Panorāma

Banku nodoklis – daļēji atgūstams; finansēs aizsardzību

Panorāma

Latvietim zelts pasaules programmēšanas olimpiādē

Arvien vairāk skolu liedz izmantot telefonus

Arī Latvijā arvien vairāk skolu aizliedz mācību laikā izmantot viedtālruņus

Mācību stundas bez mobilajiem telefoniem – tā ir realitāte aizvien lielākā daļā Latvijas skolu. Pirms dažiem gadiem ideju sāka praktizēt dažas skolas, taču par labu praksi to atzīst direktori un skolotāji visā Latvijā, jo internets un ierīces nozog skolēnu uzmanību mācībām. Turklāt daudzās skolās skolēni telefonu neizmanto visu dienu, ieskaitot starpbrīžus.

Garkalnes Mākslu un vispārizglītojošajā pamatskolā starpbrīžus un brīvo laiku skolēni pavada ārā, svaigā gaisā. Garkalnes skola ir viena no daudzām izglītības iestādēm, kurās skolēni mobilos telefonus pa dienu neizmanto.

Bērni aizliegumu uztver saprotoši

"No rīta bērni ierodas skolā ap astoņiem, un ap 8:30, pirms sākas pirmā stunda, bērni dodas pie kastītes, kur viņi novieto telefonus, un tur arī tie telefoni glabājas visas dienas garumā. Kad beidzas mācību stundas, bērni dodas paņemt savu telefonu," skaidro direktora vietniece Anete Borneo.

Tas attiecas kā uz mazāko, tā vecāko klašu audzēkņiem. Bērni to uztver saprotoši.

"Ļoti labi es uztveru, jo nevar skatīties stundas laikā telefonu," saka 3. klases skolēns Kristians.

"Man liekas, ka stundās tiešām nevajadzētu sēdēt telefonā. Arī starpbrīžos, lai nebojātu acis," atzīst Tomass.

Pēc stundām vecākus, protams, var sazvanīt. Tas notiek arī ar klases audzinātāju vai dežurantu starpniecību, ja ir tāda nepieciešamība.

Laiku pavada lietderīgāk

"Bērns spēj labāk koncentrēties darbam. Viņu netraucē tas telefons, viņam nav visu laiku jāpaskatās, ja nu gadījumā mamma ir piezvanījusi vai tētis. Viņš var labāk arī koncentrēties mācību darbam," ierobežojumu priekšrocības uzskaita Borneo.

Laurenču sākumskolā Siguldas novadā dienas sākumā, atnākot uz skolu, skolēni vispirms dodas uz savu mācību klasi un mobilos telefonus ieliek skapīšos. Šī skola bija viena no pirmajām Latvijā, kas ieviesa prasību nodot mobilos telefonus mācību stundu laikā un neizmantot tos arī starpbrīžos.

"Manuprāt, bērni ikdienā tāpat diezgan daudz laika pavada viedierīcēs – gan telefonos, gan planšetēs. Un skolā viņi pavada lielāko daļu no dienas.

Noņemot nost viedierīces, viņiem ir iespējas savā starpā komunicēt, laiku pavadīt pilnvērtīgāk," uzskata direktore Kristiāna Cielava.

Nevar arī telefonus noņemt, vietā neko nedodot. Skolā ierīkoti lasīšanas stūrīši, galda spēles. Un, izrādās, ka arī ārpus skolas rodas ieradums mobilo telefonu izmantot retāk.

Mobilās ierīces jālieto jēgpilni

"Starpbrīžos šeit ir visādas galda spēles. Mēs te spēlējamies. Runājamies ar draugiem," stāsta 6. klases skolēns Jēkabs.

Īpaši paliktņi, skapīši, atvilktnes vai kas cits. Risinājumi ir dažādi. Piemēram, Pāvilostas pamatskolā šo noteikumu iedzīvināšanā pie darba liek arī pašus skolēnus.

"Mūzikas klasē ir šāda siena, ko meitenes mājturības stundās sašuva. Un šeit katrs skolēns stundas sākumā ievieto savu telefonu un stundas beigās var iziet, paņemot viņu.

Šī siena patiesībā nodrošina to, lai mobilā ierīce tiek lietota jēgpilni un vajadzīgajā brīdī," skaidro skolas direktore Marita Rolmane.

Telefonu nodošana nav obligāta prasība pilnīgi visās skolās, bet ik gadu arvien vairāk skolas šo praksi aizgūst labprātīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti