Ministrs klāstīja, Latvijā nodokļu slogs ir relatīvi zems – nodokļu ieņēmumi Latvijā veido aptuveni 30% no valsts iekšzemes kopprodukta (IKP), tikmēr kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā tie ir 32%–34% no IKP.
Darba grupā Finanšu ministrijas (FM) paspārnē intensīvi tiek strādāts pie nodokļu sistēmas revīzijas un iespējamām izmaiņām Latvijas nodokļu sistēmā. Ar priekšlikumiem valdībā jānāk klajā augusta beigas.
"Viens ir skaidrs, ka mums šī sistēma ir jāmaina par labu tam, lai mēs varētu nofinansēt deficītu," skaidroja ministrs.
Viņš norādīja, ka FM "rēķins" ir palielinājies – valstī ir pamatīgi pieaugoši izdevumi aizsardzībai, arī iekšējai drošībai. Tāpat papildu finansējums ir nepieciešams veselības aprūpei, kam piešķirtais finansējums nav pietiekams.
"Es nesteigtos apgalvot, ka mums obligāti ir jāceļ nodokļi. Skatīsimies, kā mēs to darām. Ir diezgan daudz jāpamaina.
Mums ir ļoti daudz atlaižu, visvisādi atvieglojumi (..). Es domāju, ka ir daudz kabatiņu un kabatu, [kā vairot nodokļu ieņēmumus]," teica Ašeradens,
norādot arī uz iespēju palielināt nodokļu ieņēmumus, mazinot ēnu ekonomiku.
KONTEKSTS:
Finanšu ministrs šā gada februāra sākumā paziņoja, ka FM gatavojas caurskatīt visus nodokļus, vai tie efektīvi strādā. Plānots strādāt ar koalīcijas un sociālo partneru iesniegtajiem priekšlikumiem par nodokļu izmaiņām, ko arī vērtēs.
Šā gada aprīļa sākumā ar saviem priekšlikumiem iespējamajām nodokļu izmaiņām nāca klajā Latvijā lielākās darba devēju organizācijas. Tās tostarp rosināja Latvijā ieviest obligāto veselības apdrošināšanu un izvērtēt iespēju esošos iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumus aizvietot ar pabalstu.