Panorāma

Valsts kontrole: Tuvākajos gados var pietrūkt tiesnešu

Panorāma

Panorāma

Bērnu vēža ārstēšanas attīstībā ieguldīs 9,3 miljonus eiro

Ar vēzi slimu bērnu aprūpes attīstībā ieguldīs 9,3 miljonus eiro

Bērniem vēzis ir reta saslimšana. Tomēr šī diagnoze ik gadu skar ap 70 Latvijas bērnu. Līdz šim zināšanas par jaunākajām ārstēšanas metodēm Latvijas bērnu onkologi uzzināja konferencēs, taču paši nepiedalījās pētniecībā. Šoruden Latvijas bērnu ārstēšanā ir atvērta jauna lappuse. Ar Šveices atbalstu Latvijas speciālisti bērnu onkoloģijā tiek uzņemti programmā, kas kopā ar Šveices un citiem pasaulē labākajiem bērnu ārstiem un zinātniekiem ļaus meklēt kopsakarības, labākās diagnostikas un ārstēšanas metodes. Šim projektam nākamo piecu gadu laikā paredzēti 9,3 miljoni eiro, lauvas tiesa – no Šveices.

Vēzis skar vienu no 6500 bērnu. Bērniem vēzis ir reta slimība, un tā būtiski atšķiras no pieaugušo onkoloģiskajām saslimšanām. To arī ārstē atšķirīgi, stāsta bērnu hematoonkoloģe Anna Valaine.

Latvijas ārsti dara visu iespējamo, lai bērnus ārstētu pasaules līmenī, taču līdz šim būtisks trūkums bija pašu dalība pētījumos. 

"Ir ārkārtīgi svarīgi, ka mums ir starptautiska sadarbība, it sevišķi tādā valstī kā Latvija, kas ir ar mazu iedzīvotāju skaitu, mazu gadījumu skaitu. Tas mums dod iespējas gan mācīties, gan pacientu gadījumus likt kopā. Piedalīties lielos pētījumos ir ne vien pētniecības jautājums, bet īstenībā nākotnes terapiju attīstības jautājums," pauda Valaine.

Tāpēc Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) trešdien, 2. oktobrī, rīkotajā konferencē kā nozīmīgs panākums tika izcelta Šveices un Latvijas sadarbības programma, kas šajās dienās sāk darbu. Šveice ieguldīs ne vien 7,5 miljonus eiro līdzfinansējuma, bet arī dalīsies zināšanās ar Latvijas speciālistiem ar vēzi slimu bērnu aprūpē. Sadarbība notiks ne vien ar Lozannas un Cīrihes bērnu slimnīcām, tā pavērs plašākas iespējas sadarbībai ar labākajiem speciālistiem.

"Mēs pastāvīgi būsim daļa no šobrīd labākās informācijas, kas ir pieejama. Tas ir kā nebeidzams klīniskais pētījums, kur mēs pastāvīgi izmantojam jaunāko informāciju un mainām savu ārstniecību. Vēl mums būs iespēja izveidot digitālās pataloģijas dienestu, attīstīt savu molekulāro diagnostiku, izveidot biobanku," stāstīja BKUS valdes priekšsēdētājs Valts Ābols.

To, ka Latvijai bērnu onkoloģiskajā ārstēšanā ir kur augt, uzsvēra arī veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība"), piebilstot, ka Šveice iedos nozīmīgu finansiālu atbalstu iespējai, kurai līdz šim Latvijas budžetā līdzekļu trūka.

"Piemēram, kādreiz bija tā, ka 10 bērni gadā mirst no onkoloģijas. Tagad samazināja to ciparu. Ar šādu programmu un kvalitāti, kas nāks klāt, domāju, mēs tiksim pie vidējā Eiropas Savienības līmeņa, un tam nav nepieciešams ļoti ilgs laiks," vērtēja Abu Meri.

Savukārt Šveices vēstnieks Latvijā Martēns Mišlē atzina, ka arī Šveicei šāda programma ir svarīga, jo "mēs saprotam, īpaši lasot ziņas un situāciju pasaulē, ka jūs nevarat būt droši un pasargāti vieni paši.

Mums ir jāturas kopā, mums ir jāpalīdz vienam otram, vajag sadarboties. Un Šveice ir apņēmusies nodrošināt labklājību, mieru un drošību Eiropā, un tas ir šajā kontekstā."

Latvija ir starp 13 Eiropas Savienības valstīm, ar kurām Šveice šādi nolēmusi sadarboties, norādīja vēstnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti