Labrīt

Kaspars Briškens: Būtu jāaizliedz gan Krievijas graudu imports, gan arī tranzīts

Labrīt

Apgāds "Madris" izdod Elzes fon Kampenhauzenas stāstu

Re:Check: Kas ir maldinātājs Aivars Smans un ko viņš stāsta par Krievijas karu Ukrainā?

«Re:Check»: Kā uztura bagātinātāju izplatītāji maldina par organisma attīrīšanu no parazītiem

Sociālajos medijos ik pa laikam izskan aicinājumi attīrīt organismu. Vai ar uztura bagātinātājiem to var izdarīt, vai tas vispār nepieciešams veseliem cilvēkiem un ko par to saka ārste, pētīja "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskats.


"Labdien! Ir jauna diena un atkal nāk jauna informācija. Tātad šajā grupiņā mūsu uzdevums ir veikt antiparazitāro programmu saviem bērniņiem." 


Tas ir fragments no kādas "Koraļļu kluba" pārdevējas video slēgtā "Telegram" grupā. Šī kluba biedri pārdod uztura bagātinātājus un izplata pseidozinātniskas muļķības par to iedarbību. Piemēram, apgalvo, ka daudzu slimību cēlonis ir organismā sakrājušies parazīti un tārpi. Pandēmijas laikā šiem uztura bagātinātājiem piedēvēja arī aizsardzību pret kovidu.

Šoreiz uzmanību piesaistīja kādas sievietes aicinājums vienā no jauno māmiņu grupām "Facebook". Arī šī sieviete savā lapā reklamē "Koraļļu kluba" produktus. Jauno māmiņu lapā viņa raksta šādi: 


"Meitenes! Par hormoniem. Attīrot četrgadīgu bēnu no parazītiem, bērns divu mēnešu laikā izauga par diviem centimetriem garāks un atrisinājās saldumu kāres, ēšanas vakaros jautājums un arī uzvedība. Un tas pats arī mums, pieaugušajiem, – jo mēs tīrāmies, jo visi hormoni sāk līdzsvaroti strādāt!"


Sieviete vēsta, ka slimības esot "netīri orgāni, netīri dziedzeri un skābs starpšūnu pH stāvoklis". Vairāk viņa sola pastāstīt savā tiešsaistes seminārā, uz kuru mammas arī labprāt piesakās.

Tomēr ierakstā minētais ir muļķības. To apstiprināja arī infektoloģe, Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska. Viņa skaidroja, ka parazīti ir ļoti dažādi un atšķiras arī terapija pret tiem.

"Vajag vai nevajag nozīmēt parazītu zāles, nosaka tikai un vienīgi ārsts. Viņš arī saprot, par kādiem parazītiem  ir aizdomas, un atbilstoši piemeklē pretparazītu līdzekļus. Lielākā daļa pretparazītu līdzekļu ir recepšu medikamenti, kas arī ir pareizi," norādīja Zavadska.

Infektoloģei arī radās jautājums, kas minētajā ierakstā domāts ar netīriem orgāniem un netīriem dziedzeriem: "Tās ir fantāzijas un kaut kādas iedomas, kas noteikti nav balstītas ne zinātniskos faktos, ne arī normālajā fizioloģijā."

Zavadska skaidroja, ka pH līmeni no ārpuses ietekmēt nevajagot, jo ķermenis pats to regulē. Sociālajos medijos iepriekš izplatīti maldi, ka ēdiens ar zemu pH līmeni palielina vēža risku. Dažkārt iesaka lietot arī uztura bagātinātājus. Taču skābas vai sārmainas pārtikas ēšana būtiski neietekmē pH vērtību cilvēka ķermenī. Katrā orgānā ir noteikts pH intervāls. Organismiem ir speciāli ķīmiskie mehānismi, lai nodrošinātu, ka pH orgānos paliek pareizajās robežās.

"Ja kaut kas mainās uz augšu vai uz leju, patiesībā sākas ļoti nopientas medicīniskas problēmas.

No ārpuses, no ārējiem faktoriem – indēm vai pārtikas, protams, to nedaudz varam ietekmēt, bet kopumā ķermenis ir ļoti gudrs un pats fizioloģiski to regulē.

Divi no galvenajiem orgāniem, kas to regulē, ir plaušas un nieres," skaidroja ārste.

Arī Bērnu slimnīcā zinot par gadījumiem, kad vecāki tautas metodēm vai ar alternatīvo medicīnu mēģinot attīrīt bērnus no parazītiem.

Rīgas Stradiņa universitātes profesore Zavadska norādīja – šīs metodes ne vien vienkārši nepalīdz, bet pat var kaitēt veselībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti