Latvijas Universitātes profesore un bijusī Satversmes tiesas priekšsēdētāja Osipova konkursā Augstākās tiesas tiesneša amatam uzrādījusi labus rezultātus, saņemot vairāk nekā 62 no 70 punktiem. Tā iepriekš deputātus informēja Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs, norādot, ka parasti tiesnešu rezultāti līdzīgos gadījumos ir nedaudz virs 50 punktiem.
Arī Saeimas vairākums atbalstīja Osipovas apstiprināšanu Augstākās tiesas tiesneša amatā.
Pirms balsojuma gan izvērtās debates, kurās līdzīgi kā iepriekšējā Saeimas sasaukumā norādīts uz lēmumiem, kas tika pieņemti Satversmes tiesā laikā, kad Osipova to vadīja, konkrēti par to, ka pēc tiesas lēmuma likumdevējam tika uzdots izstrādāt regulējumu, lai aizstāvētu visas ģimenes Latvijā, arī viendzimuma pāru veidotās.
Tiesa, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāts un kādreizējais Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris norādīja, ka Osipovai tiek lieki pārmesta minētā ST sprieduma publiska skaidrošana. Kūtris atgādināja, ka Osipovai minētajā lietā bijušas atšķirīgas domas, kas daļēji nesaskanēja ar ST pieņemto spriedumu.
Tikmēr pie frakcijām nepiederošā deputāte Glorija Grevcova atgādināja, ka iepriekšējā parlamenta sasaukumā ZZS balsoja pret Osipovas kandidatūru: "ZZS pārstāvji Valainis un Krauze vairākas reizes no Saeimas tribīnes norādīja, ka "Osipova pārstāv visiem ļoti labi zināmos liberālos uzskatus, un viņa varēs viegli ietekmēt atsevišķas sabiedrības daļas"."
Bet gandarījumu par Osipovas apstiprināšanu paziņojumā medijiem pauda tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība"), norādot, ka tādējādi Saeima apliecina tiesu varas neatkarību un stiprina to ar kompetentiem tiesnešiem.
Osipova: Šoreiz esmu apstiprināta, bet sistēma nav mainījusies
Osipova intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Šodienas jautājums" sacīja, ka, lai gan šoreiz Saeima viņu amatā apstiprinājusi, pašreizējā sistēma, kad politiķi lemj par tiesu varu, nav mainījusies.
Pēc pirmā balsojuma pērn februārī, kad Saeima noraidīja Osipovas kandidatūru, viņa jutusies "kā dabūjusi spērienu pa vēderu". "Es ļoti cerēju, ka Latvijas Republika ieraudzīs, kas šajā procesā nav kārtībā un ka tiesu neatkarība ir apdraudēta," pauda Osipova.
Viņasprāt, pirmo reizi Saeima viņu Augstākās tiesas tiesneses amatam neapstiprināja nevis atšķirīgo vērtību dēļ, bet gan viņas iepriekšējo lēmumu dēļ Satversmes tiesā.
"Katrā lietā ir kāda zaudējusī puse. Iedomājieties, ka kādā civillietā vai krimināllietā notiesāta persona vēlāk varētu lemt par tiesneša tālāko karjeras likteni," vērtēja Osipova,
norādot, ka Satversmes tiesas spriedumos zaudējusī puse, kurai nākas pārskatīt savu darbību, ir likumdevējs, kura likums tiek pasludināts par spēkā neesošu. "Tas ir iemesls, kāpēc nedrīkst politiskā procedūrā tiesājošu tiesnesi laist vēlreiz cauri politiskajam procesam."
Viņa pauda, ka tas apdraud tiesneša neatkarību: "Ja tiesnesis apzinās, ka šodien es spriežu tiesu, bet rīt par manu karjeru, likteni un darbu lems viena no pusēm, vai es varu būt objektīvs lietas izskatīšanā?"
Osipova norādīja, ka par tiesnesi var kļūt tikai jurists ar nevainojamu reputāciju, un viņas reputācija abas reizes pārbaudīta. Viņasprāt, Saeima varētu neapstiprināt Augstākās tiesas virzītu kandidātu gadījumā, ja Saeima uzzinātu par kandidātu kaut ko tādu, ko Augstākā tiesa nevar zināt, piemēram, negatīvu informāciju no Valsts drošības dienesta.
Komentējot ZZS lēmumu šoreiz viņu atbalstīt, Osipova norādīja, ka šoreiz viņai ar ZZS pirms balsojuma bijusi tikšanās, kuras laikā izrunāti visi neskaidrie jautājumi.
KONTEKSTS:
Augstākās tiesas jeb Senāta Civillietu departamentā radās vakanta tiesneša amata vieta, uz ko pretendēja Sanita Osipova, kura pērn februārī noslēdza darbu Satversmes tiesā (ST). Senāta Civillietu departamenta senatoru kopsapulce nolēma kandidāti virzīt tālākai apstiprināšanai senatores amatā.
Lai gan Osipovas apstiprināšanu Augstākās tiesas tiesneses amatā virzīja Saeimas Juridiskajā komisijā, parlamenta balsojumā deputāti lēma neapstiprināt Osipovu amatā. Deputāti debatēs norādīja uz Osipovas liberālajiem uzskatiem un darbu Satversmes tiesā, kas bija lēmusi, ka Satversme aizsargā visas ģimenes, arī viendzimuma pāru veidotās.
Saeimas lēmums raisīja plašu kritiku gan no tiesnešiem, gan ekspertiem. AT priekšsēdētājs norādīja uz tiesnešu neatkarības problēmām valstī, un prezidents uzsvēra tiesu varas neatkarību no politiķiem. Virkne ekspertu kritizēja deputātus par neprofesionalitāti.
Nu Senāta Civillietu departaments Osipovu atkārtoti izvirzījis apstiprināšanai Augstākās tiesas tiesneses amatā.