SPKC: Covid-19 vairs neizraisa tik lielu apdraudējumu sabiedrības veselībai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Covid-19 klīniskās īpatnības kopš 2020. gada ir būtiski mainījušās, un infekcija vairs neizraisa tik lielu apdraudējumu sabiedrības veselībai, uzskata Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Kā informēja SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja, aizvadītajā nedēļā kopumā izmeklētas 422 personas, un pozitīvs testa rezultāts konstatēts 112 gadījumos, bet nedēļu iepriekš tika testēta 491 persona, no kurām Covid-19 saslimšanu konstatēja 139 cilvēkiem. Līdz ar to pozitīvo testu īpatsvars pēdējo divu nedēļu laikā mainījies nenozīmīgi – attiecīgi 26,5% pret 28,3% nedēļu iepriekš.

Tomēr pacientiem ar akūtu augšējo elpceļu infekciju joprojām visbiežāk tiek konstatēta tieši Covid-19 infekcija.

Arāja norādīja, ka Covid-19 infekcijas klīniskās īpatnības kopš 2020. gada ir būtiski mainījušās un tās vairs neizraisa tik lielu apdraudējumu sabiedrības veselībai. Piemēram, ja 2021.gada septembrī slimnīcās vidēji dienā ārstējās 300 Covid-19 pacienti, tad šogad septembrī 10 reizes mazāk – vidēji 30 pacienti dienā.

Savukārt Covid-19 infekciozitāte ievērojami pieaugusi, parādoties Covid-19 vīrusa omikrona variantam. Līdz ar to pandēmijas sākotnējā posmā efektīvā stratēģija "diagnosticēt–izolēt–novērot kontaktpersonas" palikusi par mazāk efektīvu. Tādējādi šī gada sākumā pieeja valsts apmaksātai laboratoriskajai testēšanai ievērojami mainījusies – tā notiek tikai slimnīcās, skaidroja Arāja. Cilvēki gan pēc pašu izvēles var izmantot paštestus Covid-19 vīrusa noteikšanai.

Ņemot vērā relatīvi nelielo veikto testu skaitu, informāciju par Covid-19 izplatību pašreiz veido pārsvarā tādi rādītāji kā pozitīvo testu īpatsvars, stacionēto un mirušo Covid-19 pacientu skaits, kā arī izmaiņas vīrusa koncentrācija notekūdeņos.

KONTEKSTS:

Koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņoja par valsts mēroga ierobežojumiem. Pasaules Veselības organizācija saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludināja augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Laika gaitā vīruss izplatījās visā pasaulē, un, lai to ierobežotu, tika ieviesti stingri drošības pasākumi, tostarp masku valkāšana, obligāta vīrusa testu veikšana, kā arī pašizolēšanās saslimšanas gadījumā.

Jaunais Covid-19 omikrona paveids "Eris" Latvijā ir parādījies vēlāk nekā citās valstīs un lēnām izplatās valsts teritorijā, tas vērojams notekūdeņu monitoringa datos. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra dati rāda, ka "Eris" izplatība ES valstīs sasniedz vidēji 60%, taču nav pierādījumu, ka šis paveids izraisītu smagāku slimības gaitu par iepriekšējiem omikrona paveidiem.

Infektologi norāda – lai arī infekcija tagad izplatās straujāk, situāciju šobrīd nevar raksturot kā satraucošu. Speciālisti atgādina, ka viens no efektīvākajiem profilakses pasākumiem pret gripu un Covid-19 ir vakcinācija. No 20. septembra vakcinācijas kabinetos pieejamas arī jaunās pielāgotās vakcīnas pret Latvijā dominējošo Covid-19 omikrona XBB.1.5 apakštipu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti