Rosina sākt kriminālvajāšanu par «aplokšņu» algām augstākās izglītības uzņēmumā

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policija lūgusi sākt kriminālvajāšanu pret vienu personu par "aplokšņu" algu izmaksu kādā uzņēmumā, kas darbojās privātās augstākās izglītības jomā, informēja VID.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka uzņēmums, kas darbojās privātās augstākās izglītības jomā un ik mēnesi nodarbināja 63–78 darbiniekus, no 2022. gada janvāra līdz 2022. gada jūlijam darbiniekiem izmaksāja grāmatvedības uzskaitē neuzrādītu darba samaksu vairāk nekā 230 000 eiro apmērā, kā arī izvairījās no nodokļu nomaksas vairāk nekā 130 000 eiro apmērā. 

"Tieši nelegālās "aplokšņu" algas joprojām ir viena no būtiskākajām ēnu ekonomikas komponentēm.

Īpaši nepatīkami pārsteidz, ka tik bezatbildīgi pret saviem darbiniekiem, iespējams, ir rīkojies uzņēmums, kas darbojas tādā jomā kā izglītība un kam tieši pretēji – būtu jārāda atbildīgas un godprātīgas rīcības piemērs.

Saņemot "aplokšņu" algu, vispirms jau tiek nodarīts kaitējums tieši konkrētam cilvēkam – savam darbiniekam, kam tiek liegtas sociālās garantijas tuvākā un tālākā nākotnē," norāda VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe.

VID aicina ikvienu, kurš saskaras ar piedāvājumu saņemt nelegālo algu, tam nepiekrist un par to nekavējoties informēt dienestu.

Kriminālprocess 2024. gada jūlijā nosūtīts kriminālvajāšanas uzsākšanai pēc noziedzīgu nodarījumu pazīmēm, kas paredzētas Krimināllikuma 2171. pantā un 218. panta otrajā daļā par darba samaksas noteikumu pārkāpšanu, izmaksājot grāmatvedības uzskaitē neuzrādītu darba samaksu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas valsts budžetā.

Kriminālvajāšanu lūgts uzsākt pret vienu personu.

VID norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Jāatgādina, ka Ministru kabinets apstiprinājis Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānu 2024.– 2027. gadam, kurā ir iekļauti vairāki pasākumi nezināmās izcelsmes skaidras naudas aprites mazināšanai un "aplokšņu algu" izmaksu ierobežošanai. Plānā būtiska uzmanība ir pievērsta iestāžu savstarpējai sadarbībai, t.sk. veicot skaidras naudas plūsmas monitoringu ar akcentu uz nezināmās izcelsmes skaidru naudu. Vienlaikus, lai uzlabotu naudas plūsmas caurskatāmību, ir paredzēts noteikt par primāro algas izmaksas veidu bezskaidras naudas maksājumu, kā arī atrunāt pienākumu darba devējam informēt VID par faktu, ka darbiniekam darba alga tiek izmaksāta skaidrā naudā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti