Visvairāk vēlētāju, kas piedalījušies iepriekšējā balsošanā, bija Vidzemes vēlēšanu apgabalā – 10,54%. Rīgas vēlēšanu apgabalā iepriekšējā balsošanā piedalījušies vismaz 7,85%. Zemgalē iepriekšējā balsošanā piedalījušies 8,29%, Kurzemē – 8,32%, Latgalē – 5,51%.
Lielākā aktivitāte iepriekšējā balsošanā bija Saulkrastu novadā, kur nobalsojuši 17,63% balsstiesīgo, zemākā – Rēzeknes novadā, kur nobalsojuši 4,26%. Ārzemēs nobalsojuši 0,9% vēlētāju.
Pirmajā iepriekšējās nobalsošanas dienā, pirmdien, 3. jūnijā, Latvijā nobalsoja 13 127 jeb 0,85% vēlētāju. CVK mājaslapā par 3. jūniju gan redzami citi dati, jo tiem pieskaitītas arī pa pastu saņemtās balsis no vēlētājiem ārvalstīs.
Bet divās iepriekšējās nobalsošanas dienās – pirmdien un ceturtdien – kopumā iecirkņos un savās atrašanās vietās iespēju izdarīt savu izvēli izmantojusi 63 157 vēlētāji jeb 4,1%.
Iepriekšējās Eiropas Parlamenta vēlēšanās 2019. gadā iespēju nobalsot iepriekš izmantoja 11,22% vēlētāju. 2014. gadā iepriekš balsoja 6,8%, 2009. gadā – 9,86%, bet 2004. gadā – 6,25%.
Rēzeknieši balso iepriekš un sagaida, ka deputāti strādās atbildīgi
Nobalsot, tas tomēr ir darbs, ne atpūta, atzīst Rēzeknē, pilsētas centrā sastaptie vēlētāji. Viņi sagaida – ievēlētie eiroparlamentārieši strādās atbildīgi.
Jāvāra zupa, jāpiedalās makšķerēšanas sacensībās, jālaista tomātu stādi vai jāuzņem ciemiņi – tie, kam nedēļas nogale saplānota, izmantoja iespēju nobalsot iepriekš. Bez stāvēšanas rindā pilsoņa pienākums izpildīts pāris minūšu laikā.
Rēzeknē Eiropas Parlamenta vēlēšanās strādā 12 vēlēšanu iecirkņi.
"Sestdien jābrauc uz Salacgrīvu, uz senioru koru salidojumu. Kā parasti, balsojam un viss," par došanos nobalsot iepriekš sacīja Anna.
"Pavasarī cilvēki vairāk aizņemti. Plāno kādus ceļojumus, dārza darbi…" skaidroja Voldemārs.
"Sestdien man būs citi darbiņi, kas darāmi. Vai atgriezīšos laikus, vai neatgriezīšos, vai būs iespēja tikt pie vēlēšanu iecirkņa? Tāpēc, lai visi darbi būtu izdarīti godam, tad vajag šodien nobalsot," pauda Silvija.
Pie vēlēšanu iecirkņa, kas atrodas Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras namā, uzrunātie rēzeknieši atzīst, ka iespēja nobalsot iepriekš viņiem atvieglo dzīvi, jo sestdien – vēlēšanu dienā – viņiem ir citi plāni.
247. vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētājs Vladimirs Dukulis arī atzina, ka "sestdien visi brauc prom – uz jūru, ezeru, laukiem, uz savu dārzu, piemēram. Bet var atnākt darba dienā un nevajag tērēt savu brīvdienu". "Pirmdien bija tikai 22 apmeklētāji, šodien – 57. Pirmdien mazāk, es domāju, tāpēc, ka, iespējams, ļoti maz cilvēku zināja, ka ir iepriekšējā balsošana. Informācijas bija ļoti maz. Tagad visu nedēļu [stāsta] gan televīzija, gan radio. Ir dažādi, ir cilvēki gados vecāki, kuri ilgi sēž un domā, lasa. Ir tādi, kuri atnāk un uzreiz, viņi paši zina, kuru partiju grib izvēlēties."
Ierasts, ka Eiropas Parlamenta vēlēšanās aktivitāte ir zema. Iecirkņa vadītājs sprieda, ka tajās balsot dodas pārsvarā tie, kas to uztver kā pienākumu. Liela daļa uzrunāto atzina, ka ir iepazinušies ar partiju sarakstiem un jau zina par ko atdos savu balsi.
"Saņemšanās man ir vienmēr bijusi, jo vecāki apzinīgi no mazām dienām ir teikuši, ka vajag. Saraksti – bija labi jāpadomā un jāizvērtē, par ko balsot. Beigās paliku pie tā, kam uzticīga esmu, un nobalsoju," atklāja vēlētāja Liene.
"Gribas, lai būtu labāk, tas arī viss. Lasīju tikai to lielo grāmatu, kur visi 16 ir. Es pavisam nezinu nevienu. Divus trīs tikai. Tur visi tādi jauni," atzina Olga.
"Es uzskatu, ka jāsāk vienreiz domāt par tautu, kas dzīvo Latvijā. Jo mēs esam gan latvieši, gan cittautieši, kas dzīvo Latvijā, jāsāk domāt ir par mums," uzsvēra vēlētāja Zita.
"Es vairāk skatos televīziju, skatos pirmo programmu. Debates visas noskatītas no A līdz Z. Kā var neiet balsot? Jāiet, esam Eiropā, jāvēl!" uzsvēra Eleonora.
Latvijas Radio: "Vai jums bija grūti izdarīt izvēli?"
Vēlētāja: "Nebija. Mums ir savi, kuriem ticam, kuri ir sevi pierādījuši."
Latvijas Radio: "Kāpēc jūs šodien nākat, nevis sestdien?"
Vēlētāja: "Vienkārši ļoti ērti. Mēs ejam uz deju mēģinājumu, izdarām labu darbiņu, un esam brīvas sestdien un svētdien."
Latvijas Radio: "Kādiem cilvēkiem jāpārstāv Latvija?"
Vēlētāja: "Drosme mums šodien visiem vajadzīga, bet [gribu], lai būtu atbildīgi cilvēki, kuri domā ne par savām privātajām vajadzībām, bet par mūsu mīļo Latviju."
Latvijas Radio: "Kādus cilvēkus jūs Eiroparlamentā gribētu redzēt?"
Vēlētājs: "Protams, jaunākus, darbspējīgākus un tādus, kuri vairāk domātu par jaunatni. Viennozīmīgi, jo jaunatne mums kaut kā novārtā atstāta. Izmācās un nav kur iet, nav kur strādāt. Bērni ir jāaudzina un gribi negribi darbs kaut kur ir jāatrod. Tāpēc cilvēki aizbrauc. Daži atbrauc, taču problēmas ir ar naudu, ar kredītiem, problemātiski ar dzīvošanu. Tā ir pie mums. Gribas, lai mūsu skaistā zemīte zeltu."
Vēlētāja: "Man sestdien iet vēlēt nebūs laika, tāpēc atnācu iepriekš. Izdzirdēju pa radio informāciju, ka iespējams iepriekš nobalsot un atnācu. Es jau iepriekš esmu izdomājusi, par ko balsošu. Eiroparlamentā vēlos redzēt tādus cilvēkus, kuri strādās mūsu Latvijas labā. Es ceru, ka viņi ir zinoši cilvēki, kuri iet uz Eiropas Parlamentu, jo tā ir gan liela atbildība, gan liela uzticība. Eju uz visām vēlēšanām, esmu ieinteresēta, jo esmu te piedzimusi, te, mūsu valstī."
Rēzeknes valstspilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Diāna Pirožkina vada komisiju jau 15 gadus un atklāja, ka Komisijas locekļi seko, lai nebūtu ne slēptas, ne klajas aģitācijas, vai kādu strīdu iecirkņa teritorijā. Pagaidām viss esot bijis mierīgi.
Galvenā balsošanas diena – sestdien
Galvenā vēlēšanu diena ir sestdien, 8. jūnijā, kad iecirkņi būs atvērti no pulksten 8 līdz 20.
Līdz 8. jūnija pulksten 12 tiem balsstiesīgajiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem veselības stāvoklis neļauj nokļūt vēlēšanu iecirknī Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienā, būs iespēja pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā. Balsošanai atrašanās vietā, piemēram, mājās, jāuzraksta iesniegums, kurā jāuzraksta: vārds un uzvārds, personas kods, savs tālruņa numurs, sava adrese, daudzdzīvokļu mājai jānorāda ārdurvju kods. Iesniegumu var rakstīt, izmantojot CVK izveidoto anketu vai arī brīvā formā.
Uzrakstīto iesniegumu par balsošanu mājās var nodot tuvākajā vēlēšanu iecirknī. Iesniegumu var aiznest radinieks, kaimiņš, aprūpētājs vai cita uzticības persona. To var arī nosūtīt e-pastā savas pašvaldības vēlēšanu komisijai – tāds iesniegums jāparaksta ar drošu elektronisko parakstu.
KONTEKSTS:
Eiropas Parlamenta vēlēšanas Eiropas Savienības dalībvalstīs notiek no 6. līdz 9. jūnijam.
Vēlēšanas Latvijā notiks 8. jūnijā. Sarakstus pieteikušas 16 partijas. Nākamā Eiropas Parlamenta sastāvā Latvijai būs deviņas deputātu vietas pašreizējo astoņu vietā.