Salīdzinājumā ar iepriekšējām debatēm, kurās bija pārstāvēts plašāks partiju loks, Daugulis novēroja, ka šoreiz bija saklausāmas padziļinātākas kandidātu atbildes: "Tas palīdz arī vēlētājiem saprast, kas patiesībā lācītim vēderā vai šajā gadījumā galvā. Un man šķiet interesanti, ka visi kandidāti bija pietiekami autentiski un īsti tajās nostājās, kādās viņi ir. Šīm debatēm izdevās nodabūt nost sabiedrisko attiecību, PR, mārketinga masku un tikt tuvāk tam, kā šie kandidāti tiešām domā un uzvedas."
To, ka otrajās priekšvēlēšanu debatēs vēl vairāk izkristalizējās partiju nostāja, piekrita arī Rūta Dimanta.
Sociālie jautājumi
Kā izdarīt izvēli?
Eiroparlamenta vēlēšanās talkā var nākt LSM "Kandidātu šķirotava" un "ES Partiju šķirotava"!
Aizpildi anketas un uzzini kandidātus un partijas, ar kurām tavas domas sakrīt visvairāk un vismazāk! Tas aizņem tikai dažas minūtes.
Daugulis pauda, ka debašu daļā par labklājību un sociālajiem jautājumiem mazāk ticami izklausījās kandidāti, kas solīja ļoti drīzus risinājumus. "Man šķiet – korektākās atbildes bija tās, ka šis virziens ir un par to tiek diskutēts principu līmenī. Tas saistīts ar to, ka samaksu līmenī liela daļa tajā būs jāuzņemas nacionālajām valstīm. Nauda no debesīm nekritīs šajā kontekstā," viņš piebilda.
Viņš arī novērojis paradoksu, ka daļa partiju diskusijās par citiem Eiropas Savienības (ES) līmeņa jautājumiem kritizēja direktīvas un standartus, bet sociālajos jautājumos tieši pretēji – manāma vēlme vienādot situāciju.
Līdzīgas tendences pamanījusi Dimanta, kura arī vērsa uzmanību uz kandidātu nepietiekamu izpratni sociālajos, īpaši veselības jautājumos: "Daudz bija falšas vai neprecīzas informācijas par to, ka mums jau ir pieejama ārstniecība un finansējums Eiropas Savienības valstīs. (..) Pietrūka padziļinātas izpratnes, ko vispār var medicīnā un sociālajos pakalpojumos pārrobežu līmenī izdarīt. Un maldināšana, ka citi Eiropas Savienības pilsoņi maksātu par mūsu nespēju nodrošināt veselības aprūpi cilvēkiem."
Zaļais kurss
"Zaļais kurss šajās debatēs beidzot pārstāja būt melnā kaste, abstrakcija; labi, ka to sadalīja reizinātājos. Tas nozīmē, ka Zaļais kurss nav tikai par lauksaimniecību, nav tikai par automašīnām. Tas ir arī par ekonomiku, investīciju dzinuli Eiropai kā tādai un jaunām darbavietām. Tas, man šķiet, bija veselīgi, ka diskusija bija citā kvalitātes līmenī," sacīja Daugulis.
Šajā jautājumā arī bija redzamas partiju nostāju un skatījumu atšķirības: "Progresīvie" to saskata kā iespēju, "Latvijas attīstībai" – kā ekonomikas kursu, ZZS – kā ierobežojumus.
Viņaprāt, vēl pirms dažiem gadiem nebūtu iespējamas šādas debates par Zaļo kursu, bet pašlaik visas partijas atzīst, ka korekcijas tajā ir nepieciešamas.
Arī Dimanta atgādināja, ka iepriekš Zaļais kurss bija "moderni un visi ar to gāja kā ar karogu", bet tagad tam veltīts daudz kritikas. "Un te var redzēt, kurš paliek pie sava zaļa kursa, tie ir "Progresīvie". Un vēl te redzu bīstamību, ka Zaļā kursa problemātiku "Stabilitātei!" izmanto, lai ievilktu mūs atpakaļ Krievijas lētajā gāzē," sacīja Dimanta.
Skaties priekšvēlēšanu otro debašu ierakstu!
KONTEKSTS:
Eiropas Parlamenta vēlēšanas Eiropas Savienības dalībvalstīs notiks no 6. līdz 9. jūnijam.
Vēlēšanas Latvijā notiks 8. jūnijā. Sarakstus pieteikušas 16 partijas. Nākamā Eiropas Parlamenta sastāvā Latvijai būs deviņas deputātu vietas pašreizējo astoņu vietā.