PVD novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus un epidemioloģisko izmeklēšanu.
Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītājs Mārtiņš Seržants intervijā Latvijas Radio atzina, ka šobrīd vēl nav zināms infekcijas avots.
"Bet skaidrs, ka saslimšana mājas cūkām notiek vietās, kur slimība ir atrodama savvaļas cūku gadījumā. Ja ir izplatība ārējā vidē, tad vīruss kaut kādā veidā tiek ienests iekšā, vai tas ir ar zābakiem vai kādu aprīkojumu," skaidroja Seržants.
Tuvāko dienu laikā PVD dzīvniekus likvidēs un iznīcinās, bet novietnes īpašnieki veiks vietas tīrīšanu un dezinfekciju.
Novietnes īpašnieki var pretendēt uz kompensāciju, ja ir ievēroti visi biodrošības noteikumi.
"Informācija no kolēģiem, kas bija pārbaudēs, liecina, ka visas prasības ir ievērotas, tādēļ saimniecība noteikti var pretendēt uz kompensācijām," apliecināja Seržants.
Ap ĀCM skarto novietni noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu.
Cūku novietnēm, kas atrodas karantīnas zonā, aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus šīs zonas.
Karantīna aizsardzības zona Stradu un Stāmerienas pagastā noteikta 3 kilometru rādiusā, bet uzraudzības zona - 10 km rādiusā ap ĀCM skarto novietni Stradu, Stāmerienas, Litenes un Beļavas pagastā.
Ar visiem karantīnas zonas noteikumiem var iepazīties oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" publicētajā PVD inspektora rīkojumā.
PVD atgādināja – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošība:
- pie ieejas cūku novietnē jānomaina apavi un jāveic apavu dezinfekcija;
- darbarīkus, ķerras, spaiņus un citu aprīkojumu, kas tiek izmantots kūtī, nedrīkst izmantot ārpus tās;
- jānovērš tiešs un netiešs mājas cūku kontakts ar savvaļas dzīvniekiem, tostarp no savvaļas dzīvniekiem jāsargā mājas cūku barība;
- nedrīkst lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki;
- cūkas nedrīkst barot ar pārtikas produktu pārpalikumiem, zaļbarību (arī piemājas dārzos pļauto zāli) un citiem termiski neapstrādātiem augu izcelsmes produktiem;
- cūku novietnēs nedrīkst ielaist apmeklētājus;
- ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.
Lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā. Tas savukārt rada pastāvīgu apdraudējumu mājas cūku audzētājiem.
Šogad ĀCM konstatēts 239 meža cūkām 23 Latvijas novados.
Sevišķi uzmanīgiem jābūt Alūksnes, Augšdaugavas, Balvu, Cēsu, Dienvidkurzemes, Dobeles, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Kuldīgas, Limbažu, Ludzas, Madonas, Ogres, Preiļu, Rēzeknes, Siguldas, Smiltenes, Tukuma, Valmieras, Varakļānu un Ventspils novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais meža cūku inficēšanas gadījumu skaits.