4. studija

Cik koku ir jāizcērt, lai Imantā izbūvētu jaunu veloceliņu?

4. studija

Zīmju valodā. 4. studija. Nekvalitatīva renovācija un raizes par koku izciršanu

Vai renovācijas darbi ir veicinājuši ēkā plaisu, mitruma un pelējuma veidošanos?

Mitrums un pelējums – jelgavniece nemierā ar daudzdzīvokļu nama renovāciju

Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" saņēmis sašutuma pilnu vēstuli no jelgavnieces Intas, kura nav apmierināta ar savu nama apsaimniekotāju SIA "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde". Apsaimniekotājs piesūtot nesaskaņotus papildu rēķinus, nama tehniskais stāvoklis esot katastrofāls, un pie visa vainojama pirms 10 gadiem nekvalitatīvi veikta renovācija.

Nama pagrabā mitrums un pelējuma sēne

"4. studija" devās uz Jelgavu, kur kādam namam apmēram pirms 10 gadiem veikta renovācija. Namā un tā pagrabā redzams mitrums un pat pelējuma sēne.

Inta 24,8 kvadrātmetrus lielo dzīvokli šajā namā iegādājās 2002. gadā. Mājā ir 18 dzīvokļi, un pelējums tajā sācis parādīties pēc 2015. gadā veiktās renovācijas. Situāciju tagad vēl vairāk pastiprinājuši pamatīgie plūdi, kas nesen piemeklēja Jelgavu. "Es dzīvoju tieši virs pagraba un regulāri jūtu pelējuma smaku, kad ir nokrišņi," stāstīja Inta.

Bet pelējums nav vienīgā mājas problēma. "Tad, kad bija beigusies renovācija, kaimiņi no 21. mājas no saviem logiem bija novērojuši, ka virs mūsu jumta plivinās kaut kādas jumta detaļas. Un pagājušā gada augustā notika nelaime – virs 16. dzīvokļa iebruka jumts, jumta daļa, un šis dzīvoklis tika nopietni appludināts."

Tāpat arī mājas pamati ir apšaubāmā stāvoklī. Tur ir izveidojušās lielākas un mazākas plaisas, pa kurām pagrabā ieplūst notekūdeņi. "Sienas jau runā pašas par sevi, man liekas. 2015. gadā bija tā renovācija, kopš 2015. gada paskats pagrabā ir daudz sliktāks," vērtēja nama iemītniece.

Mājā nav kārtīgas ventilācijas sistēmas, kas ir iemesls, kāpēc dzīvokļos veidojas pelējums.

 

"Mājā esošā ventilācijas sistēma tika aizmūrēta. Un tad, kad 17. dzīvokļa īpašnieks teica – ko jūs darāt, māja taču neelpos –, tad steigā tika sienā iemūrētas butaforijas, kas esot it kā mājas ventilācija," zināja stāstīt nama iedzīvotāja.

Nepatīkams pārsteigums par jaunu rēķinu

Inta kā mājas vecākā veikusi iedzīvotāju aptauju par nekvalitatīvajiem darbiem un lūgusi, lai apsaimniekotāji novērš sekas. Sūdzējusies arī Ekonomikas ministrijā, kas atbildējusi, ka par nekvalitatīvi veiktajiem darbiem jāvēršas tiesā. Bet problēma ir tāda, ka mājā ir maz pastāvīgo iedzīvotāju un liela daļa dzīvokļu ir izīrēti. Inta renovācijā ieguldījusi 3200 eiro. Šo namu apsaimnieko "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde", kas Intas kundzei sarūpējusi negaidītu pārsteigumu.

"Šī gada augusta mēnesī es saņēmu kārtējo rēķinu no "Nekustamā īpašuma pārvaldes" un biju pārsteigta, jo pēkšņi parādījušies 8,30 eiro manā rēķinā; tāda summa parādījusies, kas it kā veikta, aprēķināta pa papildu pakalpojumiem. Paskaidrojumā izlasīju, ka ir veikta mājas apsekošana un apsekošanas dokumentu sagatavošana. Un tas kopā ir izmaksājis 242 eiro," stāstīja Inta.

Tātad līdzās jau esošajiem tēriņiem vēl 8 eiro 30 centi. Maksa piemērota attiecīgi pēc dzīvokļa platības. Intas kundze stāsta, ka nav bijis brīdinājuma, ka šāda apsekošana notiks.

Viņa labprāt būtu gājusi līdzi apsekotājiem, lai saprastu, ko apsaimniekotājs iecerējis darīt turpmāk, lai novērstu mājas ķezas. 

"Šie defekti kopš 2015. gada renovācijas vēl joprojām nav novērsti. Tad ko var dot šāda apsekošana, ja līdz šim nekas netiek darīts?" vaicāja Inta.

Ko saka nekustamā īpašuma pārvalde

Pēc skatītājas teiktā – "Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde" vilcinājusies ar remontdarbu uzsākšanu. Arī "4. studija" vērsās pie apsaimniekotāja, lai saprastu, kas sagaida nama iedzīvotājus. Tehniskais direktors Oļegs Kukuts skaidroja, ka konkrētā nama renovācijas projekts sācies jau 2012. gadā, kad bijuši citi apdares materiāli un arī par ventilāciju iedzīvotājiem bijis savs viedoklis – viņi izvēlējušies nevis būvēt dārgas sistēmas, bet vēdināt telpas. 

"2012. gadā par ventilāciju ļoti maz runāja. Jā, mēs sapratām, ka ventilācija ir vajadzīga, nepieciešama, bet dzīvokļu īpašnieku izpratnē tas bija diezgan maz saprotams," skaidroja Kukuts.

Kādreiz padomju laikos celtajos namos virtuvē bija aukstuma skapji ar caurumu sienā pa kuru ieplūda auksts gaiss. "Tie dzīvokļu saimnieki, kuri bija saglabājuši šādus aukstuma skapjus un kuri bija saglabājuši šos atvērumus sienās, viņi lūdza, lai saglabātu šīs gaisa pieplūdes vietas," sacīja Kukuts.

Bijuši dzīvokļi, kas no šī piedāvājuma atteicās, soloties regulāri vēdināt dzīvokli – vairākas reizes dienā uz pāris minūtēm, 

jo pretējā gadījumā gaisa apmaiņa nenotiek.

"Gaiss nekontrolēti neienāk iekšā ne pa kādām spraugām, līdz ar to gaiss nevar noplūst arī pa skursteni. Tas nozīmē, ka veidojas pārlieku liels mitrums, ja mēs neizlaižam šo mitrumu laukā," norādīja Kukuts.

"Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde" regulāri veic namu apskati un apgalvo, ka iedzīvotāji bijuši informēti par šīm darbībām. Vienīgā atšķirība no iepriekšējiem gadiem esot, ka šim darbam nolīgts ārpakalpojuma sniedzējs, kuram par to bijis jāmaksā. Tāpēc rēķinos parādījusies papildu summa.

"Vizuālā apskate jāveic katru gadu, regulāri un mēs to arī veicam. Līdz šim mēs šo pasākumu veicām paši, pārvaldnieks, saviem spēkiem veicām apsekošanu, apsekojām daudzīvokļu mājas un novērtējām, kādā stāvoklī tās mājas ir, lai mēs varētu saprast, kādi preventīvi pasākumi būtu jāveic, lai māju saglabātu."

Apsaimniekotājs gaida būvuzņēmuma atbildi 

Katram darbam, arī renovētajai mājai, ir zināms garantijas laiks. Šajā gadījumā tie ir 10 gadi. Pēc mājas vizuālās apskates seko tehniskā apskate. 

"To nosaka likums. Likums nosaka, ka ir jāveic gan mājas vizuālā apskate, gan mājas tehniskā apsekošana. Ja mājas vizuālajā apskatē ir aizdomas par kādu būvkonstrukciju, ka tā ir sliktā tehniskā stāvoklī, tad ir jāveic padziļināta tehniskā apsekošana un padziļināti jāizvērtē," skaidroja Kukuts.

Jautājums, kas ir secināts?

"Būveksperti ir noteikuši problēmas ar fasādi, ko mēs jau zinājām, un mēs jau strādājām ar būvuzņēmumu, kurš uztur vēl garantijas piedāvājumu.

Šajā apsekošanā ir atklāts, ka tā ir arī apdares materiālu problēma, nevis pašu skursteņu darbība.

Jā, protams, arī apmalē ir problēmas atrastas. Un tālāk jau ir kaut kāds nodilums kāpņu telpās, bet tās jau ir ekspluatācijas laikā radušās sekas," teica apsaimniekošanas uzņēmuma pārstāvis.

Šobrīd apsaimniekotājs gaida būvuzņēmēja atbildi, kad tas varēs uzsākt remontdarbus, jo garantijas periods tuvojas beigām. Tātad cerība ir. Bet vai paspēs laikus? Un ko darīt ar pelējumu dzīvokļos?

"Ar pelējumu dzīvoklī katram dzīvokļa īpašniekam būs jācīnās pašam. Par kopīpašumā esošo daļu, tātad, ja dzīvokļu īpašnieki dos pārvaldniekam kādas darbības, ar šo kopīpašumā radušos pelējumu pagrabā vai kādās citās koplietošanas telpās, protams, ka pārvaldnieks rīkosies. Bet par sevi kā īpašuma īpašniekiem būs jācīnās pašiem," atzina Kukuts.

Tikmēr nama iedzīvotāja Inta vērtēja: "Dzīvošana šajā mājā man liekas kā bumba ar laika degli."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti