Par jauno sabiedrisko mediju ombudu ievēlēts Edmunds Apsalons

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) par jauno sabiedrisko mediju ombudu ievēlējusi komunikācijas ekspertu, filozofijas doktoru, pasniedzēju un grāmatu autoru Edmundu Apsalonu, paziņojumā medijiem informēja SEPLP.

Šāds lēmums SEPLP pieņemts vienbalsīgi, Apsalonam ombuda amata konkursā saņemot augstāko punktu skaitu un viņa kandidatūru apspriežot ar sabiedrisko mediju ētikas padomēm, norādīja padome.

"Ir svarīgi, ka jaunievēlētais ombuds ir cilvēks, kuram ir gan respektabla akadēmiskā karjera, gan praktiskā pieredze komunikācijas jomā," paziņojumā medijiem  norādīja SEPLP priekšsēdētājs Jānis Siksnis.

SEPLP priekšsēdētājs Jānis Siksnis.
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

Siksnis Latvijas Radio skaidroja, ka Apsalons tik atbildīgam amatam izvēlēts, jo padome redzēja, ka "no kandidātiem viņam ir ļoti labs, skaidrs redzējums par sabiedrisko mediju tiešu lomu sabiedrībā, demokrātiskā valstī kopumā, ir ļoti augsta izpratne par sabiedrisko mediju darbības pamatprincipiem".

"Kandidāts arī bija ļoti rūpīgi iepazinies ar sabiedrisko mediju redakcionālajām vadlīnijām, ētikas kodeksiem, proti, tiem dokumentiem, attiecībā pret kuriem, teiksim tā, ir jāvērtē sabiedrisko mediju saturs, par ko arī visbiežāk nāk sūdzības," norādīja Siksnis.

Jānis Siksnis: Par Apsalona iecelšanu par mediju ombudu
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

SEPLP vadītājs teica, ka finālisti bija spēcīgāki nekā iepriekšējā reizē, kad tika izraudzīta mediju eksperte Anda Rožukalne. Piecu gadu ilgo termiņu viņa sākusi pildīt 2022. gadā, taču šī gada pavasarī nolēmusi atkāpties, jo izmantos iespēju strādāt pie nozīmīga pētījuma projekta ārpus Latvijas. Ombudes pienākumus pildīs līdz šai svētdienai.

"Tas, ko es domāju, kas ir visu laiku jādara, kas nerodas pats no sevis un kas arī ir pats svarīgākais – iegūt uzticēšanos mediju kolēģu vidū un to, ka tiek respektēti lēmumi, pat tie, kas neapmierina vai kuriem nepiekrīt, un vienlaikus iegūt cieņu un rēķināšanos ar lēmumiem arī plašākā sabiedrībā, kurai bieži vien ir cita veida kritēriji, kā tie vērtē žurnālistu darbu," sacīja Rožukalne.

Tiesībsardze Anda Rožukalne
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

Jautāts, vai uzskata, ka Apsalons spēs izprast un vērtēt žurnālistu darbu, Siksnis atbildēja: "Jā, mēs uzskatām. Padomē šis lēmums tika pieņemts vienbalsīgi."

Dr. Phil. Edmunds Apsalons ir starppersonu komunikācijas eksperts ar vairāk nekā 15 gadu praktisko pieredzi pieaugušo izglītībā, kā arī Brēmenes Universitātes un Latvijas Universitātes doktors filozofijā. Viņš ir autors grāmatām "Valodas lietojuma loģika" (2012), "Komunikācijas kompetence: kā sarunāties un veidot attiecības" (2013) un "Konstruktīva komunikācija. Prasme veidot dialogu" (2023).

"Es uzskatu, ka manas profesionālās kompetences un dziļā pārliecība par sabiedrisko mediju kritiski svarīgo lomu demokrātijas, vārda brīvības un Latvijas iedzīvotāju piederības sajūtas Latvijai stiprināšanā ļaus realizēt sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu neatkarību, atbildīgumu sabiedrības priekšā un veicinās to darbības kvalitāti," pauda Apsalons.

Komunikācijas eksperts, filozofijas doktors, pasniedzējs un grāmatu autors Edmunds Apsalons.
00:00 / 00:37
Lejuplādēt

Viņa ieskatā sabiedrisko mediju ombudam savā darbā ir jāievēro trīs regulatīvi principi – neatkarība, proaktivitāte, kā arī konstruktīvas sadarbības veicināšana starp trim sabiedrisko plašsaziņas līdzekļu darbību ietekmējošajām interešu grupām – sabiedrību, sabiedrisko mediju darbiniekiem un valsts pārvaldes pārstāvjiem.

Plānots, ka jaunais ombuds savus pienākumus sāks pildīt 1. augustā.

Līdz šim Apsalons ieņēmis valdes priekšsēdētāja amatu SIA "Occam Consulting", pildījis asociētā profesora un Senāta priekšsēdētāja pienākumus Latvijas Kultūras akadēmijā, kā arī strādājis un sniedzis konsultācijas dažādos plašsaziņas līdzekļos, tai skaitā bijis attīstības direktors akciju sabiedrībā "Diena".

KONTEKSTS:

Līdzšinējā, pirmā sabiedrisko mediju tiesībsardze Anda Rožukalne ombudes pienākumus pārtrauks pildīt pēc šā gada 7. jūlija, jo nolēmusi izmantot iespēju strādāt pie nozīmīga pētījuma projekta ārpus Latvijas.

Ombuds pārrauga arī sabiedrisko mediju darbības atbilstību likumā noteiktajiem sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbības pamatprincipiem, sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ētikas kodeksiem un redakcionālajām vadlīnijām. Tāpat ombuds pēc savas iniciatīvas vai uz personu iesniegumu pamata sniedz atzinumus par sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmu un pakalpojumu atbilstību minētajiem dokumentiem.

Ombuda pienākumos ir arī veicināt sabiedrības medijpratību un uzturēt personisku saikni ar sabiedrību, kā arī pēc sabiedrisko mediju lūguma sniegt konsultācijas jautājumos, kas saistīti ar to ētikas kodeksiem un redakcionālajām vadlīnijām. Ziņojumu par savu darbu ombuds ne retāk kā reizi gadā publicē SEPLP un sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu interneta vietnēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti