Augusta izskaņā valdība lēma rosināt Saeimai grozīt Imigrācijas likumu, paredzot, ka tiem Krievijas pilsoņiem, kas nav nokārtojuši valsts valodas pārbaudi līdz 1. septembrim pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saņemšanai Latvijā, būs iespēja pieteikties termiņuzturēšanās atļaujai uz diviem gadiem, kuru laikā jānokārto latviešu valodas pārbaude.
Nu attiecīgie grozījumi ir sagatavoti, un Saeimas atbildīgā komisija lēmusi tos virzīt skatīšanai Saeimā. Turklāt steidzamības kārtā. Par ieceri bija astoņi deputāti, bet pret – divi Nacionālās apvienības deputāti.
"Mēs kopumā uzskatām, ka jau šobrīd likums ir. Viņš ir labs un kvalitatīvs. To ir pateikuši arī vairāki starptautisko tiesību eksperti, un faktiski šobrīd ir runa par konsekventu likuma ievērošanu," norādīja komisijas deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība).
Viņš pieļāva, ka arī Nacionālās apvienības frakcija varētu būt pret. "Mums vēl nav bijusi frakcijas sēde par šo jautājumu, bet noteikti domāju, ka būs tā pozīcija tāda," piebilda Dombrava.
Kavēties nedrīkst, jo jau pašlaik daļai Krievijas pilsoņu uzturēšanās atļaujas kļuvušas nederīgas, un Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde gaida turpmākus norādījumus. Jābūt skaidrībai, norādīja komisijas priekšsēdētājs Raimonds Bergmanis ("Apvienotais saraksts").
Saskaņā ar iecerētajām izmaiņām Latvijas iedzīvotāji ar Krievijas pasēm varēs prasīt atļauju uzturēties Latvijā, vienlaikus apņemoties atļaujas derīguma termiņā apgūt valsts valodu.
Tas attieksies uz tiem cilvēkiem, kas jau kārtojoši valodas pārbaudi, bet izkrituši. Tādi līdz šim ir 60% no visiem kārtotājiem.
Tāpat atļauju uzturēties Latvijā varēs prasīt tie, kas nav kārtojuši valodas pārbaudi attaisnojošu iemeslu dēļ. Tiesa, attaisnojošie iemesli likumprojektā nav uzskatīti.
Termiņuzturēšanās atļauja uz diviem gadiem paredz Krievijas pilsonim tiesības uzturēties un strādāt Latvijā un saņemt tādus pašus bezmaksas veselības aprūpes pakalpojumus, pabalstus un sociālos pakalpojumus, kādi paredzēti pastāvīgās uzturēšanās atļaujas turētājam.
Savukārt tie, kuri nepieteiksies termiņuzturēšanās atļaujai, drīzumā saņems pavēstes par valsts pamešanu 90 dienu laikā.
Spraigākās diskusijas deputātu vidū bija par sociālās drošības garantijām un veselības aprūpes pakalpojumiem, kurus piešķirt šiem cilvēkiem.
"Tas sociālās paketes grozs, kas ir personām ar pastāvīgās uzturēšanās atļauju vai personām ar termiņuzturēšanās atļauju – tur ir zināmas atšķirības. Tā nav tikai sociālā palīdzība. Tā ir arī, piemēram, sociālā nodrošinājuma pabalsts personai ar invaliditāti. Pastāvīgās uzturēšanās atļaujas turētājam viņš pienākas, bet termiņuzturēšanās nē. Izvērtējot šos argumentus, valdība izšķīrās par labu, ka vismaz tajā periodā, kad
vēl divus gadus šie cilvēki varēs pieteikties valodas pārbaudei, tik saglabātas garantijas, kas viņiem 10-15 gadu garumā ir bijušas,"
paskaidroja Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Ingus Alliks.
Galīgo lēmumu Saeima varētu pieņemt 14. septembrī. Balsojums Saeimā notiks divos lasījumos. Sagaidāms, ka uz otro lasījumu tiks iesniegti priekšlikumi, kas vēl varētu mainīt grozījumu galīgo redakciju.
Kopumā līdz šim pārbaudei reģistrējušies 13 147 Krievijas pilsoņu, bet uz pārbaudi ieradušies 11 301. Atkārtotai pārbaudei pieteikušies vairāk nekā 6 500 personu.
KONTEKSTS:
Imigrācijas likuma grozījumu dēļ tiem cilvēkiem, kas iepriekš bijuši Latvijas pilsoņi vai nepilsoņi, bet pieņēmuši Krievijas pilsonību, prasība pēc valsts valodas zināšanām sarunvalodas līmenī ir obligāta. Saeima nolēma ļaut Krievijas pilsoņiem, kam ar pirmo reizi neizdotos nokārtot valsts valodas pārbaudi, to atkārtoti kārtot līdz novembra beigām, attiecīgi tikmēr saglabājot uzturēšanās atļauju un pagarinot dokumentu iesniegšanu līdz pat gada beigām.
Par latviešu valodas pārbaudes nenokārtošanu Krievijas pilsoņus draudēja izraidīt no 2. decembra.
22. augustā valdība lēma rosināt Saeimai grozīt Imigrācijas likumu, paredzot, ka tiem Krievijas pilsoņiem, kas nav nokārtojuši valsts valodas pārbaudi līdz 1. septembrim pastāvīgas uzturēšanās atļaujas saņemšanai Latvijā, būs iespēja pieteikties termiņuzturēšanās atļaujai uz diviem gadiem, kuru laikā eksāmens ir jānoliek.
Tikmēr Satversmes tiesā ierosinātas jau četras lietas par jaunajām Imigrācijas likuma prasībām.