Joprojām nav skaidru risinājumu, kā palīdzēt nepilngadīgajiem ar atkarībām

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē deputāti trešdien, 2. oktobrī, iepazinās ar ziņojumu par iespējamiem risinājumiem rīcībai ar apreibinošu vielu ietekmē esošajiem nepilngadīgajiem. Tomēr sēde noslēdzās bez skaidriem risinājumiem, ko reāli vajag darīt, lai palīdzētu bērniem un pusaudžiem, kuriem ir atkarības.

Šī bija piektā reize, kad sanāk iesaistītās puses, lai diskutētu par šo jautājumu, kas skar mūsu nākotni – bērnus un viņu dzīvības. Būtībā jau gadu ir aktualizēts šis jautājums – kā palīdzēt bērniem un jauniešiem, kuriem ir atkarības, jo patlaban nav ne skaidru likumu, ne finansējuma, ne arī skaidras vīzijas, ko darīt.

Šobrīd viena no problēmām ir tāda, ka nav konkrētas vietas, kur bērni ar atkarībām varētu saņemt ārstēšanos, tāda iestāde ir tikai Cēsu audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem.

Tomēr šeit ir interesanti tas, ka ne visi bērnu psihiatri atbalsta šādu iestādes izveidi, kur bērns tiktu ievietots, lai ārstētu atkarības, pamatojoties uz to, ka bērniem vislabāk tomēr ir būt savā ģimenē, nevis ārpus tās.

Patlaban Latvijā mirst bērni, jo valstī nav izstrādāts spējīgs mehānisms, kas spētu to novērst, savā ziņojumā strikti norādīja Tiesībsarga birojs. Pašlaik būtu nepieciešams ieviest obligāto ārstēšanu bērniem, un, lai to izdarītu, vajag izmaiņas Bērnu tiesību un aizsardzības likumā un ārstniecības likumā. Turklāt Ārstniecības likumā ārstam ir tiesības atteikties no pacienta ārstēšanas, tur nav noteikts izņēmums pret bērniem.

Veselības ministrija ir tā, kurai būtu jāveic šīs izmaiņas un jāveicina izglītošana ārstu vidū, kā īsti norit atkarību esošu bērnu ārstēšana.

Viens no uzdevumiem būs nodrošināt vienotu izpratni un tiesību aktos definēt obligātās ārstēšanas saturu un īstenošanas nosacījumus.

Gadījumos, kad pārdozējis pusaudzis nonāk slimnīcā un viņu šķir tikai pāris soļi no nāves, nākamajā dienā jaunietis var izrakstīties no slimnīcas un turpināt lietot apreibinošās vielas. Šobrīd nav nekādu risinājumu un iespēju šim jaunietim palīdzēt un nodrošināt ārstēšanu.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Leila Rasima
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Ministrijas joprojām savā starpā nav vienojušās par konkrētu plānu, un izmaiņām, kas būtu veicamas, pēc sēdes paziņoja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas vadītāja Leila Rasima no "Progresīvajiem".

"Mēs aicināsim, pirmkārt, vēlreiz pievērsties, izvērtēt tos priekšlikumus, kas ir no ministrijām budžeta ietvaros, paredzēti, bet kuriem nauda nekad nav atradusies līdz šim. Otra lieta, ko mēs tieši virzīsim, ir, ka vismaz to minimumu veikt un paredzēt pašvaldībām dotācijas veidā finansējumu, lai viņas var atrast šos individuālos risinājumus, līdzīgi kā tas ir Rīgā. Tad tās pašvaldības, kas ir gatavas strādāt šādā veidā, varētu šo dotāciju arī izmantot. Es neticu, ka 10 miljardu budžetā nevar atrast kaut vai vienu miljonu eiro, lai glābtu bērnu dzīves un dzīvības," pauda deputāte.

Iespējams, ka Rīgas pašvaldības piemērs varētu būt pamats, tam, kā strādāt ar šiem jauniešiem individuālas sociālās rehabilitācijas programmas, kuru dēvē par "Mežu".

"Meža" programmā jaunietim tiek nodrošināta individuāla programma un palīdzības pakete, kura laikā tad bērniem tiek sniegts atbalsts. Viņa arī norādīja, ka komisija rakstīs nu jau otro vēstuli ministru prezidentei Evikai Siliņai ("Jaunā Vienotība") par nepieciešamajām izmaiņām likumos.

Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītājas vietniece Laila Henzele nāca klajā ar priekšlikumiem Veselības ministrijai novērst situāciju, ka valstī nedarbojas bērna obligātās ārstēšanas mehānisms, nodrošināt, lai ģimenes ārsti nekavējoties saņem informāciju par savu pacientu, un nodrošināt atbilstošu finansējumu narkoloģiskās palīdzības sniegšanai bērniem.

Neiztika bez priekšlikumu izteikšanas arī Labklājības ministrijai nodrošināt sociālās rehabilitācijas pakalpojumu institūcijā, uzlabot sociālās rehabilitācijas pakalpojumu pieejamību visā valstī, nodrošināt atbilstošu finansējumu sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem.

Sēdē piedalījās pārstāvji no Valsts kancelejas, kas ir tieši atbildīga par nepilngadīgo lietu risināšanu, Rīgas domes, Bērnu aizsardzības centra, Tiesībsarga biroja, Valsts policijas, dažādu ministriju pārstāvji un citi. Paredzēts, ka nākamajā sēdē visām iesaistītajām pusēm būs jānāk klajā ar skaidru redzējumu bērnu ar atkarībām situācijas risināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti