Skaļi saucot "samaziniet PVN!", viesmīlības nozares pārstāvji šodien piketā pie Saeimas lūdz sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem noteikt pievienotās vērtības nodokļa samazināto likmi 12% apmērā.
Nozares pārstāvji jau ilgstoši runā par PVN samazināšanu, bet valdība šim risinājumam nepiekrīt.
Asociācijas vadītājs Andris Kalniņš Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja, ka Latvija Eiropas Savienībā pēc ārvalstu tūristu plūsmas esot pēdējā vietā. Salīdzinot ar pirmspandēmijas laiku, tūristu skaits Latvijā samazinājies par 15 līdz 20 procentiem. "Situācija ir diezgan bēdīga ne tikai ēdināšanas nozarē, bet visā viesmīlības nozarē," viņš norādīja.
Viņš atzīmēja, ka nepietiekamā atbalsta dēļ Vecrīgā ir tukši skatlogi, ironizējot, ka izveidojusies jauna restorānu ķēde – "Iznomā telpas".
Kalniņš uzsvēra, ka nozare iestājas par samazināto PVN ne tikai restorāniem, bet visai ēdināšanas nozarei, tostarp kafejnīcām, krogiem, bāriem, ēdnīcām, ēdināšanai skolās un slimnīcās. Mērķis ir cīnīties arī par visu viesmīlības nozari kopumā.
Vienlaikus asociācijas vadītājs pauda, ka samazināts PVN būtu labs mehānisms, kā cīnīties ar ēnu ekonomiku nozarē, tomēr Valsts ieņēmumu dienests (VID) ēnu ekonomikas mazināšanā nozarei nepalīdzot:
"Par samazināto PVN mēs cīnāmies jau vismaz kopš 2018. gada. Ēnu ekonomika, kāda bija tad, tāda ir arī šobrīd, un es neredzu, ka kaut kas tiktu darīts, lai tā tiktu samazināta. Diemžēl, ja vēl turklāt VID iestājas pret samazinātā PVN ieviešanu mūsu nozarē, tad jautājums – vai nu dariet savu darbu, samaziniet ēnu ekonomiku, vai arī izmantojam kādus citus instrumentus, kā to panākt."
Protests norit ne tikai Latvijā. Kā ziņo Igaunijas "Delfi", no plkst. 12.30 līdz plkst. 12.40 Igaunijā pirmo reizi streikos kafejnīcas, restorāni un viesnīcas. Arī Igaunijā šīs nozares pārstāvji prasa mīkstināt nodokļu politiku nozarei, jo sabiedriskās ēdināšanas un viesmīlības nozare izjūt būtiskas problēmas – cenas aug, bet iedzīvotāji turpina taupīt, restorānus un kafejnīcas apmeklējot arvien retāk. Trešdien minēts, ka protesta akcijā piedalīsies ap 230 nozares uzņēmumu.
Protesta akcijai pievienosies arī Lietuvas viesmīlības nozare ar protestu pie valdības ēkas. Lietuvas viesmīlības nozarei no šī gada sākuma tika atcelts samazinātais PVN. Lietuvā PVN tika samazināts uz kovida pandēmijas laiku, lai palīdzētu nozarei izdzīvot. Tagad PVN atkal audzis. No gada sākuma Lietuvā bankrotējuši jau 33 restorāni un 7 mēnešu laikā apgrozījums ir samazinājies par 7%. Lietuvā nozares pārstāvji secina, ka valdība tos spiež pāriet ēnu ekonomikā, jo restorāni ir spiesti celt cenas, bet ēdājiem tas ir par dārgu.
Tukšie skatlogi – Halovīns visu gadu
Piketā piedalījās cilvēki no visas viesmīlības nozares. Latvijas Radio aptaujātie visi kā viens norādīja, ka PVN samazināšana nozarei ir ļoti svarīga.
Latvijas Bārmeņu Federācijas biedrs Andris Reizenbergs: "Pirmais nopietnais solis ir jāsper – samazināt PVN. Es šajā nozarē strādāju jau vairāk nekā 20 gadus. Šobrīd strādāju kompānijā "Gemoss" un, braukājot pie saviem mīļajiem klientiem par reģioniem, es redzu, kā viņi cīnās, kā viņi mokās, un šis būtu tas pēdējais mirklis slīkstošajam cilvēkam padod to roku. Nu, nav variantu, šodien ir jābūt [piketā], un tāpēc arī mēs esam šeit, jo šī nozare mums ir sirdij tuva, un tas ir mūsu maizes darbs, un neatņemiet mums maizi!"
"Michelin" zvaigzni saņēmušā restorāna "John Chef's Hall" šefpavārs Kristaps Sīlis: "Nodokļi – tās ir lielākās izmaksas, kas ir restorānos. Restorānu bizness ir grūts gadu no gada. Protams, ka kaut kad ir labāk vai sliktāk, bet vidēji tas ir grūts un sarežģīts. [Samazināts PVN] mums noteikti dotu iespēju būt konkurētspējīgākiem gan uz pasaules fona, gan noteikti Latvijā, iespējams, piedāvāt lētākas cenas, piedāvāt darbiniekiem labāku atalgojumu un noteikti tiem, kas ir tajā pelēkajā zonā, iziet no tās."
Kultūras nama "Atmoda" pārstāvis Herbets Blumbergs: "Mums ir jāizdzīvo! Mēs cīnāmies vēl aizvien pēc kovida ar visām sekām, ar piegādēm, ar visu citu, kas samazina cilvēku skaitu uz vietas kafejnīcās, līdz ar to mums cilvēki jādabū ārā no mājām, lai viņi nāktu atpakaļ uz kafejnīcām un restorāniem. Bauda mūsu dizainus, ēdienus labā kvalitātē. Mēs tērējam par to lielu naudu, un tas būtu tikai normāli, ka mums samazina PVN un nāk kaut nedaudz pretī."
Latvijas Radio: "Kas notiks ar nozari, ja neizdosies samazināt PVN?"
Blumbergs: "Turpinās mirt. Kā jau redzat, skatlogi paliek arvien tukšāki un tukšāki, veras jaunas un jaunas iestādes ciet. Nu, būs spoku pilsēta – Halovīns visu cauru gadu!"
Koalīcijas deputāts izpelnās svilpienus
Piketa laikā pie protestētājiem iznāca vairāki opozīcijas partiju deputāti, kas uzstājās ar nelielām uzrunām, kurās pauda, ka atbalsta nozari un ir tikai par PVN likmes samazināšanu uz 12%. Arī viņi piekrita, ka līdz šim nozare no valdības un koalīcijas puses nav līdz galam saklausīta, tostarp uzsverot, ka pirms vēlēšanām visas partijas esot solījušas, ka PVN tiks samazināts, taču nu pagājuši vairāki gadi, un joprojām nekas nav paveikts.
Piemēram, deputāte Linda Liepiņa ("Latvija pirmajā vietā") aicināja ēdinātājus savās ēdienkartēs vai skatlogos pielīmēt to deputātu bildes, kas ir solījuši nozarei palīdzēt, bet joprojām neko nav darījuši, un norādīt, ka šie cilvēki nedrīkst pie viņiem iet.
Protestētājus gan neapmierināja tas, ka pie viņiem ilgu laiku neiznāca neviens koalīcijas deputāts, līdz ar to vienu brīdi cilvēki skaļi sauca pēc koalīcijas deputātiem.
Vēlāk kā vienīgais ieradās Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Harijs Rokpelnis, kurš atzina, ka darbā pie budžeta jautājums par PVN likmes samazināšanu netika atvērts, bet galvenā uzmanība tika vērsta uz darbaspēka nodokļu samazināšanu, kas arī pozitīvi ietekmēšot viesmīlības nozari. Protestētājus šāda atbilde neapmierināja, un deputāts tika izsvilpts.
KONTEKSTS:
Saeima šī gada janvārī lēma nodot izskatīšanai komisijā 10 186 Latvijas pilsoņu kolektīvo iniciatīvu par samazinātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) 12% apmērā ieviešanu sabiedriskajai ēdināšanai.
Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā viedokļi par ieceri dalījās, nozarei prasot piemērot samazināto likmi, bet Latvijas Bankai un Finanšu ministrijai esot pret.
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija konceptuāli atbalstīja samazinātās PVN likmes piemērošanu sabiedriskajā ēdināšanā konkrētām uzņēmumu grupām, kuru darbaspēka izmaksas pārsniedz 10 līdz 15 procentus no apgrozījuma. Tomēr ministrijas šo piedāvājumu neatbalsta, norādot uz nesamērīga administratīvā sloga un nodokļu saistību izpildes riskiem.
Ēdinātāji jau vairākkārt aicinājuši noteikt PVN samazināto likmi sabiedriskajai ēdināšanai. Par šo jautājumu tiek runāts vismaz kopš 2018. gada, bet līdz šim priekšlikums nav atbalstīts.