"Esam jau vairākkārt uzsvēruši, ka JVLMA prioritāte ir droša studiju vide, kas balstās uz savstarpēju uzticēšanos un pašcieņu. Jau otrais tiesas lēmums attiecībā uz pedagogiem, kas no darba atstādināti savas neadekvātās attieksmes vai rīcības pret studentiem dēļ, ir skaidrs un nepārprotams signāls, ka šāda attieksme un rīcība ne tikai nav pieļaujama, bet arī nepaliek bez sekām," spriedumu komentēja JVLMA zinātniskā un radošā darba prorektore Diāna Zandberga.
Jau iepriekš ir izskanējis, ka arī bijušā JVLMA Mūzikas tehnoloģiju katedras vadītāja Rolanda Kronlaka prasība tiesā pret JVLMA (par rīkojuma par atstādināšanu no darba un uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu, atjaunošanu darbā un vidējās izpeļņas par darba piespiedu kavējuma piedziņu) ir tikusi noraidīta.
JVLMA pārstāvji atgādināja, ka kopš informācijas par dažu pasniedzēju neadekvātu uzvedību attiecībā pret studējošajiem JVLMA ir veikta virkne pasākumu drošas studiju vides stiprināšanai, pievēršoties dažādiem drošības aspektiem augstskolā. Ir izveidota jauna Ētikas komisija, kurā nepieciešamības gadījumā tiek piesaistīts arī psihologs, ir atjaunots Ētikas kodekss, vienkāršotas iespējas ziņot par pārkāpumu, rīkoti informatīvi semināri un paredzētas arī speciālas lekcijas studējošajiem. Sadarbībā ar JVLMA Studējošo pašpārvaldi ir tapis arī Studentu-mentoru sistēmas pilotprojekts, kas sniegs atbalstu tieši pirmo kursu studentiem, un digitāls materiāls vardarbības atpazīšanai un novēršanai.
Lai īstenotu vardarbības novēršanas pasākumus, Ministru kabinets 22. oktobrī piešķīra JVLMA 397 959 eiro. Kā skaidroja JVLMA, tiek plānota psihologa pakalpojuma nodrošināšana Akadēmijas studentiem un personālam; labbūtības kurss Akadēmijas personālam; apmācības par drošu mācību vidi; video novērošanas sistēmas izveide. Vienlaikus no šīs summas paredzēti līdzekļi, lai segtu akadēmijas iepriekšējā rektora un prorektoru neplānotu darba tiesisko attiecību izbeigšanas izmaksas (kopā ar darba devēja VSAOI, t.sk. atvaļinājuma kompensācija) – kopumā 135 919,87 eiro, kas viņiem līdz ar amata atstāšanu ir izmaksāti normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā jau 2024. gada aprīlī/maijā; savukārt divu JVLMA darbinieku atlaišanas un iepriekš neplānotas darba tiesisko attiecību izbeigušā personāla izmaksas (astoņas personas) (kopā ar darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, tai skaitā atvaļinājuma kompensāciju) veido 70 499,20 eiro. Arī šīs summas jau ir izmaksātas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, darbiniekiem konkrētos amatus atstājot.
KONTEKSTS:
Tiesā pret Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju vērsies tās bijušais darbinieks un Senās mūzikas katedras bijušais vadītājs Māris Kupčs. Viņš tika atlaists pēc tam, kad studenti sāka ziņot par seksuālu uzmākšanos un emocionālu vardarbību. Kupčs prasīja viņu atjaunot darbā un izmaksāt viņam kompensāciju.
LTV raidījums "Kultūršoks", kura rīcībā bija nonākušas septiņu JVLMA studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju rīcību, aktualizējis problēmu par uzmākšanos mācību iestādēs.
JVLMA par iespējamu seksuālu uzmākšanos studentēm atstādināti divi pasniedzēji. Viens no viņiem Kronlaks, bet otrs – Senās mūzikas katedras vadītājs Māris Kupčs. JVLMA padome marta vidū izteica neuzticību JVLMA rektoram Guntaram Prānim un aicināja atkāpties no amata, un mēnesi vēlāk Prānis paziņoja par atkāpšanos. Par JVLMA jauno rektori tika ievēlēta Ilona Meija.
Akadēmija vērsusies Valsts policijā, kas pēc resoriskās pārbaudes sāka kriminālprocesu. Tikmēr Kultūras ministrija ir aicinājusi akadēmijas studentes, kas cietušas no pasniedzēju seksuālās uzmākšanās, iesniegt trauksmes ziņotāja pieteikumus.
Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība") rosina paredzēt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos, tā ļaujot vardarbības upuriem saņemt nepieciešamo atbalstu un aizsardzību. Tikmēr Mūzikas akadēmijai, Mākslas akadēmijai un Kultūras akadēmijai piedāvā veidot kopīgu ombudu – uzticības personu studentiem un pasniedzējiem.