Tādējādi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) iecerējusi palielināt nodarbinātības iespējas reģionos un piesaistīt cilvēkresursus, būtiski iesaistot pašvaldības. Kopējais atvēlētais finansējums ir 643 529 eiro, no kuriem 40 563 eiro ir paredzēti VARAM nacionālā kontaktpunkta remigrācijas jautājumos funkciju nodrošināšanai, koordinatoru uzraudzībai un atbalsta pasākumu izstrādei. Savukārt 602 966 eiro ir paredzēti plānošanas reģioniem.
No tiem 202 966 eiro plāno atvēlēt koordinatoru darba nodrošināšanai un tīmekļvietnes "paps.lv" uzturēšanai, bet reģionālo reemigrācijas atbalsta pasākumu īstenošanai atvēlēti 400 000 eiro.
Atbalsta piešķiršana pašvaldībām
Atbalstu plānots piešķirts pašvaldībām kā valsts līdzfinansējumu esošajiem vai jauniem pašvaldību grantu atbalsta mehānismiem – konkursiem. Katrā plānošanas reģionā iecerēts atlasīt vismaz vienu pašvaldību, ko atlasīs plānošanas reģioni. Tāpat tie koordinēs konkursu īstenošanu, savukārt pašvaldības uzraudzīs uzņēmējus, kas saņēmuši valsts budžeta finansējumu.
Šī gada konkursa laikā pašvaldības varēs pieteikties finansējumam līdz trīs gadu periodam (2024.–2026. gads). Vairākas pašvaldības drīkst iesniegt vienu kopīgu pieteikumu.
Tādējādi trīs gadu laikā pašvaldība varēs saņemt valsts līdzfinansējumu līdz pat 240 000 eiro, vienā gadā nepārsniedzot 80 000 eiro, norādīts ministrijas iesniegtajā ziņojumā valdībā. Lai nodrošinātu projektu ilgtspēju, nepieciešams piesaistīt arī privāto līdzfinansējumu – uzņēmēja ieguldījumu. Privātā līdzfinansējuma apjomu nosaka plānošanas reģions.
Kopā ar valsts budžeta, pašvaldību budžeta un privātā līdzfinansējuma apjomu kopējais publiskais finansējums uzņēmējdarbības atbalsta programmai trīs gadu periodā var sasniegt līdz 6 000 000 eiro.
Ministrija norādīja, ka prioritāte tiek dota reemigrantu dibinātiem uzņēmumiem.
Vienlaikus uz atbalstu var pretendēt gan jaunie uzņēmumi, gan esošie uzņēmumi. Jaunizveidotu reemigrantu uzņēmumu gadījumā uzņēmējdarbība ir jāturpina vismaz vienu gadu no dienas, kad saņemts uzņēmējdarbības atbalsts.
KONTEKSTS:
Latvijā ir vērojams reemigrācijas process, piemēram, 2021. gadā atgriezās 6 954 cilvēki, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Pēdējo deviņu gadu laikā uz dzīvi Latvijā pēc prombūtnes ārvalstīs ir atgriezušies 50 539 cilvēki.
Lai piesaistītu cilvēkresursus reģioniem, VARAM iecerējusi dažādus atbalsta pasākumus, tostarp grantu piešķiršanu komersantiem un 50 jaunu darbavietu radīšanu.