Krievijas izlūkdienesti cieši sadarbojas ar Baltkrievijas dienestiem un ir sevišķi ieinteresēti iegūt ziņas par militāriem objektiem, kā arī Latvijas lomu Eiropas Savienības (ES) un NATO lēmumu pieņemšanā.
Pērn par vainīgiem spiegošanā un pret Latvijas drošību vērstās darbībās atzīti četri cilvēki:
- 67 gadus vecs Latvijas pilsonis Andris Birzgalis. Nodarbojies ar biznesa konsultācijām, kas ļāva attīstīt kontaktus ar dzelzceļa, ostu un pašvaldību pārstāvjiem. Izmantojot šos kontaktus, saskaņā ar apsūdzību vāca un nodeva Krievijas izlūkdienestam GRU ziņas par Latvijas armijas kaujas spējām, resursiem, aizsardzības sistēmas iepirkumiem un NATO aktivitātēm Latvijā. Tiesa piespriedusi viņam 5 gadu cietumsodu, Birzgalis savu vainu atzinis un spriedums stājies spēkā.
- 56 gadus vecais Latvijas nepilsonis Valentīns Frolovs. Vadījis būvniecības biznesu Krievijā un strādājis informācijas tehnoloģiju (IT) jomā Latvijā. Dienējis padomju speciālo uzdevumu vienībā un saskaņā ar apsūdzību kopš 1991. gada vācis un nodevis Krievijas militārajam izlūkdienestam ziņas par NATO spēku ierašanos un izvietojumu Latvijā, par stratēģiski nozīmīgiem objektiem. Pirmās instances tiesa piespriedusi 5 gadu cietumsodu, tiesvedība turpinās.
- 45 gadus vecais Latvijas nepilsonis Ruslans T. Vadījis autoservisu, sniedzis palīdzību Krievijas GRU, veidojot un uzturot izlūkdienestam atbalsta pozīcijas (konspiratīvās telpas, slēptuves). Sodīts ar naudassodu 15 000 eiro apmērā.
- 33 gadus vecais Baltkrievijas pilsonis Andrejs M. Strādājis par angļu valodas privātskolotāju, bet saskaņā ar apsūdzību vienlaikus vismaz kopš 2013. gada Baltkrievijas militārā izlūkdienesta uzdevumā vāca informāciju par aizsardzības sistēmas un kritiskās infrastruktūras objektiem. Slēpti tos filmēja, fotografēja un materiālu nodeva Baltkrievijas izlūkdienestam. Aizvadītā gada 15. februārī aizturēts pie Ādažu bāzes. Pirmās instances tiesa piesprieda 8 gadu cietumsodu. Tiesvedība turpinās, bet persona ir apcietinājumā.
Kara dēļ vairāki šaubīgi diplomāti no Latvijas izraidīti vai iekļuvuši melnajā sarakstā, mazinot Krievijas izlūkdienestu iespējas darboties diplomātiskajā aizsegā. Tādēļ tie cenšas iegūt informāciju, savervējot personas, kas regulāri ieceļo Latvijā vai dzīvo šeit pastāvīgi.
VDD brīdina – apmeklējot Krieviju, šīs valsts spēka struktūras var censties radīt labvēlīgus apstākļus kriminālu vai administratīvu pārkāpumu inkriminēšanai, lai apmaiņā pret atbrīvošanu no soda piespiestu ar tām sadarboties.
VDD pērn pievērsis uzmanību dažādām ekstrēmu ideoloģiju izplatošām organizācijām, tajā skaitā Latvijas strādnieku frontes "Marksistu pulciņam".
Vienlaikus ar Krievijas sākto karu sarosījušies arī kara noziegumu attaisnotāji un propagandisti. Tā kā Kremļa TV kanāli Latvijā tikpat kā vairs nav pieejami, šos vēstījumus Latvijas sabiedrībai mēģina iebarot caur sociālo tīklu un saziņas lietotņu kanāliem. Piemēram, "Baltijas antifašistu" grupa lietotnē "Telegram". Vienu no šīs grupas izveidotājām Tatjanu Andrijecu VDD šī gada sākumā aizturēja.