“Rūpnīcas iekārtās, kuras ir paredzētas cigarešu ražošanai un fasēšanai, ir atrastas cigaretes, cigarešu paciņas tieši tādas pašas, kas nedēļu iepriekš atrastas blakus esošajā teritorijā. Cik konkrēti šajā rūpnīcā ir ražotas un vai šīs 1,6 miljoni ir tikai vienīgās, to noskaidros noteikti izmeklēšana,” norādīja VID Akcīzes preču aprites daļas vadītāja Baiba Šmite-Roķe.
Rēzeknes uzņēmumam šobrīd ir tiesības VID lēmumu par licences anulēšanu 30 dienu laikā pārsūdzēt, taču, ja tas neizdodas, 45 dienu laikā ražotnei jāsamaksā nodokli par visām tajā atrastajām nelegālajām precēm.
Šogad šis ir jau otrais gadījums, kad VID anulē licenci cigarešu ražotājam. Gada sākumā tika slēgta rūpnīca, kurā cigaretes tika ražotas it kā legāli, tomēr tās pilnībā atbilda cigaretēm, kas tika atrastas Zviedrijas, Igaunijas un Vācijas nelegālajā tirgū.
“Līdz šim Latvija bija bēdīgi slavena kā “cigarešu ražošanas lielvalsts”. Par spīti tam, ka Latvijas legālajā tirgū tiek realizētas tikai pasaules lielāko ražotāju cigaretes, vēl pērn Latvijā bija reģistrētas četras ražotnes, kas deklarēja, ka ražo vai plāno ražot cigaretes tirdzniecībai ārvalstīs. Nodokļi Latvijā no šiem uzņēmumiem faktiski netiek maksāti,” paziņojumā medijiem norādīja VID Akcīzes preču aprites daļas vadītāja Baiba Šmite-Roķe.
Iekšzemē vietējo ražotņu uzraudzībā svarīgi veikt kopīgu darbu ar policiju, bet starptautiskā līmenī cigarešu kontrabandas novēršanā palīdz robežsardzes un muitas darbinieki. “Mēs dzirdam katru nedēļu tiek aizturētas cigaretes arī uz robežas. Mērķis ir atrast to cēloni, kur rodas nelegālās cigaretes. Tātad notiek cīņa ar kontrabandu un notiek cīņa ar nelegālām ražotnēm Latvijas iekšzemē,” norāda Šmite-Roķe.
Nelegālo cigarešu īpatsvars Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā. Par būtiskiem akcīzes preču pārkāpumiem Valsts ieņēmumu dienests pēdējos gados ir anulējis piecas licences tabakas izstrādājumu ražotājiem.