Lielākie grāmatu izdevēji Latvijā pēc izdoto grāmatu skaita ir apgāds "Zvaigzne ABC" ar 345 pērn izdotām grāmatām un AS "Latvijas mediji" ar 101 grāmatu. "Latvijas Mediju" valdes locekle Evija Veide stāsta, ka visvairāk pērk izklaides literatūru un detektīvromānus.
"Ir atsevišķa, tāda stabila lasītāju grupa latviešu autoriem, tur var būt dokumentāla literatūra, daiļliteratūra, kaut kas vēsturisks. Redzam, ka uz atvaļinājuma laiku cilvēki iegādājas vairāk izklaides tipa literatūru, kas ir [domāta] prāta atpūtināšanai," stāsta Veide.
Savukārt apgāda "Zvaigzne ABC" valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka priecājas, ka šobrīd aktīvāki kļuvuši vecāki, kas vēlas uzlabot bērnu lasītprasmi.
"Nāk vecāki kopā ar bērniem diezgan daudz, pamatvaloda viņiem ģimenē nav latviešu, bet viņi pērk latviešu grāmatas. Ir parādījusies šī interese un tāda atbildība, ka ir jālasa ģimenē. Tas, ka sabiedriskie mediji tam šobrīd pievērš uzmanību, ir ļoti nozīmīgi. Katru gadu ir Bērnu un jaunatnes lasīšanas žūrija, ko organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka, arī mums, "Zvaigznei", jau devīto gadu ir lasīšanas stafete. Un vēl, protams, liela nozīme ir apbalvotajiem darbiem.
Ja ir Latvijas literatūras gada balvas, tad nominētie darbi tiek meklēti un pirkti. Tāpat ja ir Eiropas Savienības balvas,"
teic Kilbloka.
Tāpat aug interese par elektroniskajām grāmatām, kas pieejamas publiskajās bibliotēkās. Bērnus interesē komiksi un adaptētie jeb atvieglotie teksti.
2022. gadā grāmatām tika samazināts PVN no 21% līdz 5%. AS "Latvijas mediji" valdes locekle Evija Veide uzskata, ka šis solis paglābis izdevējus no strauja grāmatu cenu kāpuma.
"Šis PVN likmes regulējums nāca mirklī, kad ārkārtīgi strauji auga dažādas cita tipa izmaksas. Tas amortizēja grāmatas cenu un nodrošināja grāmatas kā preces pieejamību, neizaugot iespējamai cenai tik augstai, kāda tā būtu ar veco nodokļu likmi.
Līdz ar to pircējs nepamanīja noteikti to, ka jaunā grāmata pēkšņi kļūtu lētāka, bet tā noteikti nekļuva tik daudz dārgāka, cik tā būtu, ja nekas nebūtu mainījies nodokļu sistēmā.
Ikviens ekonomiska rakstura vai politiska rakstura lēmums, kas saglabā grāmatas vērtību arī sabiedrības acīs un nodrošina pieejamību, man liekas, pats par sevi ir solis jau pareizajā virzienā," pauž Veide.
Tikmēr Kilbloka norāda, ka Igaunijā grāmatas ir krietni dārgākas nekā Latvijā.
"Mēs nupat vienas tiesības pērkam uz bērnu grāmatu Igaunijā, un tā grāmata maksā pāri par 40 eiro. Latvijā grāmatas joprojām ir par krietni zemākām cenām. Tas, ka ir bijusi inflācija, bet pašlaik ir stabilizēšanās, nav vairs tā cenu kāpuma, kas attiecas uz ražošanu, uz papīru, bet joprojām algas ceļas, un tas nozīmē, ka inflācijas spiediens uz cenām joprojām ir. Bet mēs arī asociācijā rēķinājām, ka tomēr grāmatām cenu pieaugums kopumā ir samērā nenozīmīgs, ja salīdzinām ar citām precēm," norāda Kilbloka.
Ievērojami gan sarukušas grāmatu tirāžas. Ja 1995. gadā viena grāmata tika drukāta 9500 eksemplāros, tad tagad tirāža svārstās ap 2000 eksemplāriem. Bet patiešām labas un lētas grāmatas veikalos var nopirkt brīžos, kad tām beidzas licences termiņš un izdevējiem tās vai nu ātri jāpārdod, vai jāiznīcina.