Dienas ziņas

Akcija "Meklēt un atrast Purvīti Vācijā"

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Valsts policija pērn sākusi 13 kriminālprocesus

Policija: Tipisks nelegāla TV satura nodrošinātājs – vidēja vecuma vīrietis ar pieredzi atļautajā izplatīšanā

Tipiskākais nelikumīgu televīzijas pakalpojumu nodrošinātājs ir vidēja vecuma vīrietis, kurš jau agrāk strādājis legālā šādu pakalpojumu uzņēmumā. To otrdien Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Vitālijs Polovinskis pastāstīja preses konferencē, ko policija rīkoja sadarbībā ar Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi (NEPLP).

Esošajā ģeopolitiskajā situācijā policija darot visu iespējamo, lai nepieļautu Kremļa naratīvu izplatīšanu Latvijā. Aizvadītajā gadā Valsts policija veikusi 1058 audiovizuālā satura legalitātes pārbaudes. 28 gadījumos sāktas administratīvo pārkāpumu lietas un sākti 13 kriminālprocesi, bet pieci kriminālprocesi nodoti kriminālvajāšanai, norādīja Polovinskis.

Šogad pirmajos trīs mēnešos veiktas jau 294 audiovizuālā satura legalitātes pārbaudes, sākot 16 administratīvā pārkāpuma lietas un četrus kriminālprocesus. Divas lietas nodotas kriminālvajāšanai.

Polovinska ieskatā darba rezultāti ir labi, un cerams, ka policija nākotnē saglabās tempu un rezultāti būs vēl labāki.

NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš norādīja, ka grozījumi likumā, kas paredz arī kriminālatbildību personām, kuras nodrošina nelegālas televīzijas pakalpojumus, ir nesuši rezultātu, un personas izvairās izdarīt šādu noziegumu. Proti, Krimināllikums paredz, ka personas var sodīt ar cietumsodu no 3 līdz 6 gadiem, taču policijā uzsvēra, ka praksē parasti piemēro piespiedu darbu vai naudas sodu. 

NEPLP vadītājs par pārkāpumiem
00:00 / 01:06
Lejuplādēt

Āboliņš sacīja: "Liela atšķirība, vai cilvēkam draud administratīvs sods vai līdz diviem gadiem cietumā. Un mēs redzam to, ka šie apjomi policijas vērtējumā samazinās. Pagājušogad mēs esam izveidojuši jaunu nodaļu, kuras galvenais uzdevums ir cīnīties ar šiem pārkāpumiem. Pagājušā gada rezultāti ir tādi, ka esam ierobežojuši 132 tīmekļvietnes un vairāk nekā 300 satura straumēšanas avotus, kas ir ļoti būtiski – no tām 87 par nelegālu retranslāciju, 19 par valsts drošības apdraudējumu un 26 par Eiropas Savienības noteikto sankciju pārkāpumiem. Tāpat mēs esam bijuši 43 pārbaudēs pagājušogad pie kabeļoperatoriem. Es teiktu, ka jau pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā mēs esam būtiski palielinājuši savu klātbūtni pie kabeļoperatoriem, jo 2022. gadā bija arī nopietni pārkāpumi konstatēti, tad pagājušogad ir konstatēts tikai viens pārkāpums un arī tās bija maznozīmīgs – par to tika izteikts brīdinājums."

Valsts policija skaidroja, ka lielākie ļaundari nav tie, kas caur satelītu uztver Kremļa propagandu un skatās šo saturu savā viensētā, bet gan zinoši cilvēki, kas, pārdodot šādu aizliegto saturu, pelna ar to naudu. 

Raksturojot cilvēkus, kuri nodarbojas ar šo nelikumīgo pakalpojumu sniegšanu, Polovinskis norādīja, ka parasti tas ir 35–40 gadus vecs vīrietis, kuram ir iepriekšēja pieredze, strādājot uzņēmumā, kas nodrošināja interneta un televīzijas pakalpojumus. Šiem rūpala uzturētājiem ir iespēja iegūt iekārtas no Krievijas, kas nodrošina iespēju pieslēgties nelegālajam saturam. Paralēli šie cilvēki nodrošina klientiem iespēju veikt apmaksu. Patlaban gan apmaksa ir apgrūtināta, jo no Eiropas Savienības (ES) ir sarežģīti apmaksāt rēķinus "pa taisno".

Valsts policijas pārstāvis Vitālijs Polovinskis par pārkāpumiem
00:00 / 00:26
Lejuplādēt

Vienlaikus ir novērota jauna parādība, kad nelegālā biznesa darboņi nodrošina iespēju pieslēgties produktam ne tikai no Latvijas, bet arī citām ES valstīm.

Tāpat policija norādīja, ka pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā ir samazinājies to iedzīvotāju skaits, kas vēlas skatīties Kremļa propagandu, kā arī ir maldinošs uzskats, ka tieši Latgale ir tas reģions, kas pastiprināti izvēlas šādu saturu. Piemēram, 2024. gada pirmajos trīs mēnešos veiktas jau 294 audiovizuālā satura legalitātes pārbaudes, no tām 141 pārbaude veikta Rīgā, bet 120 Latgalē. Policija turpina uzraudzīt situāciju. 

Valsts policijas pārstāvis Vitālijs Polovinskis par pārkāpumiem
00:00 / 00:18
Lejuplādēt

"Ja iegūstam informāciju, ka kāda persona nodrošina šo pakalpojumu, tad mēs reaģējam, pārbaudām. Ja nepieciešams, veicam arī izmeklēšanu. Tā ka šis skaitlis nav liels, tas nav mērāms simtos. Katrā reģionā tie varētu būt 2–3 cilvēki, ne vairāk. Ir reģioni, kuros tas vispār nav pat iespējams. (..) Stājās spēkā normatīvie aktu grozījumi. Cilvēkiem ir skaidrs, ka viņi paši nevēlas aktīvi atbalstīt šo agresiju un piedalīties. Ja jūs paskatāties, jūs vairs nevarat ieraudzīt uz mājām šķīvīšus, kur ir uzrakstīts "NTV+", kas bija iepriekš," sacīja Polovinskis. 

Satelīta šķīvji vairs neesot lielākā problēma aizliegto televīzijas kanālu pārraidē vai lietošanā, skaidroja NEPLP vadītājs: "Lielākā problēma ir kastītes. Ir jāsaprot, ka satelītšķīvji ir privātmājai, kas nodrošina vienu mājsaimniecību, bet ar šādām kastītēm var apgādāt vesela dzīvojamā bloka māju."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti