Sociālajos tīklos publicēts kārtējais vardarbības gadījums jauniešu vidū. Šoreiz skolas gaiteņos. 14 gadus veca zēna uzbrukums savam vienaudzim noticis Ķekavas vidusskolā. Jaunietim sists arī pēc tam, kad viņš nokritis zemē. Apkārtējie noskatījušies neiejaucoties. Zēns šobrīd ārstējas slimnīcā, bet māte griezusies policijā. Rīkojusies arī pašvaldība.
Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja, ka Ķekavas pašvaldība šai sakarā ir reaģējusi pareizi: "Ķekavas pašvaldība ir labi noreaģējusi, veidojot grupu, kā ir paredzēts. Ir gan sociālais dienests, gan pašvaldības policija, gan Valsts policija, kas var iesaistīties un palīdzēt šai konkrētajā brīdī, bērnu uz kādu brīdi atstatot no mācībām."
Ķekavā gan pauda pārliecību, ka ar to nebūs līdzēts.
Ķekavas novada Izglītības pārvaldes vadītāja Linda Zaķe norādīja, ka skolēniem rodas iespaids, ka atļauts ir viss: "Rezultāta tam visam nav. Tas viss ir formāli. Skolēns atgriežas skolā un turpina to pašu.
Skolēni redz, ka viņiem par to nekas nedraud, – "mēs varam darīt visu, sist skolotājiem, kost, trokšņot, jo man nekas par to nebūs"."
Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībā (LIZDA) gan uzsvēra, ka risinājums ir. Jāgroza likums un Ministru kabineta noteikumi, palielinot vecāku atbildību un ļaujot pārcelt skolēnu uz citu izglītības vietu.
LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga pauda, ka Saeimā ir novērojama pretestība likuma grozījumiem: "Mēs nesakām – bērnu izmest no skolas –, mēs sakām – uz laiku [ievietot] citā vidē."
Ķekavas novada pašvaldībā vēl bilda, ka šoreiz, ja būs nepieciešams, gatavi varmāku pie atbildības saukt tiesvedības ceļā.
KONTEKSTS:
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā par vienaudžu savstarpēju fizisku un emocionālu vardarbību šogad līdz septembrim saņemtas jau 85 sūdzības, kas ir par 24 vairāk nekā iepriekšējā gadā.
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija ar atbildīgajām institūcijām izstrādājusi trīs līmeņu algoritmu, kā rīkoties, ja skolā ir vardarbība.
Pērn Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija neapstiprināja piedāvātās izmaiņas Izglītības likumā, kas noteiktu mēnesi ilgu mājmācību skolēniem, kuri atkārtoti bijuši vardarbīgi pret citiem bērniem vai pret pedagogiem.
Pret ieceri iebilda tiesībsargs un bērnu tiesību aizstāvji, kā arī vairāk nekā 30 nevalstiskās organizācijas.