Panorāma

Eiroparlamentārieši prasa ierobežot Ungārijas dalību Šengenā

Panorāma

Panorāma

Piedāvā dekriminalizēt narkotiku lietošanu arī pieaugušajiem

Narkotiku lietotājus piedāvā atbrīvot no kriminālsoda apmaiņā pret ārstēšanos

Šovasar mediķi daudzkārt cēluši trauksmi par narkotiku pārdozēšanu jauniešu vidū. Kā viens no risinājumiem ir dekriminalizēt narkotiku lietošanu, kas ļautu jauniešiem, nebaidoties no soda, vērsties pēc palīdzības. Dažādu jomu eksperti piedāvā atcelt kriminālatbildību arī pieaugušo vidū. Turklāt tikai tad, ja narkotiku lietotājs turpina vai sāk ārstēšanos no šīs atkarības.

Līdz ar vasaru narkotiku lietošana pusaudžu vidū ir dubultojusies, apgalvo eksperti. Par to liecina gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta regulāri izsaukumi pie jauniešiem, kas pēc narkotiku lietošanas ir bezsamaņā, gan tas, ka arvien vairāk pusaudžu apreibinošu vielu ietekmē nonāk slimnīcā. Piemēram, Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīnas centrā gan šodien, gan vakar nonākuši jaunieši pēc narkotisko vielu lietošanas. Valsts policijā norāda – pie narkotikām tikt var vieglāk nekā kādreiz dažādu iemeslu dēļ. 

"Ja runājam par pieejamību, tad 2023. gadā Latvijā ir bijušas 18 profesionālas marihuānas audzētavas. Bija arī viena fentanila laboratorija, viena amfetamīna laboratorija un viena metadona laboratorija. Narkotikas ir kļuvušas lētākas," skaidro Valsts policijas Smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Sandis Radziņš.

Jautājums par narkomānijas ierobežošanu tagad pacelts augstu dienaskārtībā. Ne vien izskan iecere par iespējamu kriminālatbildības atcelšanu jauniešiem par narkotiku lietošanu, kas ļautu nebaidoties meklēt palīdzību, bet arī premjeres uzdevumā kopā sanākuši starpinstitūciju eksperti no Narkotiku kontroles un narkomānijas ierobežošanas koordinācijas padomes un Bērnu lietu sadarbības padomes, lai runātu par to, ko vēl var darīt.

Iekšlietu ministrija piedāvā no kriminālatbildības par narkotiku lietošanu atbrīvot arī pieaugušos. Līdz šim šāda iecere attiecināta tikai uz nepilngadīgām personām.

"Mēs redzam, ka būtu iespējams atbrīvot no kriminālatbildības personas, kas attiecīgi turpina vai uzsāk ārstēšanos, un atkarību nosaka ārsts. Līdz ar to tas attiektos ne tikai uz jauniešiem, bet arī uz pieaugušajiem.

Proti, slimi cilvēki attiecīgi netiek sodīti, bet tiek ārstēti," idejas būtību ieskicē iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība").

Pēc ministra teiktā, pašlaik cilvēki ar atkarībām, īpaši nepilngadīgie, netiek ārstēti, bet nonāk atpakaļ uz ielas.

Gan prevencijai, gan ārstēšanai un rehabilitācijai vajagot vairāk naudas. To varētu kopīgi lūgt no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. 

"Pašlaik arī ir vietas, kur var ārstēties gan jaunieši, gan pieaugušie, bet pakalpojums diemžēl nav koncentrēts. Piemēram, Rīgai ir sava programma, Jūrmalai – sava. Mums ir jāieliek vienā sistēmā, piemēram, kad cilvēkam ir atkarība un viņš vēlas ārstēties, kur piezvanīt un kā viņam palīdzēt līdz galam," norāda veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība").

Arī labklājības ministrs Uldis Augulis (Zaļo un Zemnieku savienība) norāda – svarīgi ir nodrošināt rehabilitāciju.

"Kas ir svarīgākais šajā gadījumā? Nevis tikai aizvest uz ārstniecības iestādi, dabūt šo cilvēku uz kājām, un nākamajā dienā viņš ir ārā atkal uz ielas, bet veikt medicīnisko rehabilitāciju, pēc tam – sociālo rehabilitāciju. Iespējams, mainīt viņam dzīves vidi, lai viņš vispār izraujas no tās dzīves vides ārā uz laiku, kas dotu iespēju izglābt to bērnu," pauž Augulis.

Lai risinātu šīs problēmas, eksperti plāno tikties vēlreiz.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti