Retās slimības ir dažādas, un ar tām saskaras vairāki desmiti tūkstošu cilvēku. Tie var būt kustību, redzes, dzirdes, pat ēšanas traucējumi. Bērni un nereti arī pieaugušie nezina, kā palīdzēt, kā jūtas un ko gaida cilvēki ar šādām problēmām. Tāpēc Latvijas Reto slimību alianse to skaidros sākumskolēniem Rīgā.
"Lai bērni varētu paši izmēģināt, ko nozīmē un kā tas ir – dzīvot ar retajām slimībām un dažādiem funkcionāliem traucējumiem.
Un šis mērķis ir tieši caur šo pieredzi radīt viņos iecietību, lai varbūt nākotnē viņi būtu draudzīgāki, pieņemošāki pret šiem cilvēkiem," skaidroja Latvijas Reto slimību alianses valdes locekle Sanita Siņica.
Viena no skolām, kas piedalās šajā iniciatīvā, ir Rīgas Igauņu sākumskola. Domāt par iekļaujošu vidi gan telpu, gan cilvēku ziņā mudināja pirms deviņiem gadiem iestājusies skolniece, kura pārvietojās ratiņkrēslā. Īpaši viņai skola izveidoja liftu.
"Vajadzētu atkal sākt no mazām klasēm par to runāt, jo mūsu sabiedrībā mēs arvien vairāk satiekam bērnus ar īpašām vajadzībām, ar ratiņkrēsliem, jo ikdienā jau viņi daudz drosmīgāk piedalās mūsu sabiedriskajā dzīvē," teica Rīgas Igauņu sākumskolas skolotāja Ivita Keisele.
Viņa uzsvēra, ka bērniem trūkst līdzcietības.
"Viņi zina, kā vajag un kā ir pareizi, bet vai viņi ikdienā to savā dzīvē izmanto? Tāpēc es domāju – par to nekad nebūs par daudz runāt," sacīja Keisele.
Joprojām aptuveni 3–4 skolas vēl var pieteikt savu pirmo līdz trešo klašu skolēnus, lai pilnveidotu viņu izpratni par šiem jautājumiem. Pieteikties var, sazinoties ar Latvijas Reto slimību aliansi. Aliansē arī norādīja, ka meklē veidus, kā turpināt šo iniciatīvu arī skolās Latvijas reģionos.