Pirms diviem gadiem uzņēmums SIA ''East-West Finances'' prezentēja savu ieceri Kalnciemā būvēt akumulatoru rūpnīcu, un, kā toreiz tika solīts, šodien tur jau vajadzēja griezt atklāšanas lentu. Ieceri aizkavējis ietekmes uz vidi novērtējums, kurā bija konstatēts, ka gaisa piesārņojums pārsniegs normas.
„Uz to brīdi mēs vēl nebijām saņēmuši programmu no vides dienesta. Kā mēs viņu saņēmām, mēs sapratām, cik ļoti nopietnas ir vides prasības A kategorijas uzņēmumiem ietekmes uz vidi jautājumos,” atzīst Juris Harlamovs, SIA''East-West Finances'' valdes loceklis.
Tagad īpašnieki piemeklējuši tehnoloģijas, ar kurām iespējams izpildīt vides prasības, un saņemts ietekmes uz vidi ziņojums, kas dod rūpnīcai zaļo gaismu.
„Modelējot situāciju, ņemot vērā gan meteoroloģiskos apstākļus, gan tehnoloģiju, gan minētos skruberus, neviena no gaisu piesārņojošām vielām netiks pārsniegta,” skaidro SIA ELLE projektu vadītāja Lūcija Kursīte.
Tomēr Kalnciema iedzīvotāji, no kuriem teju katrs kādreiz ir strādājis kādā rūpnīcā, kategoriski iebilst pret akumulatoru pārstrādes rūpnīcu, neraugoties uz to, ka tā sola 43 jaunas darbavietas, kas pagastam būtu ļoti nepieciešamas. Kalnciema iedzīvotāja Gita Biseniece:
„Mēs neuzticamies viņiem. Kā pie mums ir pieņemts Latvijā? Uz papīra viss ir skaisti, viss ir ideāli, viss ir aprēķināts. Neuzticamies tam, ka tur nebūs gaisa piesārņojuma, ka viņi nepiesārņos gruntsūdeņus.”
Un pat tie daži, kuri nesaka kategorisku ''nē'', nav īsti pārliecināti par ''jā'', arī kalnciemnieks Valentīns Toleiķis bilst, ka jāgaida konkrēti skaidrojumi:
„Viņi sagatavos tās atbildes, un no tā vajag spriest, nevis tā - mēs negribam, tāpēc, ka mēs negribam.”
Vēl lēmums par to, vai kādreizējās minerālvates rūpnīcas grausta vietā sliesies akumulatoru pārstrādes rūpnīca, jāpieņem arī deputātiem. Pirms tam gan pašvaldība sola situāciju papētīt līdzīgā uzņēmumā Igaunijā.