Valdība apstiprina Mediju politikas pamatnostādnes; uzsvars – mediju neatkarība un žurnālistu drošība

Valdība otrdien, 1. oktobrī, apstiprināja Kultūras ministrijas (KM) ciešā sadarbībā ar mediju nozares profesionāļiem izstrādātās Mediju politikas pamatnostādnes 2024. līdz 2027. gadam. Tajās uzsvars likts uz mediju neatkarības un drošības stiprināšanu, kā arī centieniem uzrunāt mazākumtautības latviešu valodā. KM uzdots izstrādāt konkrētu rīcības plānu.

Stipra Latvijas mediju vide un informatīvā telpa ietver sabiedrisko mediju attīstības nodrošināšanu, tuvinot medija darbībai nepieciešamā finansējuma apjomu Eiropas vidējam, padarot tā finansēšanas modeli prognozējamāku un caurskatāmāku, kā arī veicinot dažādu sabiedrības grupu sasniedzamību, informē Kultūras ministrijā.

Vienlaikus tikpat būtisks darbības virziens ir komerciālo mediju darbības vides uzlabošana, pilnveidojot mediju atbalsta mehānismus un normatīvos aktus, kā arīdzan latviskākas mediju vides un latviskākas informatīvās telpas veicināšana, palielinot latviešu valodas lietojumu gan komercmedijos, gan sabiedriskajā medijā.

"Ilgus gadus mediju nozare bija atstāta bez sava politikas plānošanas dokumenta. Ir īpaši būtiski, ka šodien valdībā apstiprinātās Mediju politikas pamatnostādnes 2024.–2027. gadam tapušas ciešā sadarbībā ar nozari. Tajās īpašu uzsvaru esam likuši gan uz mediju neatkarību, drošību un pašregulāciju, gan arī centieniem mazākumtautības uzrunāt latviešu valodā," norāda kultūras ministre Agnese Lāce.

Pamatnostādņu virziens – droša mediju vide – paredz stiprināt žurnālistu un mediju vides profesionāļu drošību, veicinot sabiedrības, tiesu varas un iekšlietu struktūru izpratni par žurnālistu darbu un apdraudējumiem, sagatavot medijus darbībai krīzes situācijās, veicinot mediju darbības nepārtrauktības plānu izstrādi, un uzlabot sabiedrības medijpratību, īstenojot koordinētu un stratēģisku pieeju, kā arī izmantot mākslīgā intelekta iespējas, vienlaikus stiprinot noturību pret ļaunprātīgu mākslīgā intelekta izmantošanu.

Neatkarīga mediju vide nodrošināma, stiprinot mediju vidi uzraugošo institūciju neatkarību, pilnveidojot normatīvo regulējumu, stiprinot žurnālistu neatkarību, veicinot mediju pašregulāciju un līdz ar to arī stiprinot mediju neatkarību un brīvību, mainot sabiedriskā medija finansēšanas modeli, nodrošinot finansējuma izaugsmes prognozējamību, tādējādi arī uzlabojot Latvijas reitingu pasaules preses brīvības indeksā.

Pamatnostādņu virziens – kvalitatīva mediju vide – paredz atbalstīt mediju profesionāļu mūžizglītību un jauno mediju profesionāļu integrāciju mediju vidē, izzināt mediju vidi Latvijā, regulāri veicot pētījumus, lai veiktu datos balstītus lēmumus un veicināt mediju kvalitāti, atbalstot profesionālās organizācijas un izglītojot mediju darbiniekus.

KM vadībā tiks izstrādāts Mediju politikas pamatnostādņu īstenošanas rīcības plāns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti