To paredz Saeima ceturtdien, 31. oktobrī, galīgajā lasījumā pieņemtais jauns Valsts ieņēmumu dienesta likums, kā arī attiecīgie grozījumi vēl trijos likumos.
Saskaņā ar reorganizāciju no VID paredzēts nodalīt tās struktūrvienības, kuras nesniedz pakalpojumus klientiem, un turpmāk nodokļu administrācijas galvenais uzdevums būs pakalpojumu, konsultāciju un atbalsta sniegšana nodokļu maksātājiem nodokļu un muitas jomā.
Ņemot vērā, ka VID kompetencē vairs nebūs noziedzīgu nodarījumu finanšu jomā novēršana, atklāšana un izmeklēšana, šīs funkcijas un uzdevumus paredzēts nodot finanšu ministra pārraudzībā jaunveidojamajai Nodokļu un muitas policijai.
Savukārt VID Iekšējās drošības pārvaldes operatīvās un izmeklēšanas funkcijas un uzdevumus veiks Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.
Jauns VID likums izstrādāts un pieņemts, jo plānotās izmaiņas skartu lielāko līdzšinējā likuma "Par Valsts ieņēmumu dienestu" teksta daļu un regulējums kļūtu grūti uztverams, teikts likuma projekta anotācijā.
Jaunais Valsts ieņēmumu dienesta likums stāsies spēkā 2026. gadā.
Saeima pieņēma arī Nodokļu un muitas policijas likumu, kā arī saistītus grozījumus nodokļu un nodevu likumā, likumā "Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas" un Kriminālprocesa likumā.
VID attīstības stratēģijā 2023.–2026. gadam iekļauts mērķis stiprināt VID kā klientorientētas iestādes tēlu sabiedrībā, kļūstot par vienu no efektīvākajām nodokļu un muitas administrācijām Eiropā. VID vadītāja Baiba Šmite-Roķe pirms stāšanās amatā norādījusi, ka viņas uzstādījums būs virzīties uz iestādi, kas "būs patiesi moderna un uz klientiem orientēta".
Finanšu ministrijas sagatavotais un valdības atbalstītais plāns paredz no VID nodalīt struktūrvienības, kuru darbības mērķis ir novērst, atklāt un izmeklēt noziedzīgus nodarījumus, nevis sniegt pakalpojumus vai konsultācijas.