Rīta Panorāma

Taizemē ziloņi glābj plūdos cietušos

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Ādažos veic unikālu digitālās savienojamības eksperimentu

Ādažos veic unikālu digitālās savienojamības eksperimentu

Ādažu militārajā bāzē tiek veikts unikāls digitālās savienojamības eksperiments, kurā iesaistīti vairāki tehnoloģiju uzņēmumi un NATO. Vienkāršiem vārdiem raksturojot tā būtību, var teikt, ka NATO mēģina pietuvoties tam, ko katrs puika redz datorspēles. Proti, ja tiek spēlēta tanku spēle, mēs redzam, kur ir mūsu tanki, cik to ir, un mēs varam tiem dot precīzas komandas, kā arī redzam, kur pārvietojas pretinieki. Kā šo pietuvināt reālajai dzīvei, un kāpēc šāds eksperiments notiek tieši Latvijā?

Krievijas uzsāktais karš Ukrainā ir parādījis, cik liela loma mūsdienu karā ir ne vien karavīru sagatavotībai, bet arī modernajām tehnoloģijām. Oktobra beigās Ādažu militārajā bāzē NATO sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Aizsardzības ministriju un "Latvijas Mobilo telefonu" (LMT) veiks unikālu digitālās savienojamības eksperimentu.

"Šajā gadījumā tās ir 5G tehnoloģijas. Kā mēs zinām savā personīgajā dzīvē, šāda veida tehnoloģijām ir liela ietekme, jo mēs varam darīt lietas daudz ātrāk, piemēram, koplietot auto, veikt bankas darījumus un iepirkties ļoti ērti. Līdzīgi kā mūsu personīgajā dzīvē, šīm tehnoloģijām tagad ir arī drošības sadaļa," skaidroja NATO Sabiedroto transformācijas pavēlniecības eksperts Vorens Lovs.

Šāds eksperiments Latvijā ir iespējams, jo Ādažos jau pirms kāda laika uzbūvēta pirmā militārā 5G testa vide Eiropā. Uzņēmumā LMT vienkāršiem vārdiem skaidro šī eksperimenta būtību.

"NATO mēģina pietuvoties tam, ko katrs puika var dabūt no datorspēles. Datorspēlē, ja mēs spēlējam tanku spēli, mēs redzam, kur ir mūsu tanki, cik to tanku ir, mēs varam tankiem dot komandas un tanki mums var atbildēt. Mēs redzam, katru viņu šāvienu, redzam kur pārvietojas pretinieki. Kaut kādā mērā tas ir sapnis. Tādas situācijas pa īstam dzīvē nav," norādīja LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis.

Tomēr mērķis ir uz to visu tiekties, izmantojot visdažādākās tehnoloģijas.

"Eksperimenta būtība ir, kā savā starpā savienot dažādus karavīrus, kuģus, lidmašīnas, tankus vienā sistēmā. Un ne tikai vienas valsts ietvaros, bet ņemot vērā NATO principu, kad ir dažādas valstis, katrs nāk ar kaut kādām savām tehnoloģijām, kā viņas visas padarīt reālā laikā savstarpēji savietojamas," klāstīja Pūķis.

Tam visam ir jābūt arī drošam risinājumam, lai pretinieks to nevarētu traucēt vai uzlauzt. Šis projekts aizsākās pirms trīs gadiem, militārajā jomā arvien vairāk ienākot civilajām tehnoloģijām.

"Šo kasti var ielikt, piemēram, mugursomā, un kaujas vienība var pārvietoties pati ar savu personīgo, pilnībā neatkarīgu mobilo tīklu, kurš nes sev līdzi visas priekšrocības, kas ir mobilajam tīklam," norādīja LMT pārstāvis.

Jaunākās inovācijas tiek vērstas arī uz informācijas apmaiņu ar droniem lielā attālumā, arī uz to, lai karavīrs apkārtējo informāciju uztvertu ne tikai ar savām acīm, bet arī ar papildinātās realitātes brillēm.

"Tieši šī brilles ir ražots Latvijā. Viņu galvenā priekšrocība ir tas, ka slikta dūša nepaliek vai rodas daudz, daudz vēlāk nekā ar citu ražotāju brillēm," pauda LMT viceprezidents.

Eksperimenta laikā iegūtie dati būs noderīgi arī citām NATO dalībvalstīm.

"Ierodas novērotāji no citām valstīm. Visas valstis ir ielūgtas uz šo. Neatkarīgi no tā, kādu finansējumu mēs tērējam, cik daudz laika tam veltām un kādas tehnoloģijas izstrādājam, viņiem ir iespēja ierasties pie mums un to apskatīt, uzdot jautājumus un šajos pasākumos veidot savstarpējās attiecības," skaidroja NATO Sabiedroto transformācijas pavēlniecības eksperts.

LMT pauda, ka Latvija ir spējīga veikt tik augsta līmeņa tehnoloģiskos eksperimentus, jo mums ir labi un spēcīgi inženieri, ir spēcīgi mobilo sakaru operatori, kas nav tik konservatīvi kā Eiropā un ASV. Arī saites starp uzņēmējiem, universitāti un valdību, ir daudz īsākas, tādējādi padarot šāda eksperimenta saskaņošanu daudz vienkāršāku un ātrāku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti