Kas var kļūt par pirtnieku, un kas notiek, ja pirtnieks pārkāpj ētikas kodeksu?

Kādas Austrālijas tūristes sūdzība par pirts apmeklējumu, kuras laikā, pēc viņas apgalvotā, viņai esot uzdoti nepiedienīgi jautājumi un pat piedāvāta erotiskā masāža, raisīja jautājumus, pēc kādiem nosacījumiem darbojas pirtnieki Latvijā. Vai ir kāda institūcija, kas to regulē?

Pirts savienības biedriem ir profesionālās ētikas kodekss 

Vairākas organizācijas Latvijā gadu gaitā ir izstrādājušas noteikumus un pēc šiem noteikumiem arī darbojas. Piemēram, Latvijas Pirts savienības valdes vadītājs Uldis Rudzītis norādīja, ka pirtnieks nevar pirtī darīt visu, ko vēlas, jo pirtnieku profesionālās ētikas kodeksa noteikumi attiecas uz visiem Latvijā praktizējošiem pirtniekiem.

Ētikas kodekss darbojas Latvijas teritorijā, un tas ir saistošs visiem Latvijas Pirts savienības biedriem.

Tādus gadījumus kā Austrālijas tūristes sūdzība izskata biedrības Ētikas komisijā, stāstīja Pirts savienības valdes vadītājs Uldis Rudzītis. Ētikas komisijas lēmums ir pārsūdzams biedrības valdē. Valdes lēmums ir galīgs.

Pēcāk notiek arī neformāla tikšanās ar citām organizācijām, kur no pirtnieka tiek prasīts precīzi paskaidrot, kas ir noticis, kā noticis. Ja tiek konstatēts pārkāpums, tad oficiāli tiek paziņots par šo pirtnieku ar norādījumu, ka labāk pie šāda pirtnieka nesaņemt pakalpojumus, jo viņš neievēro ētikas kodeksu.

Latvijas Radio iepazinās ar šo ētikas kodeksu, un nevienā no punktiem nav minēts, ka pirtniekam procedūras veikšanai būtu jājautā par klienta attiecību stāvokli vai to, kāds dzimums viņam patīk, kas, pēc Austrālijas tūristes teiktā, viņai jautāts.

Tāpat kodeksā noteikts, ka jāinformē apmeklētājs viņam saprotamā veidā un valodā par pirts procedūru norisi, ļaujot apmeklētājam pēc paša gribas izvēlēties – piedalīties vai nepiedalīties tajās, kā arī, sniedzot pakalpojumus, jāievēro personīgās intimitātes neaizskaramība. Tātad nekādi glāsti vai netīši pieskārieni nav pieļaujami.

Austrālijas tūristes aprakstītais – nopietns ētikas pārkāpums

Ja šāda situācija, kā to aprakstīja Austrālijas tūriste, patiešām bijusi, tad pirtnieks "pilnīgi noteikti ir pārsniedzis savas pilnvaras, pilnīgi noteikti tas izklausās pēc diezgan rupja ētikas pārkāpuma", vērtēja Rudzītis.

"Tā nedrīkst gadīties, tas parāda pirtnieka neprofesionalitāti un nespēju saprast, ko viņš īsti dara.

Ja viņam ir bijis pirtnieka sertifikāts, tad viņam ir noteikta prasība šo sertifikātu atkārtoti nokārtot vēlreiz. Bet starp tiem gadījumiem, kad ir bijuši kādi pārkāpumi, pirtnieka sertifikātu viņiem īsti nav bijis. Bet nu šāds kauna traips tiek ierakstīts viņa pirtnieka sertifikācijas dokumentos un tas paliek uz visiem laikiem," skaidroja Rudzītis.

Viņš arī pastāstīja, ka vismaz reizi gadā ir kāds gadījums, kad pirtnieks tiek apsūdzēts par nepiedienīgu rīcību.

Pirms doties pie pirtnieka, iesaka pārliecināties, vai viņam ir sertifikāts

Latvijā likumi nenosaka to, ka pirtniekam būtu obligāti jāiesaistās kādā asociācijā vai savienībā, kā arī to, ka nevar darboties bez sertifikātiem, pietiek vien ar kāda kursa noklausīšanos, informēja Uldis Rudzītis.

Latvju Pirts un spa asociācijas valdes locekle Aija Stepanova savukārt pastāstīja, ka pirtnieks, pirts meistars un pat pirts meistara palīgs Latvijā ir iekļauts profesiju klasifikatorā kā skaistumkopšanas speciālists, tāpat kā kosmētiķi un spa speciālisti ir iekļauti šajā kategorijā.

Aija Stepanova stāstīja, ka par pirtnieku var strādāt cilvēks, kurš ir reģistrējies Valsts ieņēmumu dienestā un noteikti arī Veselības inspekcijā, ir  noteikti nokārtojis eksāmenu un ieguvis pirtnieka kvalifikāciju, tātad ir kārtojis eksāmenu pēc profesijas standarta, kas Latvijā apstiprināts ar Izglītības un zinātnes ministrijas normatīviem.

Latvijā ir gan pirtnieka standarts, gan pirts meistara standarts, piebilda Stepanova.

Stepanova uzsvēra, ka pēcāk šo saimniecisko darbību uzrauga arī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.

Abi uzrunātie pirts nozares pārstāvji uzsvēra, ka, pirms doties pie kāda pirtnieka, ir jāiepazīstas ar atsauksmēm, ir jāpārliecinās, ka konkrētajam pirtniekam ir sertifikāts un jāizpēta piedāvājums daudz plašāk, lai neuzķertos uz kādiem pirtniekiem, kuriem varbūt nemaz nav pirtnieka sertifikāta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti