Dienas ziņas

Saeimā notiek civilās aizsardzības mācības

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Cena par viltotu preci – lielāka nekā pirkuma summa

Viltotu preču īstā cena – riski lietotājam un skāde valsts ekonomikai

40 miljoni eiro – aptuveni tādu robu valsts ekonomikā ik gadu atstāj viltoto preču segments. Šajā jomā situācija stagnē un nekļūst ne labāka, ne sliktāka, arī viltoto preču veidi mainās lēni. Pēdējos gados arvien vairāk tiek viltotas bērnu rotaļlietas. Viltotas preces var pievilināt ar savām it kā zemākām cenām, taču vai tā tiešām ir? Viltoto preču īsto cenu, tajā skaitā riskus, iedzīvotājiem stāstīs kampaņā "Viltojums — lielisks komplekts?".

Mūsdienās vilto dažādas preces — apģērbu, apavus, smaržas, elektroierīces, pat veļas pulveri. Viltojumu tirgus ir gana aktīvs, un atšķirt viltojumu no oriģināla kļūst aizvien grūtāk.

"Mūsdienās viss attīstās, arī viltojumu precizitāte, un principā labu viltojumu parasts cilvēks nevar atšķirt," pastāstīja stiliste, producente Sintija Selicka-Užāne.

Stiliste Sintija Selicka-Užāne piedalās kampaņas "Viltojums - lielisks komplekts?" atklāša...
Stiliste Sintija Selicka-Užāne piedalās kampaņas "Viltojums - lielisks komplekts?" atklāšanas pasākumā Vides izglītības konceptvietā "Šūna".

Taču muitas darbinieki šajā ziņā nav parasti cilvēki un nepārbauda uz aci vien. "Visvairāk mēs pārtveram, protams, apģērbus, apavus, somas, mēs arī mēdzam visvairāk šos viltojumus atklāt mazos pasta sūtījumos, retāk lielākos konteineros, bet arī konteineros," stāstīja VID Muitas pārvaldes Riskvadības daļas vecākais muitas eksperts Egīls Misītis.

Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes Riska vadības daļas Ierobežojumu un aizliegumu uzraudzības...
Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes Riska vadības daļas Ierobežojumu un aizliegumu uzraudzības nodaļas vecākais muitas eksperts Egīls Misītis.

Viltoto preču izcelsme visbiežāk nav zināma, līdz ar to nav skaidrs arī ražošanas process, izmantotās izejvielas un tamlīdzīgi. Lietot viltotus kosmētikas produktus vai elektroierīces var būt bīstami veselībai un ne tikai.

"Mēs nezinām, kas iekšā ir šajā ierīcē un cik droši to var vispār lietot. Kaut vai tāda lieta kā drošība pret aizdegšanos. Bet arī programmatūras drošība – vai tiešām viss, kas caur šo ierīci tiek sūtīts, netiek aizsūtīts arī kaut kur citur?" sacīja tehnoloģiju entuziasts Elviss Strazdiņš.

"Un viltotas tiek ne tikai ārvalstu preces. Viltoti tiek arī Latvijas zīmoli, un tas arī ļoti sit pa mūsu ekonomiku, cilvēkiem nav darba, netiek maksāti nodokļi. (..) Tas lētākais īstenībā ne vienmēr ir tas lētākais beigu beigās. Mēs par veselības aprūpi, par visu pārējo samaksājam daudz, daudz dārgāk," sacīja tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība").

Tikmēr Patentu valdes direktors Agris Batalauskis zināja stāstīt, ka šajā jomā Eiropā tiek nodarbināti ap 30 miljoniem cilvēku. Viņš norāda, ka neviena valsts no šīs kaitniecības nav pasargāta.

Patentu valdes direktors Agris Batalauskis (centrā) piedalās kampaņas "Viltojums - lielisks kom...
Patentu valdes direktors Agris Batalauskis (centrā) piedalās kampaņas "Viltojums - lielisks komplekts?" atklāšanas pasākumā Vides izglītības konceptvietā "Šūna".

"Gala rezultātā ir ļoti vienkārši. Kā tirgus strādā? Ja ir pieprasījums, tad ir un vienmēr būs piedāvājums vienā vai otrā veidā. Ja mēs Latvijā skatāmies, tas, kur nelegālās preces tiek vairāk tirgotas, interneta platformas: vai tas būtu "SS.LV", vai "Andele", vai "Facebook Marketplace"," stāstīja Batalauskis.

Tas tāpēc, ka krāpnieki meklē platformas, kur vieglāk izvairīties no likumsargiem, un arī izmeklētājiem šādi viņus ir grūtāk notvert.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti