mājsaimniecībās sastopamākās elektroierīces un to vidējā jauda. Mājaslapā var smelties arī papildu ieteikumus efektīvam pieslēgumam, savukārt pēc detalizētākas konsultācijas var vērsties pie elektrospeciālistiem. Izvērtējot esošā pieslēguma piemērotību mājsaimniecības vajadzībām, primāri ieteicams pievērst uzmanību ampēru skaitam – vai tas ir atbilstošs elektroenerģijas lietošanas paradumiem. Praksē mājsaimniecības faktiski šādi arī rīkojas, jo, samazinot slodzi, klienti lielā daļā gadījumu fāžu skaitu izvēlas atstāt nemainīgu, bet nedaudz samazināt ampēru skaitu, norādīja "Sadales tīkls".
Esošos pieslēguma parametrus var noskaidrot, autorizējoties "Sadales tīkla" klientu portālā e-st.lv (sadaļā "Objektu informācija"). Ja aprēķini par kopējo pieslēguma slodzi ļauj secināt, ka līdzšinējā pieprasītā jauda bijusi par lielu, to iespējams samazināt. Tad klientu portālā e-st.lv jāpiesaka slodzes samazināšana (sadaļa "Pieteikt pakalpojumu" – "Pieslēgumi" – "Slodzes izmaiņas"). Tam izveidota arī video instrukcija.
"Sadales tīkls" pārejas periodā – no 2023. gada 1. jūlija līdz 2024. gada 30. jūnijam – visiem klientiem nodrošina iespēju vienu reizi bez maksas saņemt slodzes atjaunošanas pakalpojumu.
Vienlaikus "Sadales tīkls" atgādina, ka lēmums par slodzes samazināšanu ir rūpīgi jāizvērtē, tostarp tāpēc, ka nevar pilnībā izslēgt iespēju, ka "atbrīvoto" jaudu pēc tam jau saņēmis kāds cits lietotājs un konkrētajā tīkla vietā vairs brīvas jaudas nebūs. Tādā gadījumā slodzes palielināšanai būs nepieciešama tīkla pārbūve, kas var radīt papildu izmaksas.
Sistēmas pakalpojumu tarifs ir maksa par elektroapgādes sistēmas uzturēšanu un attīstību – "Sadales tīkla" pārvaldībā ir elektrolīnijas 92 000 kilometru kopgarumā, ap 28 000 transformatoru apakšstacijas, vēl lielāks skaits sadales skapju, 1 miljons viedo elektroenerģijas skaitītāju u.c.