Panorāma

Auto atrastā Luīze mirusi no zīdaiņu pēkšņās nāves sindroma

Panorāma

Panorāma

Pārrāvumi divu kompensējamo asinsspiediena zāļu piegādēs

Divu lētāko kompensējamo asinsspiediena zāļu piegādēs izveidojies pārrāvums

Daudzās Latvijas aptiekās pašlaik nav nopērkamas divas lētākās kompensējamās zāles asinsspiediena un sirdsdarbības regulēšanai, un to trūkst arī zāļu lieltirgotavās, informēja Zāļu valsts aģentūrā (ZVA). Labā ziņa, ka medikamentiem ir alternatīvas, un atsevišķās aptiekās vēl var sameklēt lētāko zāļu atlikumus. Taču sliktā ziņa – alternatīvās zāles pacientam izmaksā četrreiz dārgāk. Atjaunot lētāko kompensējamo medikamentu piegādes ražotāji sola vien februārī un martā. Meklē arī iespējas zāles ievest no citām valstīm. 

Asinsspiediena un sirdsdarbības regulēšanas kompensējamās zāles ikdienā lieto padsmit tūkstoši hronisko pacientu. Iedzīvotājiem ar tādām diagnozēm kā, piemēram, sirds mazspēja, paaugstināts asinsspiediens un vēl citām – valsts šīs zāles kompensē 75% apmērā. Lētāko kompensējamo zāļu paciņa pacientam izmaksā virs 2 eiro. Taču šo zāļu vairākās aptiekās pašlaik nav. Izbeigušās divas lētākās zāles. 

Nelielam eksperimentam Latvijas Televīzija (LTV) apzvanīja vairākas aptiekas.

LTV: Labdien! Es gribēju jautāt, vai jums vēl ir "Nebivolol" zāles asinsspiedienam? Un cik tās maksā?

Aptieka: "Nebivolol" man nebūs. Mūsu aptiekā nav. Nav arī noliktavā "Nebivolol". Es nezinu, kur būs. "Nebivolol" nav.

Citā aptieku ķēdē vēl bija dažas paciņas palikušas. Ir arī alternatīvi medikamenti. Tie ir dārgāki.

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) situāciju vērtēja kā normālu.

NVD Kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču nodaļas vadītāja Dagnija Bērziņa norādīja: "Manuprāt, nekādu īpašu iztrūkumu nav. Zāļu pieejamība ir dinamiska vienmēr. Jebkurā brīdī var būt kāds medikaments un kāds cits var nebūt."

Kopš decembra beigām un janvāra sākuma divu asinsspiediena kompensējamo zāļu lētāko ražojumu nav zāļu lieltirgotavās, tātad aptiekas, kurām to nav, tās arī nevar pasūtīt. Ir pieejams nākamais lētākais medikaments, ko valsts arī kompensē, bet tas pacientam izmaksā četrreiz dārgāk. Un ir arī alternatīvas zāles, ko valsts nekompensē.

ZVA Zāļu izplatīšanas informācijas departamenta vadītāja Katrīna Lukša atzīmēja: "Parasti, kad tiek skarta šī kompensējamo zāļu sistēma, protams, tas ir arī jautājums par līdzmaksājumu. Un liela daļa pacientu, kuriem kompensējamās sistēmas ietvaros ir mazāks šis līdzmaksājums, pat ja zāles ir pieejamas, bet konkrētais medikaments nav iekļauts, tad daļai arī tas ierobežo zāļu faktisko pieejamību."

Ceturtdien notikusi tikšanās starp valsts iestādēm un abu pašlaik lieltirgotavās neesošo medikamentu ražotāju Latvijā pārstāvjiem. Vienas zāles sola piegādāt 6. februārī, otras – 1. martā. Ražotāji esot mudināti rast ātrākus risinājumus.

NVD pārstāve Bērziņa pauda: "Par to, kad un kādas būs nākamās piegādes? To jautājumu risina zāļu ražotāji, kuri šodienas un rītdienas laikā apzinās pārējās valstis, no kurām varbūt varēs ievest vēl šo medikamentu. To viņi plāno noskaidrot līdz pirmdienai."

Kur lētākās zāles vēl ir pieejamas, var meklēt dažādās tiešsaistes aptiekās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti