Dienas ziņas

Mieriņa: "airBaltic" dokumentus slepenot nevajadzēja

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Okupācijas muzeja dedzinātāji stājas tiesas priekšā

Okupācijas muzeja dedzinātāja advokāts uz tiesas sēdi neierodas; lietas izskatīšanu atliek

Tiesā nonākusi krimināllieta par Okupācijas muzeja dedzināšanu, kurā apsūdzēti trīs vīrieši. Pret sievieti, kura sākotnēji tika turēta aizdomās un tika arī apcietināta, kriminālprocess izbeigts. Noskaidrots, ka viņa nav bijusi iesaistīta noziegumā. Atsevišķā kriminālprocesā šobrīd skaidro, vai muzeja dedzināšana veikta kādas ārvalsts uzdevumā.

Uzbrukums Okupācijas muzejam, ar āmuru izsitot logu un iesviežot iekšā pudeli ar degmaisījumu, notika naktī uz 28. februāri. Nozieguma veicējus noķēra ātri.

Vien dažas dienas pēc notikušā apcietināja vīrieti, kas meta degmaisījumu. Dienu vēlāk apcietināja arī kādu vīrieti un sievieti, kuri tika turēti aizdomās par līdzdarbošanos. Sievietes iesaiste noziegumā gan netika pierādīta, un pret viņu kriminālprocess izbeigts. Cietušās statusā tiesas sēdē piedalījās arī Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība.

Lietā ir trīs cietušie – "Valsts nekustamie īpašumi", Latvijas Okupācijas muzejs un Latvijas Okupācijas muzeja direktore kā privātpersona.

Solvita Vība skaidro, ka pieprasa morālo kompensāciju un arī materiālo – par izpostīto kabinetu. Kādas summas cietušie pieprasa, to Vība neatklāj.

Publiski izskanējis, ka ar savām darbībām apsūdzētie iznīcināja un sabojāja muzeja mantu vairāk nekā 10 000 eiro apmērā. Pie zāles durvīm lasāms, ka apsūdzētie ir trīs vīrieši. Konstantīns Engels, kurš sēdei pieslēdzās no cietuma.

Viņš pierunājis otru apsūdzēto Vitāliju Lukjanoviču par samaksu sameklēt personu, kas izsistu logu kādai ēkai un tur iemestu degmaisījumu. Vēlāk precizēts, ka jāsadedzina būs tieši Okupācijas muzejs.

Trešais apsūdzētais ir Valentīns Razmerica. Viņš par 2000 eiro piekrita veikt dedzināšanu. Starpnieku un dedzinātāju uz tiesas sēdi šodien atgādāja policistu pavadībā rokudzelžos, slēpjoties aiz sejas aizsargmaskām.

Tiesas sēde pēdējā brīdī no atklātas kļuva par slēgtu. Līdz ar to mediji tai līdzi sekot nevarēja. Tiesneša palīdze neatklāj, vai tas bijis paša tiesneša lēmums. Taču zināms, ka noturēt slēgtu sēdi neesot lūdzis prokurors.

Sēde beidzās, pa īstam vēl nesākoties. Divi apsūdzētie, kas šodien tika vesti policistu pavadībā, no advokāta esot atteikušies. Uz sēdi neieradās arī dedzināšanas idejas autora Engela advokāts, tāpēc lietas izskatīšana atlikta.

Visi apsūdzētie ir agrāk sodīti. Un arī šī reize nebūs izņēmums, ir pārliecināts prokurors. Turklāt iniciators Konstantīns Engels to visu organizējis, izciešot sodu Daugavgrīvas cietumā.

Esot gūti pierādījumi, kas apstiprina visu trīs vīriešu atbildību un vainu. Viņiem inkriminēta tīša iznīcināšana un bojāšana organizētā grupā, bīstamā veidā. Proti, izraisot ugunsgrēku.

"Lietā ir iegūta informācija par to, kā notika šī kontaktēšanās. Telefona sarakste ar vienu no apsūdzētajiem, un šādā veidā tika izveidota noziedzīgā ķēde organizētās grupas veidā. Divi no apsūdzētajiem, tātad starpnieks un tiešais izpildītājs, savu vainu atzīst pilnībā un nožēlo izdarīto. Savukārt organizētājs šobrīd ir atteicies paust attieksmi pret izvirzīto apsūdzību," skaidro prokurors Antons Vitkalovs.

Vai muzeja dedzināšana būtu veikta Krievijas specdienestu uzdevumā? To turpina izmeklēt Valsts drošības dienests. Atsevišķā kriminālprocesā, ko patlaban nekomentē.

VDD norāda, ka muzeja dedzināšanas organizēšanā bija iesaistīti vairāki ieslodzītie. Tikmēr par šī nozieguma izdarīšanu apsūdzētajiem draud brīvības atņemšana uz laiku līdz desmit gadiem ar probācijas uzraudzību līdz trīs gadiem vai bez tās.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti