Tukuma aptiekā Latvijas Televīzija satika Dzintru Ivančiku. Viņa atnākusi nopirkt 89 gadus vecajai mammai jaunas zāles, jo pēc ievietošanas slimnīcā ārsti atklāja, ka pašreiz lietotās neder, jo ir blaknes. Citi aptiekā sastaptie ar blaknēm gan saskārušies nav.
Lai gan par zāļu blaknēm var ziņot arī ārstam, daudz vienkāršāk savu ziņojumu iesniegt, aktivizējot elektronisko anketu. ZVA kampaņā iesaistās arī Tukuma aptieka, kas klientiem redzamā vietā izvietojusi kradrātkodu, ko ar telefonu nepieciešams noskenēt, lai atvērtu anketu.
Aptiekas atbildīgā farmaceite Vinita Aizpure norādīja, ka farmaceiti izjūt cilvēku satraukumu par iespējamām zāļu blakus parādībām, jo pacienti pievērš tām lielu uzmanību. Arī farmaceiti aicina par blaknēm ziņot.
"Īpaši pieprasīta lietošana ir pretsāpju medikamentiem. Tad mums sūdzas, ka ir kuņģa problēmas vai citas. Izsitumi ir bieža blakus parādība," pastāstīja Aizpure.
Ir būtiski, ka šāda ziņošana ļauj atklāt retas blakus parādības un pasargāt citus, jo tādā gadījumā iespējams papildināt zāļu lietošanas instrukciju, brīdinot to lietotājus.
Pērn visa gada laikā Latvijā saņemts 61 ziņojums par kādu no blakus parādībām. Šogad četros mēnešos jau 66. Visticamāk, lielā atsaucība saistīta tieši ar iespēju ziņojumu iesniegt elektroniski, un līdz šim par blaknēm cilvēki izvēlējās vienkārši klusēt.
ZVA zāļu drošuma speciāliste Zane Neikena pauda bažas, ka, iespējams, cilvēks nemaz nepamana zāļu blaknes vai patur tās pie sevis, domājot, ka tās nav svarīgas.
Vienlaikus viņa apstiprināja, ka pieaugošais ziņojumu daudzums nekādā gadījumā neliecina par to, ka zāles ir kļuvušas sliktākas. Blakņu ziņojumi neizceļas arī kādā konkrētā zāļu grupā.
"Ziņo par visām zāļu grupām, un sūdzības ir dažnedažādas," norādīja Neikena.
ZVA uzsvēra, ka par vienu medikamentu – diabēta zālēm bērniem – saņemti pat vairāki jeb sērijveida ziņojumi. Lietojot šo medikamentu, cukura līmenis bērna asinīs strauji palielinājās. Ziņojumi ļāva visiem šiem bērniem precizēt terapiju un paralēli ātri un operatīvi informēt kolēģus visā pasaulē. Ziņojumi gan nenozīmē zāļu izņemšanu no aprites, taču tiek papildināta informācija. Tāpēc katrs saņemtais ziņojums ir svarīgs zāļu drošuma uzraudzībā.
Kvadrātkods ir pieejams aptiekās un slimnīcās visā Latvijā.