"Krustpunktā" podkāstā:
- "Spotify" podkāsts
- Apple podkāsts
- Google podkāsts
- Savā lietotnē raksti - Krustpunktā
Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.
Atbildīgā Saeimas komisija pabeigusi darbu pie VAD jeb tā dēvētā obligātā militārā dienesta likumprojekta un to pavadošo likumprojektu virzīšanas galīgajā lasījumā. Plānots, ka Saeima VAD likumu galīgajā lasījumā skatīs trešdien, 5. aprīlī.
Garisons Latvijas Radio sacīja –, ja varbūt likās, ka likuma pieņemšana būs sarežģītākais, tad patiesībā sarežģītākais posms sekos pēc tam.
AM valsts sekretārs skaidroja, ka pēc likuma pieņemšanas būs jāizveido dienestā iesaucamo jauniešu reģistrācijas sistēma, kas paredz apkopot visu informāciju, kas ir esošajās datubāzēs, vienuviet.
Tāpat ministrijai būs jāstrādā pie komunikācijas, plānojot, kādā veidā AM nodos informāciju jauniešiem par dienestu un iesaukšanu tajā. Ministrija par VAD plāno jauniešus informēt laikus – no 16 gadu vecuma, pastāstīja Garisons.
Apjomīgs darbs sagaidāms arī pie dienestā iesaucamo jauniešu atlases sistēmas. Proti, komplektējot valsts aizsardzības militārā dienesta iesaukumu, prioritāri tajā plānots iekļaut pilsoņus, kuri dienestam pieteikušies brīvprātīgi, savukārt, lai nokomplektētu iztrūkstošo iesaukuma daļu, plānots izmantot atlasi pēc nejaušības principa. Atlasi paredzēts rīkot proporcionāli valsts aizsardzības dienestam pakļauto pilsoņu skaitam, kas deklarēti katrā novadā.
Garisons atklāja, ka AM sākusi darbu pie informāciju tehnoloģiju (IT) risinājuma izveidošanas atlases sistēmai. Ministrija esot konsultējusies ar partneriem, kam esot pieredze šādos jautājumos. Savukārt konkrētus atlases kritērijus, pēc kuriem izvēlēs iesaucamos, izstrādās Ministru kabinets, paredz pašreizējā likuma redakcija.
KONTEKSTS:
16. februārī Saeima konceptuāli atbalstīja Valsts aizsardzības dienesta (VAD) likumprojektu, kas paredz Latvijā pakāpeniski ieviest obligāto aizsardzības dienestu.
Likumprojekts paredz, ka VAD ir valsts dienesta veids, kurš ietver valsts aizsardzības militāro dienestu un valsts aizsardzības civilo dienestu.
Līdz šim atbalstītā VAD likumprojekta redakcija paredz, ka valsts aizsardzības dienestu varēs pildīt vienā no trim veidiem –11 mēnešus Nacionālo bruņoto spēku regulāro spēku vai Zemessardzes vienībā, piecus gadus Zemessardzē kopumā, pildot dienesta uzdevumus ne mazāk kā 21 individuālās apmācības dienu un ne vairāk kā septiņas kolektīvās apmācības dienas katru gadu, vai arī piecu gadu laikā apgūstot augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka programmu ar kopējo apmācību un dienesta uzdevumu izpildes laiku ne mazāk kā 180 dienas. Par dienestu paredzēta arī alga.
VAD būs pakļauti pilsoņi – vīrieši viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību (izņemot augstāko izglītību) – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.