Ekspertīze apstiprinājusi, ka pērn decembrī mirušā Andra Ogriņa nāves cēlonis ir kardiomiopātija narkotisko vielu ietekmes dēļ. Arī Valsts policijā piekrita, ka šobrīd atkarību izraisošu vielu lietošanas apjoms Latvijā ir strauji audzis. Tās pieejamas dažādās aplikācijās un sociālās platformās, bet ražotāju un izplatītāju notveršanai nepieciešami rūpīgi pierādījumi.
"Viņš bija ļoti novājējis. Un ļoti novecojis vizuāli... Un šķita, ka viņš atrodas citā realitātē. (..) Kad glābēji bija tikuši iekšā pa logu, atslēga bija durvīs, tad mēs ar mediķiem nācām iekšā. Te viņš arī gulēja. Viņš bija te sēdējis...
Kad mediķi aizgāja, zem šķīvja es atradu baltu pulveri. Un es zinu, ka mājās nav miltu. Lapiņa bija sarullēta. Un tur arī tas baltais pulveris. Mēs secinājām, ka tas ir amfetamīns.
Tas "Telegram" grupās ir pietiekami lēts," ar skumjām balsī par brīdi, kad dzejnieks atrasts, stāstīja Andra šķirtā sieva Anda. Viņš bija jau miris. Tieši Andra atkarība viņus izšķīra. Andris nopirka šo dzīvokli. Atrada darbu. Dzejoja.
"Dators ir pilns ar uzrakstītiem dzejoļiem..." sacīja Anda. Bet blakus datoram – kodi. Anda zina, ka narkotikas viņš pirka "Telegram" grupās. Viņš pats tās bija parādījis. Anda uzskata, ka kodi bija veids, kā notika saziņa ar dīleriem.
"Kad viņš bija normāls, es piespiedu parādīt, kur ņem [narkotikas]. Viņš man parādīja vienu, bet esot vairākas," pastāstīja sieviete.
Anda vairākkārt uzsvēra, ka tā ir katra paša izvēle. Bet viņu šokē tas, cik šobrīd viegli pieejamas ir aizliegtās vielas.
"Viņš agrāk centās no ārstiem dabūt receptes. Ja nebūtu iespēju tikt pie šīm vielām, viņš varbūt būtu dzīvs? Vai tiktu galā. Es negribu noņemt no Andra atbildību. Ja atkarība uzskatāma par slimību, var ārstēties. Un es viņam neskaitāmas reizes piedāvāju! Neskaitāmas. Bet es esmu dusmīga, ka tas viss ir tik brīvi.
Ka es varu ieiet aplikācijā un tas ir kā "Bolt Food" meklēt pusdienas. Tik brīvs un pieejams tas tirgus. Man meita pusaudze saka, ka viņa zina jauniešus, kas dara tāpat. Lieto," pastāstīja Anda.
Iesaistītie, kuri nesatiekas
Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš norādīja, ka narkodīleru atrašana ir plānveida darbs, bet jauna čata atvēršana – sekunžu jautājums.
Katrā procesā narkotiku apkarotājiem ir jāspēj pierādīt saikne starp organizatoru un izplatītāju, kuri bieži vien pat viens otru pazīst tikai ar segvārdiem. Četri, pieci iesaistīti cilvēki, kuri nesatiekas. Tā ir jaunā realitāte. Pēc samaksas veikšanas devu atstāj slēpnī. Pircējs to paņem viens pats. Tas arī sarežģī policijas darbu.
"Ir iespēja sevi neidentificēt vispār. Visi zina, ka ir bezmaksas aplikācijas. Pat nevajag karti telefonā. Ir bezmaksas "Wi-Fi" tīkli. Un tādus izmantojot, personai ir tikai segvārds," norādīja Radziņš.
Policijā piekrita, ka saziņas vietnes pilnīga aizvēršana sasietu rokas izplatītājiem tikai uz brīdi: ""Telegram" aizliedzam, bet tad būs "Snapchat", jebkas cits. Izdomas pietiek. Bet paceļas jautājums par interneta saprātīgu kontroli."
Radziņš norāda, ka līdz ar narkotiku plašāku izplatību ir palielinājies arī aizturēšanu skaits. Pērn par narkotisko un psihotropo vielu realizāciju 9 mēnešos policija uzsākusi 345 procesus, bet vielu izgatavošana, iegādāšanās vai glabāšana bez mērķa tās realizēt atklāta 646 gadījumos, kas ir par 100 gadījumiem vairāk nekā gadu iepriekš. Par kontrabandu ierosināti vēl 147 procesi.
Daudzās lietās galvenie izmeklētāji ir kiberdrošības speciālisti. Tāpat kā modernās tehnoloģijas palīdz narkotikas izplatīt, tās pašas tehnoloģijas palīdz izplatītājus ķert. Jautājums ir – kurš kuru.
Bet Andra Ogriņa īpašās spējas bija vārdi. Andas telefons glabā viņa dzejoļus. Tie bija domāti viņai. Un varbūt nākamajam krājumam.