2021. un 2022. gadā tas bija atcelts kā viens no nodokļu atbalsta pasākumiem Covid-19 krīzes laikā.
Šogad pirmais nodokļu avanss jāsamaksā līdz 23. martam. Tāpat kā līdz šim, tas attiecas uz tiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuri iedzīvotāju ienākuma nodokli maksā vispārējā kārtībā.
Avansa maksājums neattiecas uz mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, paziņotās saimnieciskā darbības veicējiem un samazinātās patentmaksas maksātājiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumu katram saimnieciskās darbības veicējam reizi gadā izveido Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Tas notiek reizē ar gada ienākumu deklarācijas iesniegšanu un pamatojoties uz iepriekšējā gada ienākumiem.
Aprēķināto avansa maksājumu saimnieciskās darbības veicēji var aplūkot savā EDS profilā sadaļā "Maksājumu un nomaksas stāvoklis".
Avansa maksājuma precizēšana
Ja avansa maksāšanas periodā ir būtiski mainījies darbības veids, ieņēmumu vai izdevumu struktūra, samazinājies peļņas apjoms, cilvēks var iesniegt precizētu avansa maksājumu aprēķinu kopā ar pamatotu paskaidrojumu par avansa maksājumu apmēra samazinājumu vai palielinājumu.
Avansa maksājuma aprēķinu precizē par attiecīgā gada atlikušajiem ceturkšņiem.
Avansa maksājuma pārcelšana
Avansa maksājumu var pārcelt uz nākamo maksājuma termiņu, iesniedzot precizētu avansa maksājumu aprēķinu.
To var darīt, ja:
• personiskās palīgsaimniecības, piemājas saimniecības vai zemnieku saimniecības īpašnieks gūst ienākumus no lauksaimnieciskās ražošanas un
• ceturkšņa ienākumu apjoms ir uz pusi mazāks par ceturto daļu gadam noteiktā nodokļa avansa maksājumu apmēra.
Esošajiem saimnieciskās darbības veicējiem avansa maksājumi ir jāveic obligāti.
Avansa maksājumus var veikt arī brīvprātīgi:
• cilvēki, kuri 2023. gadā uzsāk saimniecisko darbību (30 dienu laikā pēc saimnieciskās darbības uzsākšanas);
• mainot nodokļu režīmu no mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja vai paziņotās saimnieciskās darbības uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju vispārējā režīmā.
Jautājumu un neskaidrību gadījumā VID aicina zvanīt uz Konsultatīvo tālruni +371 67120000, kā arī uzdot savus jautājumus rakstveidā EDS sadaļā "Sarakste ar VID". Svarīgi, ka, zvanot uz VID konsultatīvo tālruni, ikviens var saņemt arī personificētu konsultāciju, ja vien zvanot pieslēdzas EDS un nosauc tur redzamo kodu.