Pārtikas un veterinārā dienesta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītājs Mārtiņš Seržants norādīja, ka, palielinoties mežacūku populācijai, Āfrikas cūku mēra izplatība būtiski atkal sāka pieaugt pirms diviem gadiem, un patlaban slimība aktīvi izplatās arī Vidzemes reģionā.
"Šogad mums ir atkal rekordlieli skaitļi. Līdz pagājušajai piektdienai bija konstatēta 851 [Āfrikas cūku mēra] vīrusa pozitīva mežcūka.
Jāsaska, deg Vidzeme – Valmiera, Limbaži virzienā uz Cēsīm un Siguldu. Tāpat frontes līnija ir no Alūksnes, Gulbenes un Madonas līdz Jēkabpilij, gandrīz līdz pat Lietuvas robežai.
Tie ir divi lieli laukumi, kas virzās uz teritorijām, kas līdz šim nebija skartas. Bet tāpat nevar teikt, ka ir kāda vieta, kur kāds [mājas] cūku audzētājs var būt pavisam drošs un nelikties ne zinis par ierobežojumiem un biodrošības pasākumiem," norādīja Seržants.
KONTEKSTS:
Šogad janvārī tika ziņots, ka Latvijā sācies Āfrikas cūku mēra otrais vilnis, atkal palielinās slimības izplatība.
Pirmais slimības uzliesmojums Latvijā bija 2014. gadā, un, lai gan daudzi cūku audzētāji iemācījušies ar slimību sadzīvot un ievērot biodrošības noteikumus un higiēnas pasākumus, nozari negatīvi ietekmē arī tas, ka Āfrikas cūku mēra skartās valstis nedrīkst cūkgaļu eksportēt.