Panorāma

Pašvaldībās steidz pabeigt šķeldas katlumājas

Panorāma

Panorāma

Jādara viss, lai bērnus novirzītu no noziedzības takas

Desmitgadīgs bērns aplaupa seniori. Latvijā pieaug nepilngadīgo noziedzība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Pieaug nepilngadīgo izdarīto noziedzīgo nodarījumu skaits, turklāt agresīva un problemātiska uzvedība arvien biežāk raksturīga arī gados jaunāku bērnu vidū, secināts Valsts policijas darba pārskatā. Pagājušajā gadā pret nepilngadīgajiem uzsākti vairāk nekā 8000 administratīvo pārkāpumu procesi.

ĪSUMĀ:

  • Kādai pensionārei Rīgā uzbrucis un viņu aplaupījis 10 gadus vecs bērns.
  • Valsts policijā par notikušo uzsākts kriminālprocess.
  • Pagājušajā gadā pret nepilngadīgajiem uzsākti vairāk nekā 8000 administratīvo pārkāpumu procesi.
  • Notiesāti 172 nepilngadīgie, Probācijas dienesta redzeslokā nonākuši ap 900.
  • Probācijā var nonākt arī 11 gadus veci bērni; šādi gadījumi ir.
  • Darbs ar problemātiskiem pusaudžiem Latvijā ir jāuzlabo.

Jau pirms gada Valsts kontrole un samērā nesen speciālisti plašā konferencē Saeimā vērsa uzmanību uz to, ka, pamanot uzvedības grūtības agrīni, ir iespējams bērnus novirzīt no noziedzības takas, taču pašlaik tas tiek darīts nepietiekami. Pēdējais skaļāk izskanējušais gadījums notika septembrī, kad kāds 10 gadus vecs bērns aplaupīja 81 gadu vecu seniori, nodarot miesas bojājumus.

Ir pagājušas nepilnas trīs nedēļas, kopš 81 gadus vecajai Zinaīdai vakars beidzās ar nonākšanu slimnīcā. Sieviete rus.lsm.lv pastāstīja, ka svinējusi mazmazmeitas otro dzimšanas dienu.

Vakarā, kad devusies mājās, pie viņas kāpņu telpas Pļavniekos sievietei uzbruka kāds desmitgadīgs bērns. Izrāva somu un pagrūda. Sieviete nokrita, bet uzbrucējs un vēl kāds viņa vienaudzis aizbēga.

Tagad sieviete no slimnīcas izrakstīta un atlabst.

"No sākuma pagrūda, jo, kad mani aizveda uz slimnīcu, man pat seja bija sasista. Viss vienos zilumos. Policijā, kā man teica mana mazmeita Veronika, esot teikuši, ka tie [uzbrucēji] esot bērni. It kā kādam no viņiem māte teikusi, ka nevar ar bērnu tikt galā," pastāstīja Zinaīda.

Par notikušo Valsts policija uzsākusi kriminālprocesu, abi vecāki ir ieradušies policijā un snieguši liecības. 

Bērni ar dažāda rakstura sociālām un ekonomiskām problēmām

Statistika par šo gadu Valsts policijā vēl nav apkopota, taču zināms, ka pagājušajā gadā uzsākti vairāk nekā 8000 administratīvo pārkāpumu  procesi pret nepilngadīgajiem, turklāt policijas redzeslokā bieži vien nokļūst arī bērni, kas nav sasnieguši 14 gadu vecumu, no kura var iestāties kriminālatbildība. Visbiežāk šiem bērniem visiem ir līdzīgas problēmas, ar kurām valstij būtu jāstrādā. 

Valsts policijas Prevencijas vadības biroja priekšnieka vietniece Tatjana Caune skaidroja, ka policijas redzeslokā nonāk bērni ar dažāda rakstura sociālām un ekonomiskām problēmām: "Mēs redzam, ka liela daļa neapmeklē nevienu ārpusskolas aktivitāti, neiet pulciņos un bezmērķīgi pavada brīvo laiku. Daļa arī neapmeklē skolu. Lielai daļai ir atkarību izraisošo vielu lietošanas problēmas. Un vēl samērā ievērojama daļa bērnu ir no ārpusģimenes aprūpes iestādēm."

Pērn krimināllietās notiesāti 172 nepilngadīgie. Liels skaits bērnu nonāk Probācijas dienesta redzeslokā – ap 900.

Turklāt tagad Probācijas dienesta uzraudzībā nonāk arī gados jaunāki bērni, apstiprināja Valsts probācijas dienesta speciāliste Krista Skara:

"Kriminālsodu izpildē nonāk bērni no 14 gadu vecuma. Probācijā ar šī gada janvāri jau var nonākt no 11 gadu vecuma. Tas ir caur audzinoša rakstura piespiedu līdzekli un caur probācijas novērošanas funkciju. Bet, jā, arī tik mazus bērnus kā vienpadsmitgadīgus mēs varam ar šo gadu satikt Probācijas dienestā. Un mēs satiekam tādus bērnus."

Speciālisti ir pārliecināti, ka darbs ar problemātiskajiem pusaudžiem Latvijā jāpadara jēgpilns. To pirms gada savā pētījumā uzsvēra arī Valsts kontrole.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti