Aivars Smans sociālajos medijos popularitāti iemantoja, kritizējot valsti un maldinot par Covid-19. Tagad viņš sociālajos tīklos "Facebook" un "TikTok" vai ik dienu publicē Ukrainai veltītus video, un liela daļa no tiem – galvenokārt krievu valodā – strauji kļūst populāri. Šie video top bez lieliem ieguldījumiem. Smans runā, staigājot pa kādu nomaļāku pilsētas vietu, dažkārt gar jūru, un ieraksta sevi viedtālrunī.
Krievijas sākto karu Smans sauc par mākslīgi radītu "projektu". Citos video Smans dēvē Ukrainu par māņu upuri un Krieviju par pasaules sabiedrības izdomātu ienaidnieku:
"Tāpat kā Covid-19 bija mākslīgi radīts, lielas korporācijas nopelnīja miljardus, tāpat karš Ukrainā ir mākslīgs radījums, kur lielas korporācijas pelna miljardus."
Taču tādiem apgalvojumiem nav nekāda pamata.
Rietumu valstu vainošana karā vai karš kā globāla un pret cilvēci kopumā vērsta plāna sastāvdaļa ir populārs prokremlisks naratīvs. To bieži atkārto arī sazvērestību teoriju piekritēji.
Nesen Smans kādā video stāsta par ārlietu ministru Krišjāni Kariņu ("Jaunā vienotība"). Tieši pirms Jaunā gada Kariņš aģentūrai LETA izteicās, ka arī tad, ja Ukraina atbrīvos visas iekarotās teritorijas, Krievijas militārie draudi Eiropai saglabāsies. To nedrīkst pieļaut, tāpēc Eiropas valstīm arvien vairāk jārūpējas par savu drošību, uzsvēra ministrs.
Savukārt Smans spekulē, ka Kariņš aicina uzvarēt Krieviju ne tikai Ukrainas, bet arī savā teritorijā:
"Ja tāda līmeņa politiķis kā bijušais premjers, starp citu, Amerikas pilsonis un cilvēks, kas saka, ka piedalīsies konkursā uz NATO vadītāja amatu, saka, ka Krievija ir jāuzvar uz kara lauka, tad viņš laikam aicina uz Trešo pasaules karu."
Kariņš neko tamlīdzīgu nav teicis un šiem apgalvojumiem nav nekāda pamata. Smans tāpat kā citi maldinātāji arī noklusē, ka Kariņš ir Latvijas un ASV dubultpilsonis.
Šim video "TikTok" ir ap 140 tūkstošiem skatījumu. No komentāriem noprotams, ka liela daļa Smana auditorijas ir ārpus Latvijas, tajā skaitā Ukrainā. Smans sevi pasniedz kā Ukrainas ekspertu, jo ir tur vairākus gadus dzīvojis, viņam tur bijis bizness.
Smana firmas bez lieliem panākumiem nodarbojušās ar celtniecību un dimantu tirgošanu, bet Latvijā viņu savulaik notiesāja par pasu viltošanu.
Vai Smana video sociālajos medijos ir nesavtīga cilvēku informēšana? Diez vai. Pandēmijas laikā savācis sekotājus interneta platformās, viņš centās veidot arī politisko karjeru. Neilgi pirms Saeimas vēlēšanām viņš ar dažiem domubiedriem pārņēma partiju, kuru savulaik bija dibinājis valūtas maiņas punktu "Marika" vadītājs Juris Žuravļovs. Partija Saeimā netika.
Pirms dažiem gadiem Smans uzstājās partijas "Latvija pirmajā vietā" līdera Aināra Šlesera rīkotajā piketā pret Covid-19 ierobežojumiem. Savukārt decembra sākumā Smans bija manīts partijas "Latvija pirmajā vietā" kongresā. Nākotnes plānus viņš neatklāja. Uz kongresu esot atnācis, jo saņēmis uzaicinājumu.