ĪSUMĀ:
- Skolām trūkst jauno, projektam "Skola 2030" pielāgoto mācību materiālu.
- Digitālie mācību līdzekļi ir ļoti dārgi, skolas nevar atļauties.
- Skolotājiem pašiem jādomā, kā pielāgot veco mācību grāmatu saturu jaunajai mācību pieejai.
- VISC nevērtē situāciju kā kritisku, izmantot varot arī vecos materiālus.
- VISC: Izdevniecības cītīgi strādā pie jauno mācību materiālu izstrādes.
Ķekavas vidusskolā Latvijas Televīzijai skaidroja, ka jaunos mācību materiālus iepērk katru gadu, taču to īpaši pietrūkst vidusskolas posmā.
Skolas direktore Sandra Pugovka norādīja, ka skolotājiem nācies strādāt ar vecajām mācību grāmatām: "Uzsākoties jaunā mācību satura un pieejas ieviešanai, daudzos mācību priekšmetos nebija mācību grāmatu, līdz ar to skolotājām nācās strādāt ar vecajām, pielāgot saturu un ļoti daudz pašiem strādāt."
Pedagogi izmanto gan "Skola 2030" materiālu krātuvi, gan citas pieejamās vietnes, taču min, ka arī tur esošais materiālu krājums nav pietiekams. Savukārt digitālajiem mācību līdzekļiem cena ir augusi. Ķekavas novadā dotācija vienam skolēnam gadā mācību līdzekļu iegādei ir 40 eiro.
Ķekavas novada pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes vadītāja Linda Zaķe pauda,
ka valstij finansējumu vajadzētu sniegt lielākā apmērā, citādi viss smagums ir jānes pedagogiem: "Pateikt "izdariet", bet nepateikt, kā to izdarīt. Tas nav vienkārši."
Tukuma 2. vidusskolā dotācija vienam skolēnam ir nedaudz mazāka – 30 eiro gadā. Arī tur skaidroja, ka jauno mācību līdzekļu piedāvājums šobrīd nav pietiekams.
Skolas direktore Anita Locāne sacīja, ka skolai būtu iespējams iegādāties mācību grāmatas, tomēr nopirkt var to, kas šobrīd ir piedāvājumā: "Bet vidusskolai ļoti vajadzīgi šie mācību līdzekļi.
Vēl ir liela problēma, ka digitālie mācību līdzekļi ir dārgāki kļuvuši, stipri dārgāki. Es nezinu, kā šogad pietiks naudas visam."
VISC nevērtē situāciju kā kritisku
Mācību materiālu nomaiņa saistīta ar kompetencēs balstītu mācību satura ieviešanu un arī pāreju mācībām tikai valsts valodā. Valsts izglītības un satura centra (VISC) Izglītības satura departamenta direktore Diāna Šavalgina situāciju nevērtēja kā kritisku: "Kopumā mācību līdzekļu nomaiņa ir individuāla katrā izglītības iestādē, un gribu uzsvērt, ka arī iepriekšējās mācību grāmatas ir izmantojamas pedagogiem darbā. Arī ar tiem līdzekļiem, ko skolas ir iegādājušās, var turpināt strādāt."
VISC arī skaidroja, ka izdevniecības cītīgi strādājot pie jauno mācību materiālu izstrādes, un top arī jauni digitālie mācību līdzekļi eksaktajos un citos priekšmetos, kas drīzumā būs pieejami. Tiesa, pēc pēdējā laika skandāliem par saturu mācību materiālos, visticamāk, būs jādomā par lielāku kontroli jau izstrādes brīdī.
Izglītības un zinātnes ministrijā jau tiekot plānots nākamais struktūrfondu periods, lai Eiropas līdzfinansējumu varētu izmantot nepieciešamo mācību materiālu nomaiņai. Bet līdz tam skolotāji vēl turpina meklēt veidus, kā kvalitatīvi pasniegt savu mācību priekšmetu.
KONTEKSTS:
Pēc vecāku sašutuma no lietošanas skolās septembrī tika izņemti kompetenču satura materiāli 9. klasei krievu valodas apguvei.
Iepriekš no aprites tika izņemti arī metodiskie materiāli par seksuālo izglītību. Saistībā ar šiem materiāliem izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") izdeva rīkojumu uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku atstādināt no amata Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītāju Lieni Voroņenko.
Notikušais licis VISC pagaidu vadībai uzdot vērtēt visus mācību materiālus, kā arī izstrādāt skaidru metodiku, kā šie materiāli no izgatavošanas nonāk līdz lietošanai skolās.
Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pilnveidotais vispārējās pamatizglītības mācību saturs un mācīšanās pieeja, kas paredz skolēnos attīstīt 21. gadsimtam svarīgās kompetences un skolā iegūtās zināšanas un prasmes spēt veiksmīgi pielietot dažādās dzīves situācijās, valdībā tika apstiprināta 2018. gadā un pakāpeniski tiek ieviesta skolās.