De Facto

Atlīdzība valsts uzņēmumu vadītājiem - uz atļautā robežas

De Facto

Lembergs noraida savu patiesā labuma guvēja statusu, taču deklarē 8 centus vērtas tiesības

Jurašs "PNB bankas" interesēs vācis informāciju no drošības iestādēm

De facto: Pirms slēgšanas «PNB banka» atbrīvojusi tās īpašnieku no saistībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Neilgi pirms Eiropas Centrālā banka (ECB) pērn slēdza naudas grūtībās nonākušo "PNB banku" bijušais bankas kontrolpaketes turētājs Grigorijs Guseļņikovs ticis atbrīvots no saistībām pret banku, ziņo LTV raidījums "de facto". 

Raidījumam no neoficiāliem avotiem zināms, ka ECB lēmumā aprakstījusi situāciju, kas bankā norisinājās 2019.gada vasarā. ECB, kurai Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) bija nodevusi "PNB bankas" pārraudzību, konstatēja bankas grūtības jau ilgākā laika periodā izpildīt regulatora prasības. 

"PNB bankas" īpašnieks Guseļņikovs, acīmredzot nojaušot ECB nelabvēlīgo lēmumu, 2019.gada jūnija beigās pārdeva bankas akcijas investoru grupai ar Ēģiptē dzimušo ASV pilsoni Rodžeru Tamrazu priekšgalā.   

Jaunie īpašnieki ieguva akcijas no Guseļņikova maiņas darījumā, apņemoties atdot kredītus, ko banka iepriekš bija izsniegusi Guseļņikovam. 

Oficiāli neapstiprināta informācija liecina, ka runa ir par saistībām aptuveni 30 miljonu eiro apmērā.

Taču jaunie īpašnieki laikā nesagatavoja nodrošinājumu šo saistību atmaksai. Tomēr, neraugoties uz to, "PNB banka" atbrīvoja iepriekšējā akcionāra Guseļņikova sniegto nodrošinājumu. 

Sarunā ar LTV raidījumu "de facto" "PNB bankas" maksātnespējas administrators Vigo Krastiņš apstiprināja, ka bankas jaunie īpašnieki joprojām nodrošinājumu nav snieguši, un bankai nāksies no viņiem šos līdzekļus atprasīt. 

Raidījums jau pirms diviem mēnešiem vēstīja, ka "PNB bankas" jaunie akcionāri ar Tamrazu priekšgalā nevis iepludinājuši bankā naudu, bet paguvuši pirms bankas slēgšanas paņemt sev kredītu, kurš netiek atmaksāts. Tādēļ bankas administrators šo naudu grasās piedzīt. Pirmā tiesas sēdē nozīmēta septembrī. 

KONTEKSTS:

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) pērn 15. augustā apturēja "PNB Banka" (iepriekš "Norvik Banka") darbību, ņemot vērā bankas tiešā uzrauga  – Eiropas Centrālā bankas (ECB) – lēmumu atzīt AS "PNB Banka" par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās. Bankā kopš 2017. gada beigām konstatēti kapitāla pietiekamības prasību pārkāpumi. Bankai bija pilnībā jāpārtrauc finanšu pakalpojumu sniegšana, ieskaitot klientu maksājumu izpildi.  12. septembrī tiesa atzina AS "PNB Banka" par maksātnespējīgu.

Kreditoru prasījumu iesniegšana ir noslēgusies 2019. gada decembrī. Pašlaik notiek dokumentu apkopošana un vērtēšana, lai drīzumā sasauktu pirmo kreditoru sapulci. Bankas licences anulēšana šo procesu neietekmē. 

ECB 17. februārī pieņēma lēmumu anulēt licenci AS "PNB Banka".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti