Ministrs atzīmēja, ka arvien atsevišķās nozarēs nevar pilnvērtīgi strādāt, ir mainījušies arī cilvēku paradumi."Tik daudz cilvēku, kas agrāk izmantoja šos pakalpojumus, vienkārši šobrīd to nedara. Atraduši citus līdzekļus, teiksim, matus griež mājās sievas vīriem, sporto kaut kur ārtelpās vai atraduši citus risinājumus," klāstīja ministrs.
Viņš norādīja, ka tādēļ EM piedāvā daļēji cietušajām Covid-19 nozarēm pagarināt apgrozāmo līdzekļu atbalsta programmas darbību vēl par diviem mēnešiem. "Kā alternatīvu, kas varētu palīdzēt visām [Covid-19 skartajām] nozarēm, mēs piedāvājām samazināt PVN likmi no 21% līdz 9%. To dara arī mūsu apkārtējās kaimiņvalstis. Lietuva arī samazināja [PVN] uz laiku, lai palīdzētu tiem, kas grib strādāt un strādā. (..) Lai nezaudētu konkurētspēju un palīdzētu mūsu uzņēmumiem, arī mums tas ir jādara," pārliecināts ministrs.
Viņš norādīja, ka patlaban runa ir par samazinātā PVN ieviešanu viesu izmitināšanas, ēdināšanas un arī sporta pakalpojumu jomā.
"Diskusiju laikā vēl kāda nozare varētu kvalificēties," teica Vitenbergs. Pēc viņa sacītā, PVN samazināšana šajās nozarēs budžetā radītu zaudējumus 90 miljonu eiro apmērā divu gadu laikā. "Bet mēs iegūtu ilgtermiņā, ka šie uzņēmumi varētu strādāt atklātāk, izietu no ēnu ekonomikas. (..) Redzam arī, ka tas palīdzētu samazināt bezdarbu (..)."
KONTEKSTS:
EM piedāvā Covid-19 atbalstu turpināt maksāt atsevišķām nozarēm, uz kurām attiecas ierobežojumi. Dīkstāves pabalstus maksāt vairs nav plānots, taču piemaksas pie algām un grantus par apgrozījuma kritumu gan rosināts piešķirt līdz augusta beigām. Valsts budžetam tas izmaksātu 60 miljonus eiro.
Ministrija arī uzskata, ka Covid-19 pabalstus varētu aizstāt ar PVN samazināšanu līdz 9% skartajām nozarēm uz diviem gadiem.