Māca un iedvesmo: Daugavpils izglītības iestādes skolu reitinga augšgalā jau vairākus gadus

Ata Kronvalda balva un Lielā pūce par godpilno 1. vietu Latvijā lielo skolu grupā jau trešo gadu pēc kārtas nonāks Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā - apbalvošanas ceremonija notiks 4. septembrī Valsts prezidenta pilī. Arī Valsts Daugavpils ģimnāzija savā grupā ir Latvijas labāko ģimnāziju četriniekā, un tās īpaša misija ir uzturēt pilsētā latvisko garu un tradīcijas.

Daugavpils Tehnoloģiju vidusskola-licejs, pēc valsts mācību priekšmetu olimpiāžu, valsts atklāto olimpiāžu un skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferences rezultātiem, Ata Kronvalda fonda balvu saņem jau kopš 2011. gada un Latvijas skolu zvaigžņu reitinga augšgalā ir kopš 2022. gada. Vidusskolas-liceja direktores Irinas Pauras kabinetā plaukts ir pilns ar diplomiem un dažāda izmēra pūcēm, un tās nebūt nav visas godalgas, ko saņēmusi šī Daugavpils skola.  

Daugavpils mācību iestādes sasniedz augstākās vietas Latvijas skolu reitingos
00:00 / 04:30
Lejuplādēt

Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja direktore Irina Paura
Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja direktore Irina Paura

"Tās nav visas pūces. 4. septembrī dosimies uz Prezidenta pili, lai saņemtu kārtējo pūci par pirmo vietu. Mūsu licejs pēc valsts olimpiāžu un konkursu rezultātiem katru gadu ir saņēmis Ata Kronvalda fonda balvu no 2011. gada līdz 2018. gadam par otro vietu valsts lielo skolu grupā un 2019. gadā pirmo vietu un ceturto vietu zvaigžņu reitingā. 2020. gadā ieguvām piekto vietu, 2021. g. – ceturto vietu un no 2022. gadā - pirmo vietu," pastāstīja direktore Paura.

Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolai-licejam Latvijas 67 lielo skolu vidū, kurās mācās vismaz 100 vidusskolēnu, kļūt par labāko Latvijā izdodas, pateicoties stratēģijai un pedagogu darbam. 

"Mūsu skolā viena no prioritātēm ir darbs ar talantīgajiem skolēniem, un mēs jau sen īstenojam programmu ar padziļinātu matemātikas apguvi, tā notiek no pirmās klases," paskaidroja Paura. "Mūsu skola ir skola, kurā ir apdāvināti bērni, un mūsu skolā bērniem ir iespēja padziļināt savas zināšanas gan mācību stundās, gan fakultatīvajās nodarbībās."

Bioloģijas skolotāja Inguna Kostenko
Bioloģijas skolotāja Inguna Kostenko

Inguna Kostenko ir bioloģijas skolotāja 23 gadus un viņa saka, ka jau 23 gadus strādā arī ar talantīgajiem skolēniem. Kostenko ne vienu vien skolēnu sagatavojusi bioloģijas olimpiādei - tas ir papilddarbs ar talantīgajiem bērniem.

"Katru gadu man ir nelielas grupiņas, kur es izvēlos, vai arī piesakās paši skolēni, kuri uzskata, ka ir spējīgi piedalīties un uzvarēt olimpiādēs. Tā mēs strādājam veselu gadu un tad startējam bioloģijas olimpiādēs, un mums ir uzvaras katru gadu. Piemēram, mūsu ķīmijas skolotāja strādā pat sestdienās papildus. Viņai ir jauno ķīmiķu klubs," pastāstīja Kostenko.

Arī ķīmijas skolotāja Irīna Halatova ir sagatavojusi olimpiādēm prāvu skaitu savas skolas audzēkņu un šobrīd papildus skolā vada jauno ķīmiķu klubiņu.

Ķīmijas skolotāja Irīna Halatova
Ķīmijas skolotāja Irīna Halatova

"Šādu nodarbību ciklu piedāvāja Latvijas un ķīmiķu un farmaceitu asociācija, lai piesaistītu vairāk skolēnus, kuri izvēlētos ne tikai medicīnu, bet arī ķīmiju, farmāciju," paskaidroja Halatova. "Tas ir darbs, bet darba pamats ir tas, ka es ļoti mīlu skolēnus, viņi mani iedvesmo. Es gribu viņus iemācīt un kaut ko interesantu pastāstīt."

Kostenko uzsvēra, ka

ir svarīgi, lai skola spēj piedāvāt ne tikai vienu vai divas papildstundas, bet arī materiāli tehnisko aprīkojumu.

"Ķīmijas kabinetam ir sava laboratorija, bioloģijas kabinetam un fizikas kabinetam ir sava laboratorija. Skola iegādājas jaunu aprīkojumu, pēdējais, ko man iegādāja bija centrifūga, lai varētu veikt eksperimentus. Tagad ar direktori apspriežam iespēju iegādāties defibrilatoru," atklāja Kostenko.

Kā ikvienam pedagogam lielāko gandarījumu sniedz galarezultāts – skolas absolventu turpmākās gaitas, un tās priecē, neslēpj skolotājas Kostenko un Halatova.

"Šogad mums bija divas klases, pāri par 60 absolventi, aizgāja lielākā daļa uz RTU un uz RSU, 20 noteikti, uz budžetu gandrīz visi," teica Kostenko. "Medicīna un arī ķīmija un ķīmijas tehnoloģijas, un ķīmijas inženierija – arī šādas skolēni izvēlas savas nākošās profesijas," piebilda Halatova.

Sekmīgi sevi Latvijas mērogā tāpat piesaka Daugavpils Valsts ģimnāzija - tā starp Rīgas elites ģimnāzijām šogad ierindojusies augstajā ceturtajā vietā. 

Arī ģimnāzijā ir gandarījums par absolventiem.

Daugavpils Valsts ģimnāzijas direktore Oksana Petaško
Daugavpils Valsts ģimnāzijas direktore Oksana Petaško

"Ata Kronvalda ziņas, ka mēs esam reitinga augšgalā augstajā ceturtajā vietā, ir ārkārtīgi patīkamas. Tas nozīmē, ka iepriekšējā gadā bija godam paveikts darbs," sacīja skolas direktore Oksana Petaško. "Visi mūsu absolventi turpina studijas Latvijas vai ārzemju augstākajās mācību iestādēs. Mācību gada laikā mūsu jaunieši ir guvuši starptautiskās stipendijas, lai varētu studēt arī ārzemēs. Prieks, ka viņi visi sevi ir atraduši, un, ja ģimnāzijā saka, ka tā ir vieta, kur sapņu putnus audzina, tad tie sapņi viņiem tā riktīgi arī sāk piepildīties."

Turklāt ģimnāzijai Daugavpilī ir arī sava īpašā misija, atzīst direktore Petaško.

"Mēs esam latviskuma saliņa, jau vēsturiski tepat vien pilsētas centrā, jo ikreiz esam aicinājuši te nākt un kopt latviskās vērtības un kultūrvidi. Mūsu vērtības ir arī cieņa, cilvēks, griba, zināšanas un latviskā kultūrvide. Mēs esam kā saime, kopā darbojamies, kopā izvirzām mērķus, un mūsu saimei var pievienoties ikviens, kurš jūt, kas tās vērtības, kas saistošas ģimnāzijai, arī viņiem ir saistošas," uzsvēra Petaško.

Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā
Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolā-licejā

Daugavpils Izglītības pārvaldes vadītāja Marina Isupova priecājas par labajiem skolu sasniegumiem valsts mērogā, taču piebilst, ka

pilsētas ietvaros reitingi netiek veidoti, un katra skola ir īpaša ar savu nišu.

"Topa skola ir tā skola, kura sekmīgi, sistēmiski strādā pie izglītojamā izaugsmes. Nav tik būtiski, kurā vietā tu esi reitingā, cik būtiski ir tas, cik labi tavā skolā jūtas katrs bērns, un cik vērīgi, mēs kā skolotāji, esam pret katru bērnu, un vai un kā mēs pamanām, kādas ir vajadzības katram bērnam un kā mēs viņu atbalstām un palīdzam viņam augt," uzsvēra Isupova.

Daugavpilī pirmdien, 2. septembrī, durvis vērs 12 skolas, tajās mācīsies apmēram 8850 skolēnu, no tiem 859 bērniem skolas zvans skanēs pirmo reizi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti