Latvijas lielākajam gāzes tirgotājam "Latvijas gāze" ar vienu no saviem īpašniekiem "Gazprom" ir ilgtermiņa līgums, kas paredz par gāzi maksāt eiro valūtā. Valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis stāstīja, ka, kopš Krievija prasa norēķinus veikt rubļos, nekādi darījumi nav notikuši. Iemesls gan esot nevis prasītā valūta, bet gan augstā gāzes cena.
Kalvītis norādīja, ka gāzi ziemai varētu pirkt brīdī, kad tās cena biržā nokritīsies no aptuveni 100 uz 60 vai 70 eiro par megavatstundu.
"Katrā ziņā mums šobrīd ir pietiekami krājumi uzkrāti, lai mēs varētu atļauties gaidīt labāku tirgus situāciju, un tajā brīdī, kad šī situācija atļaus mums to darīt, mēs arī sāksim gāzes iepirkumus," skaidroja "Latvijas gāzes" vadītājs.
Tomēr – kā par gāzi samaksāt, "Latvijas gāzei" skaidrības nav. Kalvītis norādīja, ka no Latvijas uz Krieviju rubļus pārskaitīt nemaz neesot iespējams. Krievijas puse piedāvā izmantot komercbanku "Gazprombank", kura šobrīd nav sankcionēta. "Latvijas gāzei" bankā būtu jāatver konts, uz kuru par gāzi skaitītu naudu eiro valūtā, kas pēc tam tiktu konvertēta rubļos un pārskaitīta "Gazprom". "Latvijas gāze" gaida skaidrojumu no EK, vai šāda kārtība būtu pieļaujama.
Savukārt iespēju vērsties pret "Gazprom" par līguma pārkāpšanu, neļaujot maksāt kā līdz šim, Kalvītis nekomentēja.
"Es neņemos par šo šobrīd nekādus komentārus sniegt. Katrā ziņā no mums netiek prasīts, ka no Latvijas mums ir jāskaita rubļi. Arī pie šīs jaunās kārtības, ko viņi piedāvā, mēs maksājam eiro. Jautājums tikai, ka šie eiro pēc tam Krievijas teritorijā ir jākonvertē.
Šis process, vai tas ir sankcionēts, vai nav, tas ir Eiropas politiķu jautājums. Tas nav komercinstitūciju jautājums.
Tāpēc mēs gaidām skaidrojumu, vai mēs to varam darīt vai nevaram darīt, un līdz šai dienai mēs to neesam saņēmuši," sacīja Kalvītis.
Koalīcijas partijas vienojušās, ka šis būs pēdējais gads, kurā Latvijā drīkstēs importēt dabasgāzi no Krievijas. Par likuma grozījumiem vēl jāvienojas Saeimas deputātiem. Vienlaikus nolemts atbalstīt sašķidrinātās dabasgāzes termināļa būvi Latvijā.