Aizvadītajās nedēļās sabiedrībā vairākkārt aktualizēts jautājums par trokšņošanu pilsētas ielās, naktsmieru un trokšņošanas kontroli. Šajā kontekstā piesaukts Satversmes tiesas vārds saistībā ar tās pieņemtu spriedumu 2014. gadā. Satversmes tiesa norādīja – tās lēmums pirms deviņiem gadiem nav attiecināms uz situāciju, kāda ir pašlaik. Lēmums ir pārprasts.
Tāpēc tiesa aicina pašvaldības un likumdevēju rīkoties, lai panāktu iedzīvotājiem un uzņēmējiem pieņemamu interešu noregulējumu.
Laviņš skaidroja: "Deviņu gadu laikā nav pieņemts regulējums šajā jomā, kur cilvēki regulāri izsaka iebildumus par to, ka nav tiesisko instrumentu, kā ietekmēt tās personas, kuras trokšņo un kuras traucē sabiedrisko mieru. Tā nedrīkst būt demokrātiskā, tiesiskā valstī. Satversmes tiesas spriedums ir pārprasts. Tad, ja sabiedrības drošība un miers ir apdraudēti, tas ir likumdevēja pienākums reaģēt, novērst.
Es domāju, ka pašvaldības varētu nākt ar iniciatīvu likumdevējam, kā mēs šo jautājumu risināsim. Un es tiešām esmu pārsteigts, ka deviņu gadu laikā ne tik sarežģīts jautājums nav atrisināts."
KONTEKSTS:
2014. gadā Satversmes tiesa (ST) par neatbilstošām Satversmes 105. pantam atzinusi Rīgas domes saistošo noteikumu normas, kas paredz trokšņošanas kontroli Rīgas administratīvajā teritorijā, un tās uzskatāmas par spēkā neesošām.
ST secinājusi, ka šīs saistošo noteikumu normas, kas aizliedz trokšņot Rīgas administratīvajā teritorijā un par to paredz atbildību, pieņemtas, pārkāpjot likumdevēja pilnvarojumu.
ST lietu ierosināja saskaņā ar uzņēmuma "IRIDEJA3" iesniegto sūdzību. Tajā norādīts, ka pieteikuma iesniedzēja savas saimnieciskās darbības veikšanai atvērusi bāru, kas dienā darbojas kā restorāns, bet vakarā - kā bārs un klubs, kurā bieži tiek atskaņota mūzika un notiek dejas.
Tomēr pieteikuma iesniedzēja tikusi divas reizes administratīvi sodīta par nepastāvīga rakstura trokšņa pieļaušanu, atskaņojot mūziku un tādējādi traucējot apkārtējo personu mieru.
Tikmēr Saeimas Juridiskā komisija šodien atbalstīja grozījumu iesniegšanu parlamentā, kas ļautu par trokšņošanu, kas traucē cilvēku mieru, sodīt juridiskas personas, tajā skaitā izklaides vietas.